חזרה לעמוד הקודם

מי יציל את הסמארטפון שלי?

הישראלים אוהבים לגלוש מהמכשיר החכם שלהם. האם הם גם מגנים עליו כראוי? תמונת מצב של מה שקורה כאן ובארה"ב.

סקר איגוד האינטרנט החדש מצא כי הישראלים בהחלט מוטרדים מפגיעה בפרטיותם. 53% מהישראלים הודו כי הם חוששים לפגיעה בפרטיות. עלייה של כ-50% ממספר הישראלים שהשיבו כך בשנה שעברה (רק 36%). 43% העידו שהיו רוצים ללמוד איך לשמור על פרטיותם במחשב וגם בסלולר. לא מעט ישראלים גם חוו פגיעה על בשרם: 21% מהישראלים חוו פגיעה בפרטיות, 27% נדבקו מווירוס במחשב, ל-17% נגנבו פרטי האשראי, ב- 9% פגעה נוזקת כופר, ו-8% התמודדו עם שיימינג. אם כן, מה קורה בפועל? האם הישראלים שומרים על הנייד שלהם? ואיך אנחנו בהשוואה לקהלים אחרים, ארה"ב למשל?

על פי סקר האיגוד, ל- 84% מהישראלים יש טלפון חכם ו-79% מהישראלים גולשים בו באינטרנט, בין אם הם גולשים מהנייד בלבד, או בשילוב מכשירים נוספים. אך למרות החשיבות שיש בעיני הישראלים לשמור על פרטיותם, רק 41% מהישראלים הבוגרים נקטו באיזושהי פעולה בכדי לאבטח את המידע שיש על הסמארטפון שלהם. מתוכם: 13% משתמשים בנעילת מסך על ידי טביעת האצבע, 8% בלחצני נקודות ו- 20% בסיסמא. כך לפי דוח בזק 2016. בקרב הנוער המצב טוב הרבה יותר, 79% נועלים את הסמארטפון באחד מהאמצעים האלו.

בארה"ב המצב יותר טוב. על פי מכון PEW כ-72% מהאמריקאים נועלים את מסך הסמארטפון שלהם. 25% משתמשים במספר זיהוי אישי (PIN code), 23% בטביעת אצבע, 9% בסיסמה, 9% בלחצני נקודות ן-2% נוספים בסוגי נעילות אחרים.

ב- PEW בדקו גם אמצעי התגוננות נוספים של בעלי סמארטפונים, כמו עדכון גרסאות תדיר. כך מצאו במכון ש-75% מהאמריקאים נועלים את מסך הנייד ומעדכנים את מערכת ההפעלה והאפליקציות, אבל רק כשזה נוח להם, 22% נועלים את המסך ומעדכנים באופן תדיר את הסמארטפון ורק 3% לא נועלים את המסך ולא מעדכנים את מערכת ההפעלה בכלל.

המכשירים החכמים מאפשרים לנו מגוון של פעולות נוחות בקצות אצבעותינו ממש, אך במהלך פעולות אלא אנו חשופים למגוון של סכנות אפשריות ופגיעה בפרטיותנו. למשל על פי המחקר של OpenSignal הישראלים מחוברים ל-Wifi ב-45% מזמן הגלישה בנייד. זאת בעוד החיבור לרשתות אינטרנט במקומות ציבוריים, כמו בתי קפה, חושף אותנו לאיומים ומסכן את המידע שעל המכשיר. אנחנו הישראלים מורגלים מאוד בשימוש מגוון בנייד, אך בכדי להמשיך בהרגלים שהופכים את חיינו לנוחים כל כך, יש לנקוט באמצעי הזהירות המתאימים.

מידע

קטגוריות נתונים: