חזרה לעמוד הקודם

תל אביב במקום 24 במדד קידום יזמות נשית של Dell

ה- Women Entrepreneur Cities Index הוא מחקר מטעם חברת המחשבים Dell, המדרג את ערים גדולות בעולם, על פי תמיכתן ביזמות נשית בתחום הטכנולוגיה. תל אביב נכללת בו לראשונה השנה.

50 הערים שנבחרו לאינדקס, נבחרו בעקבות המוניטין שלהן כערים מובילות יזמות וחדשנות. קריטריון נוסף היה הגיוון הגיאוגרפי בבחירת הערים השונות. המחקר נועד לבחון את ההשפעה של מדיניות, חקיקה ומאפיינים נוספים של השווקים השונים על השילוב של נשים בשוק היזמות.
במחקר נבחנו מאפיינים טכניים של שילוב הנשים בשוק, כמו ההון שנשים מגייסות או חסמי הכניסה והתנאים להצלחה שנשים מתמודדות איתן בשוק הספציפי. כמו כן נבחנו מאפיינים של התמיכה בנשים בשוק- עד כמה הטכנולוגיה זמינה לנשים, ועד כמה התרבות מאפשרת שילוב נשים בשוק.
העיר התומכת ביותר ביזמות נשית היא ניו-יורק שנמצאת ראשונה בדירוג. בהמשך בסדר יורד- סן- פרנסיסקו, לונדון, בוסטון, סטוקהולם, לוס אנג'לס, וושינגטון, סינגפור, טורונטו, וסיאטל.

ישראל נמצאת במקום ה-24, מתוך 50 באינדקס הכולל.
עם זאת תל אביב נמצאת במקום גבוה יחסית (7) בדירוג "שווקים"- כלומר במידה בה השוק גדל ומאפשר גדילה פוטנציאלית של יזמות נשית. הדירוג הגבוה ניתן הודות לציונים גבוהים בתתי- קטגוריות כגון מדיניות (מקום 7) ומחיר (מקום 17). בדוח מוסיפים כי למרות העובדה ששוק היזמות בישראל עדיין נשלט בעיקר על ידי גברים, בשנים באחרונות מסתמנת כניסה של נשים יזמיות לעמדות מפתח.

בנוסף תל אביב נמצאת בדירוג גבוה בקטגוריה "הון" הודות לדירוג גבוה בתת הקטגוריות- מספר קרנות הון סיכון בהן יש לפחות 20% שותפות – מקום 7, ומספר קרנות ההון סיכון שיוסדו על ידי נשים- מקום 5.

כמו כן תל אביב מדורגת גבוה (מקום 9) בגובה ותדירות מימון, ובמקום ה-15 על פי הערכת קרנות ההון סיכון שיש בהן לפחות 25% נשים מנהלות.
תל אביב מצטיינת במיוחד במספר חברות ההשקעה בהן לפחות מנהלת אחת- מקום 3.