חזרה לעמוד הקודם

ניטרליות הרשת- עיקרון חוצה מדינות ומפלגות

יו"ר ה-FCC מנסה לבטל את תקנות ניטרליות הרשת בארה"ב, האמריקאים, מכל המחנות מתנגדים. מה זו ניטרליות הרשת? ולמה זה משנה לנו משהו בישראל?

ניטרליות הרשת היא נושא שחשוב לגולשים האמריקאים, לא משנה לאיזו מפלגה הם משתייכים, כך מוכיח סקר של אתר Politico, שנערך ביוני האחרון. 60% מהאמריקאים בעלי זכות ההצבעה תומכים בכללים הקיימים לגבי ניטרליות הרשת.

לפי עיקרון ניטרליות הרשת, אתרים וחברות אינטרנט לא רשאיות לתת העדפה או אפליה בין מכשירים, שירותים או מחירים. הרעיון העומד מאחורי העיקרון הוא הגישה על פיה הרשת צריכה להיות שווה בפני כל המשתמשים, והיא אינה שייכת לאדם מסוים או לחברה מסוימת (וכן לא למי שמשלם יותר, למשל). הפרה של עיקרון ניטרליות הרשת יכולה להוביל לכך שתכנים מסוימים יהפכו לא נגישים, או אפילו מצונזרים, או לכך שחברות ינסו לפגוע במתחרות שלהן, על ידי חסימת שירותים, או הגבלת קצב העברת הנתונים, למשל.

המודעות לנושא בארה"ב עלתה במיוחד כאשר ב-2014 פנו חברות תוכן לממשל בבקשה לתת שירותי אינטרנט, במהירויות שונות, ללקוחות שיסווגו באופנים שונים. אז, בתקופת ממשל אובמה, הרפובליקנים היו אלה שהציעו הצעת חוק, שאמנם ויתרה במידה מסוימת על ניטרליות הרשת אבל ביקשה למנוע מה- , FCC ועדת הטלקומוניקציה הממשלתית, לתקן תקנות נוספות הנוגעות לספקיות הרשת. לבסוף ב-2015, תיקנה ה-FCC תקנות שתומכות בניטרליות הרשת ומתייחסות אל האינטרנט כמרחב שווה עבור כל מי שיכול להתחבר אליו.

בסקר שך Politico, נמצא כי רוב האמריקאים עדיין מאמינים בניטרליות הרשת- 34% תומכים בניטרליות הרשת בצורה נחרצת, 26% תומכים בהם במידה מסוימת. 17% מתנגדים, בצורה נחרצת או במידה מסוימת, לכללי ניטרליות הרשת, ו-23% לא יודעים או שאין להם דעה בנושא.
למרות שמי שמוביל את המהלך לביטול הכללים, הוא אג'יט פאי, היושב ראש הרפובליקני של ה-FCC, ההתנגדות לביטולם דווקא משותפת למצביעי שתי המפלגות. 61% מהמצביעים הדמוקרטים היו במידה רבה, או במידה מסוימת בעד כללי ניטרליות הרשת, וכך היה גם בקרב 59% מהרפובליקנים.

בישראל, אין מודעות רבה לנושא ניטרליות הרשת, אבל לישראלים בהחלט חשוב לשמור על האינטרנט שלהם פתוח ולא מצונזר. בסקר איגוד האינטרנט ב-2017, ענו 25% מהגולשים כי מה שמלהיב אותם באינטרנט הוא עושר המידע, 14% נוספים ענו כי היכולת להגיע למידע מכל מקום ללא צנזורה מלהיבה אותם.

בסקר שנערך על ידי מכון PEW ב-2015, 83% מהישראלים תמכו באמירה כי האינטרנט צריך להיות חופשי מצנזורה ממשלתית. גם ב-19 מדינות נוספות חשבו כך, שכן 32 מתוך 38 מדינות שהשתתפו בסקר סברו שהאינטרנט צריך להיות חופשי מצנזורה ממשלתית. באופן כללי נמצא בסקר, כי ככל שאחוז אימוץ האינטרנט במדינה יותר גבוה, ומספר בעלי הסמארטפונים רב, אחוז הנחקרים שהסכימו עם עיקרון חופש האינטרנט היה גבוה יותר.

מידע

קטגוריות נתונים: