חזרה לעמוד הקודם

אמון באינטרנט- למה חשוב שנסמוך על האינטרנט שלנו?

הישראלים לא מרגישים בטוחים ברשת, והם לא היחידים. השוואה בין מצב האמון באינטרנט בעולם והחשש לפגיעה בפרטיות בישראל, מדגישים כמה חשוב להשתמש בכלים שיעזרו לנו לסמוך על האינטרנט.

איגוד האינטרנט העולמי יוצא בקריאה חשובה לגולשים- עשו כל מה שצריך כדי להרגיש בטוחים יותר ברשת. בסקר גלובלי שביצע האיגוד העולמי בשיתוף גורמים נוספים בעולם, במרץ 2017, עוסק באמון שיש לגולשים באינטרנט, וממצאיו מציגים תמונה מדאיגה- גולשים רבים לא מרגישים בטוחים באינטרנט ולכן מגבילים את השימוש שלהם ברשת. כאשר נשאלו הגולשים האם הם מסכימים עם ההיגד- "בסך הכל, יש לי אמון ברשת", רק 12% הסכימה במידה רבה עם ההיגד. 43% נוספים הסכימו עם ההיגד במידה בינונית. מה שאומר שרק חצי מהגולשים חשים בטוחים ברשת, כאשר רובם לא ממש חשים ביטחון.

הסיבות העיקריות לחוסר האמון של הנחקרים באינטרנט היו: "האינטרנט אינו בטוח"- 65%, "האינטרנט אינו אמין"- 40%, "האינטרנט אינו מאפשר להתקשר עם אחרים בפרטיות" 27%. גורם משפיע מאוד על רמת האמון של הנחקרים באינטרנט היו גם החששות שהביעו באשר לשליטה של ממשלות, תאגידים ואליטות באינטרנט.

העמדה שהובעה בניתוח הסקר ע"י מפרסמיו, היתה כי הבעיה שנמצאה בסקר חמורה, כיוון שמשתמשים שלא בוטחים ברשת, מגבילים את השימוש שלהם ברשת, לפחות זמן, למספר מועט של אתרים, או רק לשימושים מסוימים. כאשר משתמשים הולכים ומשתמשים באינטרנט פחות ופחות, יש חשש שהם יפסיקו לגלוש בכלל, או לא יבצעו ברשת פעולות מתקדמות, כמו בנקאות באינטרנט, קניות באינטרנט או מילוי טפסים ממשלתיים אונליין, מה שיביא להפסקה בהתפתחות ובאבולוציה של המרחב המקוון.

ההשלכות של חוסר האמון ברשת, כפי שהתגלו בסקר הזה התבטאו בעיקר בהרגלי השימוש של הגולשים, כאשר לצד הפן הפחות חיובי של הגבלת השימוש העצמית, נראה גם פן מעשי של שימוש מושכל באמצעים טכנולוגיים: 49% מהגולשים שהביעו חוסר אמון ברשת אמרו שהם חושפים פחות מידע אישי ברשת, 40% אמרו שהם נוקטים ביותר פעילות לאבטחת המכשירים שלהם ו-40% נוספים אמרו שהם משתמשים באינטרנט בצורה סלקטיבית יותר. 29% נוספים אמרו שהם מצנזרים את עצמם כאשר הם מתבטאים ברחבי הרשת. רק 20% מהגולשים שאיבדו את האמון ברשת, אמרו שהם משתמשים בתוכנות הצפנה, וכמעט 20% מהם סיפרו שהם עושים פחות קניות אונליין כתוצאה מכך.

סקר של איגוד האינטרנט הישראלי שבוצע ב-2017, חושף כי גם בישראל החשש העיקרי של הגולשים הוא חשיפת הפרטים האישיים שלהם או הפצתם, כפי שהעידו 25% מהנחקרים. עוד דברים שמדאיגים את הישראלים באינטרנט הוא פגיעה בילדים קטנים (22%) ועבירות הונאה ופריצות על ידי האקרים (17%). 25% מהגולשים מוטרדים מהפגיעה בפרטיותם אבל לא יודעים כיצד להתמודד עם זה, 29% טוענים כי הם מטפלים בעניין.

גם בישראל הפתרונות לחוסר הביטחון ברשת מתבטאים בעיקר בצנזורה עצמית ופחות בנקיטת אמצעי אבטחה. 22% מהגולשים לא מעלים תמונות חושפניות שלהם או של בני משפחתם, 20% נוספים לא מעלים תמונות ותכנים שנראים להם אישיים מידי. 15% מהנחקרים אמרו שהם מעדכנים את הסיסמאות שלהם בתדירות גבוהה, ורק 4% מהנחקרים דואגים לבצע הגדרות פרטיות באפליקציות וברשתות החברתיות.

בסך הכל ניכרת מגמה של עלייה בחשש לפרטיות ברשת בקרב הישראלים, מ-36% בשנה שעברה ל-53% השנה. אך המודעות לבעיה דווקא מגבילה את הצעדים של המשתמשים, ומובילה אותם לצנזור עצמי והימנעות מפרסומים מסוימים. בסקר גם נמצא שלישראלים דווקא יש מוטיבציה גבוהה ללמוד עוד, 43% הביעו רצון ללמוד על שמירה על פרטיותם ברשת. בעוד ראוי להקדיש מחשבה לתכנים ולתמונות שאנו מעלים לרשת, יש כלים נוספים שאפשר להשתמש בהם בכדי להרגיש בטוחים יותר לתקשר אחד עם השני באינטרנט, כמו תוכנות להצפנת מסרים, אנטי-וירוסים, ושינוי סיסמאות והגדרות הפרטיות באתרים ובאפליקציות.

מידע

קטגוריות נתונים: