אם אינך רואה מייל זה - לחץ כאן

ינואר 2018

 
 

Welcome 2018 -
פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי

שנת 2017 תיזכר כשנת ההתפכחות והגברת מודעות של האזרח ברחוב בכל הקשור להשפעת האינטרנט והרשתות החברתיות על חיינו. בשנה זו, מדינות התערבו בבחירות של מדינות אחרות מאחורי הקלעים, מידע כוזב הופץ על מנת להסיט סדר יום ציבורי, ופלטפורמות כמו פייסבוק וגוגל חיזקו את שליטתן בפיד שלנו. מתוך החלום הדמוקרטי של אבות האינטרנט ומתחת לאפינו צמחו איומים לחופש המידע, הטיות של זרימות מידע ע״י שחקנים בעלי עניין וריכוזיות מסוכנת של תאגידים.

שנת 2018 תהא שנה שבה הרשתות החברתיות תידרשנה לתשובות מול מדינות, ומול החברה האזרחית. אנחנו, כאיגוד האינטרנט, כעמותה שבאה, בין השאר, להגן אל האזרח כנגד שימוש לרעה בכח במרחב האינטרנט- נדרוש אחריותיות ושקיפות גדולה יותר מצד חברות הענק, נדאג שהצעות החקיקה שמובאות לפתחה של הכנסת תהיינה מידתיות, נקדם את עקרונות הדמוקרטיה ברשתות החברתיות ובאינטרנט ונמשיך להביא לסדר היום סוגיות שחשוב שכל אחד מאיתנו יהיה מודע להן.

אני קוראת לכם להצטרף כחברים לאיגוד האינטרנט, ולהיות שותפים לדרך.

 
הצטרפו כחברים לאיגוד האינטרנט
 
 
 

 
 

חופש הרשת - ירידה ב-32 מדינות

 

על סדר יומה של הכנסת מונחות כרגע שלוש הצעות חוק, אשר מאיימות לפגוע בחופש הגלישה: הצעת חוק סינון תכנים פוגעניים, היוצרת אשליה להורים כאילו ילדיהם מוגנים (והם לא!) ובפועל מצנזרת את האינטרנט, הצעת החוק המכונה 'חוק הפייסבוק', שעל פיה יתאפשר למדינה להסיר מהרשת בנוהל מהיר ומקוצר, והצעת חוק זכויות יוצרים, שתחת מעטה לגיטימי של הגנה על זכויות היוצרים, מבקשת לחסום גישה לאתרים אשר רק נחשדים כמפרים זכויות יוצרים.

בעולם - הציג דו"ח חופש הרשת, הנערך מידי שנה ע"י ארגון Freedom House תמונת מצב המזכירה כי אופיו הפתוח והחופשי של האינטרנט ממש לא מובן מאליו, וירידה בחופש הרשת נראית גם במדינות דמוקרטיות כמו גרמניה, צרפת, בריטניה וארה"ב (סין נשארת במקום הראשון של המצנזרת היעילה ביותר).

בארה"ב, בוטלו השנה תקנות נייטרליות הרשת, וגם דוח השקיפות האחרון של פייסבוק מציג מספר לא מבוטל של בקשות המידע על אזרחים מטעם הממשלים.

 
לטיימליין המאבק בחופש הרשת
 
 

 

 
 

GDPR - בשורת הגנת המידע הפרטי ב-2018

 

באירופה הבינו כי אחת הבעיות המהותיות שעלו כתוצאה מהשימוש העצום באינטרנט הוא היקף איסוף המידע האישי וסכנת הפגיעה הנובעת מכך. תובנה זו, הובילה לעדכון חקיקה משמעותי בדמות רגולציית המידע הכללית הארופאית שתכנס לתוקף ב-25 במאי 2018. חקיקה זו יוצרת סטנדרט עולמי חדש להגנת המידע הפרטי המותאם למאה ה-21.

החקיקה קובעת עקרונות לקבלת הרשאה לשימוש במידע אישי, מסגרת רגולטורית מקיפה, זכויות של נושא מידע (אדם שמידע אודותיו נאסף ומעובד), חובות של בעלי שליטה במידע (controllers) ומי שמעבד את המידע (Processors).

התקנות, מציבות כללים מאד ברורים לגבי איסוף המידע, עיבודו וההגנה עליו, וקובעות זכויות חדשות כגון ה"זכות להישכח", כמו גם חובות עדכניות על מי שמקים שירותים אינטרנט כגון החובה לעיצוב לפרטיות (Privacy by Design).

לחקיקה האירופית תחולה אקס-טריטוריאלית, כי היא מבקשת להגן על אזרחים ותושבים אירופים, בכל מקום שנאסף מידע אודותם, ולכן גם ארגונים ישראליים עשויים להיות מחוייבים לפעול לפיה.

 
שווה קריאה: תקנות ה-GDPR כ-TIPPING POINT
 
 
 

 


 
 

האדם הפרטי ברשת - פגיעות שכיחות

 
עפ"י ניתוח של של הפניות לקו התמיכה של איגוד האינטרנט הישראלי:

בשנה החולפת, הפנייה השכיחה היא שיימינג/ בריונות, ולאחריה - פריצה לחשבון, הפצת תוכן מיני והתחזות. באחוזים נמוכים יותר גם הפרת פרטיות, נסיונות "עוקץ" וסיוע בהסרת תוכן על רקע "הזכות להישכח". הפלטפורמות המובילות בהן התקיימה הפגיעה:פייסבוק ואינסטגרם. סה"כ התקבלו בקו התמיכה בשנה החולפת כ-5,000 פניות.

אל תישארו לבד עם הפגיעה. שתפו ודווחו. ואת המסר החשוב הזה, העבירו גם לילדים.

 
למידע נרחב בנושא אינטרנט בטוח
 
 

 

 
 

כמה דומיינים יש בארץ ובעולם בפתיחת 2018?

 
ך הכל בעולם, עפ"י הנתונים שפורסמו ע"י Verisign בדצמבר 2017 (סוגרים את הרבעון השלישי) קיימים כ-330.7 מיליון דומיינים ברחבי העולם!

בישראל, הקטנה מעט יותר... רשומים נכון לתחילת ינואר 2018: 245,397 דומיינים. מדובר בעלייה של 2.35% ביחס לשנה שעברה. לשם השוואה:

לפי הנתונים של ארגון CENTR (מועצת המרשמים המדינתיים הארופאית), אחוז הגידול במרשמים האירופאים נכון לספטמבר 17 1.5% ואחוז הגידול של מרשמים קטנים (עד 250,000) מעודכן לדצמבר 17 - 2.4%.

**(הנתון לגבי דומיינים בישראל מתייחס ליום 10.01.2018)

 
 

קול קורא לכתיבת מסמכי מחקר ומדיניות

 

שימו לב: הוארך המועד להגשת הצעות לכתיבת מסמכי מחקר ומדיניות בנושאים הבאים:

 
הגשת הצעה-IOT
 
 
 
הגשת הצעה-שרותי ענן
 
 

הצצה לשנת הפעילות החולפת

 
 
ISOC.org
להסרה מרשימת התפוצה לחצו כאן