חזרה לעמוד הקודם

פיראטים בזרם- שירותי סטרימינג והורדות לא חוקיות

הורדות פיראטיות של תוכן ברשת- התמונה הגלובלית מעודדת, אבל ברמה המקומית אין ממה לשמוח. ומה אומרים על זה ב-HBO?

פעמים רבות בשנה החולפת הכריזו העיתונאים על הדעיכה העקבית של ההורדות הפיראטיות, זאת בעיקר בעקבות הפריחה של שירותי הסטרימינג כגון נטפליקס, והירידה ב-6% בביקורים באתרי שיתוף קבצים במהלך 2016. אוקיי, אז שמישהו יספר את זה ל-HBO.

חברת הכבלים האמריקאית שאחראית לסדרה המצליחה Game of Thrones, פתחה עם תחילת שידור העונה, במלחמה בהורדות הפיראטיות. היא עשתה זאת, בין השאר, על ידי שמירה של ה-IP של משתמשים פרטיים שהורידו את הסדרה באתרים פיראטיים. עם זאת, לאחר פחות מחודש, עוד בטרם שודר הפרק הרביעי בעונה, HBO הותקפה על ידי האקרים שאיימו בהפצת פרקים שעוד לא שודרו בטלוויזיה, ברחבי הרשת.

דוח של MUSO חושף בפנינו את המספרים המפלצתיים- 191 מיליארד ביקורים באתרים פיראטיים ברחבי העולם במהלך 2016. זה אומר בעצם שכל משתמש אינטרנט בעולם נכנס בממוצע 53 פעמים השנה לאתר תוכן פיראטי. אתרי הצפייה הישירה הם הפופולאריים ביותר- 32.05 ממוצע כניסות למשתמש בשנה, אתרי הטורנטים אחריהם בפער ניכר- 9.48 כניסות למשתמש, ואתרי ההורדות – 8.79 כניסות למשתמש בשנה.
רוב התוכן הפיראטי נצרך בעיקר דרך אתרי הצפייה ישירה- 60%. השאר מגיע אל המשתמשים בעיקר דרך אתרי ההורדות- 16.5% והטורנטים- 17.8%.

המדינות המובילות ברשימת הפיראטיות ביותר בעולם הן בלארוס- 283.83 כניסות בממוצע למשתמש בשנה, ליטואניה- 269.08 כניסות, גיאורגיה- 242.58, אוקראינה- 236.76 כניסות, ולטביה- 231.52 כניסות. לישראל יש מקום של כבוד מפוקפק כמדינה הסוגרת של 10 המדינות הפיראטיות ביותר בעולם- עם 176.87 כניסות בממוצע למשתמש ב-2016. גם בדוח של בזק ל-2016, העידו על עצמם 30% מהנסקרים כי יש להם תוכנת סטרימינג פיראטית (כמו קודי, פופקורן וכיוצא בזה).

מה שמעניין הוא שעל פי הנתונים של MUSO, ניתן להיווכח כי אין קשר בין עושרה של מדינה מסוימת, לתרבות ההורדות שנהוגה בה. סינגפור, שהיא המדינה הרביעית בעושרה בעולם, נמצאת ממש מעל ישראל, במקום ה-9 בדירוג המדינות הפיראטיות ביותר.

אם הורדות פיראטיות הן לא עניין של מחסור בכסף, אז מה כן? ההורדות הפיראטיות הן גם לא עניין של חוסר נגישות לתכנים, שכן, נכון ל-2017 השירות של נטפליקס למשל, ניתן בכל העולם, למעט 4 מדינות (סין, קרים, צפון קוריאה וסוריה). מחקר אקדמי מצא כי אין הבדל בין גברים לנשים, או ברמת ההכנסה בין אלו שהורידו מוסיקה מאתרים פיראטיים ואלו שלא. כן נמצא קשר בין רגשות שליליים לתעשיית המוסיקה, והמוטיבציה להוריד פיראטית, וכן בין האמונה כי ההורדות לא פוגעות באמן לנכונות להוריד מוסיקה ברשת. עוד נמצא במחקר כי שירותי הסטרימינג למוסיקה לא נתפסים כתחליף זול יחסית להורדה הפיראטית, וכי יש קשר בין באחזקה של מחשב עדכני ומתקדם להורדה של תוכן פיראטי.

אז אולי שירותי הסטרימינג גרמו לירידה באחוזי ההורדות הפיראטיות, אבל תמיד יהיה מי שיעדיף לקבל תוכן לגמרי בחינם, במקום לשלם עליו אפילו סכום נמוך. עם זאת, אפשר לצפות שהירידה בהורדות הפיראטיות תמשיך בעקביות לאורך השנים, כיוון שההורדות הפיראטיות כרוכות בהסתכנות רבה. האתרים הפיראטיים שורצים בוירוסים ובנוזקות. כפי שנחשף השנה בדוח של חברת אבטחת המידע ESET, הצפייה הישירה אחראית ל-25% מהנוזקות בישראל. לכן ככל שהמודעות גדלה לסכנות של מתקפות הרשת, והשירותים החוקיים הולכים ונעשים פשוטים יותר וזמינים יותר, פחות ופחות משתמשים יורידו תוכן פיראטי, ואפילו HBO אולי תזכה לנשום לרווחה.

מידע

קטגוריות נתונים: