חזרה לעמוד הקודם

אינטרנט, סמארטפונים וכסף – הפער הדיגיטלי

גם ב-2017, כאשר המכשירים הניידים מאיימים לעקוף במספרם את אוכלוסיית העולם, ומאפשרים גלישה מכל מקום, עדיין משנה כמה כסף יש לך. סקירה של הפער הדיגיטלי כאן, ובארה"ב.

מכון PEW מפרסם נתונים אודות הרגלי הגלישה של האמריקאים, ביחס לרמת ההכנסה שלהם. לפי PEW, לכל אחד מתוך 3 בעלי הכנסה נמוכה (מתחת ל-30,000$ לשנה) אין סמארטפון. למחצית מהם אין חיבור ביתי לאינטרנט מהיר או בכלל מחשב סטנדרטי, וכן לרוב בעלי ההכנסה הנמוכה בארה"ב, אין מחשב לוח (טאבלט). לעומת זאת, בקרב בעלי הכנסה גבוהה (מעל 100,000$ בשנה), המכשירים האלה הם חלק בלתי נפרד מאורח החיים. רוב בעלי ההכנסה הגבוהה, 66%, מחזיקים בכל המכשירים האלו וגולשים בעזרתם באינטרנט, לעומת 17% בלבד מבעלי ההכנסה הנמוכה. הפערים בבעלות על מכשירים משמעותיים מאוד, ל- 65% מבעלי ההכנסה הגבוהה יש סמארטפון, לעומת 64% בעלי הכנסה נמוכה. ל- 72% מבעלי ההכנסה הגבוהה יש טאבלט, לעומת 26% מבעלי ההכנסה הנמוכה. גם בין בעלי הכנסה נמוכה לבינונית יש פער די גדול, כיוון של-81% מבעלי ההכנסה הבינונית יש סמארטפון ול- 55% מהם יש טאבלט.

בעלי ההכנסה הנמוכה מסתמכים מאוד על הסמארטפון לשם גלישה באינטרנט, חמישית מהם מצהירים כי הם גולשים בסלולארי בלבד, ובכלל אין להם חיבור קווי בבית. זאת בעוד בקרב בעלי ההכנסה הגבוהה רק 4% עונים לאותם הקריטריונים.

ובישראל?

בישראל המגמה דומה, גם בקרב בעלי ההכנסה הנמוכה ניכרת פחות בעלות על טאבלטים וסמארטפונים, (26% ו- 64%), לעומת בעלי ההכנסה הגבוהה (72% ו-98%). עם זאת, בישראל, ליותר בעלי הכנסה גבוהה יש מחשבים בבית- 63%, לעומת בעלי ההכנסה הנמוכה בארה"ב שיש להם גם מחשב- 56% (על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וסקר איגוד האינטרנט ונוגעים לאוכלוסייה היהודית מגיל 18 ומעלה).

הנתונים גם מלמדים אותנו שהאימוץ של מחשב הלוח (טאבלט) בארה"ב נפוץ בהרבה מאשר בישראל, ל-72% מהאמריקאים בעלי הכנסה גבוהה יש טאבלט, לעומת 57% מהישראלים בעלי הכנסה גבוהה. גם בקרב בעלי הכנסה נמוכה בארה"ב, יש יותר בעלות על טאבלט, 32%, מאשר בעלי הכנסה נמוכה בישראל, 26%.

כמו בארה"ב, גם בישראל הגלישה בנייד באופן בלעדי נמצאה בעיקר בקרב בעלי הכנסה נמוכה, 15% ובאופן כמעט זניח בקרב בעלי הכנסה גבוהה, 5%. אך לעומת ארה"ב בה ההבדלים בגלישה בנייד בלבד היו מאוד דרמטיים בין בעלי הכנסה גבוהה (20%), לבעלי הכנסה בינונית (10%), בישראל גם בקרב בעלי ההכנסה הבינונית יש אחוזים גבוהים יחסית של גולשים בסלולארי בלבד – 12%. יכול להיות שהנתונים לא מפתיעים בהתחשב בכך שמכון PEW , גם מצא ב-2015 שישראל היא במקום השלישי בעולם באימוץ טלפונים חכמים, כאשר ל-74% מהאוכלוסייה היו כאלה.

למה חשוב לדעת את זה?

קודם כל, מי שפונה לבעלי הכנסה נמוכה באינטרנט צריך לקחת בחשבון שהסבירות שהם יקראו את מה שיש לו לומר על גבי מסך הסמארטפון גבוהה. כמו כן הם עשויים לבצע פעולות שמתאימות למסך הגדול, כמו תשלומים, ומילוי טפסים, בניידים שלהם. בארה"ב למשל, נמצא כי בעלי הכנסה נמוכה משתמשים בעיקר בנייד לחיפוש עבודה. 32% מבעלי ההכנסה הנמוכה העידו כי הגישו מועמדות לעבודה דרך הסמארטפון, בעוד רק 7% מבעלי ההכנסה הבינונית טענו כך.

הפער הדיגיטלי יכול לייצר גם פערים נוספים, וכך מלבד הפער הכלכלי, ליצור פער בכישורי מחשב, או בהשכלה. כך למשל נוצר פער שיעורי הבית – the homework gap, הפער בין תלמידי בית ספר שיש להם גישה לאינטרנט מהיר, לעומת אלו שאין להם. נוסף על כך נמצא גם פער בזמן בו "יושבים על המחשב", בין בעלי הכנסה נמוכה לגבוהה. רק 36% מבעלי ההכנסה הנמוכה מעידים על עצמם שהם משתמשים במחשב לצרכי עבודה, והרבה מהם מגדירים את עצמם כמי שלא נוח בסביבה הדיגיטלית.
גם אם האימוץ של האינטרנט במדינות המפותחות עולה משנה לשנה באחוזים ניכרים, חשוב לזכור שלא כולם משתמשים באינטרנט באותה המידה ובאותו באופן. כאשר מדברים על פערים חברתיים, אסור להזניח את הפער הדיגיטלי. בעולם משתנה ומתפתח הוא יכול להיות המפתח להבנה של הבעיות בחברה שלנו, וגם להבנת הפתרונות.

מידע

קטגוריות נתונים: