חזרה לעמוד הקודם

דריה הניג-שקד: תעזו, תחלמו, ותשיגו

מייסדת WE ACT

דריה הניג-שקד (קרדיט לצלם: שירן כרמל)

דריה הניג-שקד (קרדיט לצלם: שירן כרמל)

דריה הניג-שקד, ייסדה את WE ACT ונבחרה לאחת מ-15 הישראלים המשפיעים בסיליקון ואלי (עמק הסיליקון) שבארה"ב, אך עדיין מציגה את עצמה ראשית כאישה ישראלית, אמא לשלושה ילדים שהם אהבתה וגאוותה הגדולה ביותר (2.5,5,7) ונשואה לאייל, בן זוגה שאותו היא מגדירה כהחלטתה הטובה ביותר וככוח המניע לכל מה שהיא עושה.

דריה הנה יזמת חברתית, אקטיבסטית בתחום השיוויון המגדרי אשר כיהנה בעשור האחרון במגוון תפקידים בקרן השקעות אימפקט בינלאומית, עורכת דין בהשכלתה, קצינה לשעבר בצה"ל, מתגוררת בפאלו אלטו, קליפורניה.

ספרי לנו על WE ACT…

"WE ACT הנו מיזם שיסדתי אשר נפתח במשלחת היזמיות הראשונה לסיליקון ואלי בחודש נובמבר 2016 ומטרתו הנה קידום נוכחות נשית בעולם החדשנות. נשים מהוות 80% מכח הקנייה, הן פותחות עסקים בארה"ב בקצב מהיר ב-150% מהממוצע, הן משכילות יותר ומחקרים מוכיחים שוב ושוב כיצד הן מגיעות להישגים טובים יותר ומשפרות תוצאות במגוון רחב של מדדי הצלחה".

למה דווקא עמק הסיליקון?

"בסיליקון ואלי נמצאות מיטב המוחות, המשכילות, המנוסות והמצליחות, כנראה בעולם כולו, ועדיין יצוגן כאן, בכוח העבודה ובדרגי קבלת ההחלטות נמוך מאוד ביחד לחלקן באוכלוסיה. המצב הזה מיצג לא רק חוסר יעילות כלכלית משמעותית אלא גם תוצאות מוחשיות מאוד שקשורות במוצרים שזוכים למימון ורואים אור יום ויותר מזה, לראייה של ילדים וילדות את המציאות הלא מאפשרת הזו. מעבר לכל הסיבות ההיסטוריות והתרבותיות שהביאו לחוסר היעילות ולמסר הקשה של הדברים, נתון אחד מאפשר לנו לשנות זאת בצורה מהירה והוא האמונה בעצמנו וביכולתנו להגיע לכל יעד. לפתוח את הראש לאפשרויות שלא חשבנו עליהן קודם. בסוף 2015 משפחתי ואני עברנו לגור בארה"ב מתוך שאיפה להתפתחות אישית. בביקור השנתי בישראל, כשפגשתי יזמיות מובילות ושוחחתי איתן על התרבות המכילה והמאפשרת בסיליקון ואלי, הופתעתי לגלות שיש מחסום, פסיכולוגי או אחר, שמונע מהן להגיע לשווקים המובילים ולהציע את הפתרון שפיתחו, לחפש שיתופי פעולה ו/או השקעות. זו היתה הנקודה שבה הבנתי שיש לי את היכולת לשנות את השביב הקטן הזה ל MIND SET שיעזור להן לגדול ולהפוך לסיפור הצלחה בינלאומי."

משלחת הנשים לעמק הסיליקון

משלחת הנשים לעמק הסיליקון

משלחת הנשים לעמק הסיליקון

רעיון המשלחת עלה בראשית יולי 2016, אז גם גויס מירב המימון בעזרת אנשים טובים שראו את המטרה החשובה לנגד עיניהם ועשו את החיבורים הנכונים, בראשן דניאל אופק, ראש LGBTECH ו-3 MILLION CLUB, מי שתרמה למאמצי הגיוס בישראל.

בחודש אוגוסט 2016 נפתחה ההרשמה והתקבלו 181 מועמדויות למשלחת. תהליך הבחירה היה מאוד לא פשוט. הרכב של 12 שופטים מנוסים מאוד בעולם היזמות וההשקעות.

"בחודשים שעברו עד נובמבר 2016 פניתי לחברות המובילות בסיליקון ואלי, למיטב המרצים וביקשתי את זמנם להרצות ולייעץ וכולם שמחו לעזור" מספרת דריה. "לאחר שסגרתי את ההיבטים הלוגיסטיים (טיסות, מלונות, ארוחות, תחבורה ואפילו מתנות לכל משתתפת ולכל דובר) ב-13.11.2016 נחתה המשלחת ובה 20 היזמיות המובילות בישראל.

נשות המשלחת נחתו בסן פרנסיסקו לשבוע שהתחיל כל בוקר בזריחה ונגמר הרבה אחרי שהג'ט לג היכה בהן ללא רחם. מפייסבוק לגוגל, מייקרוסופט, סלאק ואינטל, ליזמים המובילים והמצליחים בסיליקון ואלי, קרנות מובילות ביניהן INNOVATION ENDEAVORS, BESSEMER, 500 STARTUPS, BLUMBERG CAPITAL, COMMERCE VENTURES,  מפגש ובו מעל 50 משקיעים ואנג'לים מרחבי העולם ומפגש עם קהילת היזמים הישראלים בסיליקון ואלי- "טק אביב". בכולם היתה ליזמיות ההזדמנות להציג (לעשות פיץ') למשקיעים ולקהל. חלקן גייסו השקעות וסגרו סיבובי גיוס, חלקן גייסו מומחים לחברי ועדה מייעצת או דירקטוריון, אחרות הגיעו לשיתופי פעולה עם נציגי החברות הגדולות. גם בישראל ההתעניינות היתה אדירה.

במהלך כל השבוע המשכתי לקבל פניות למפגשים. יזם אחד, שאקזיטים מרשימים מאוד מאחוריו והרבה שנים בתעשייה אמר "אני חושב שפגשתי ב20 דקות האחרונות יותר יזמיות מצליחות משפגשתי ב 20 השנים האחרונות". דיוויד מרקוס, ראש תחום המסנג'ר בפייסבוק הגיע בעצמו לפגוש אותנו בכניסה לסיור ואמר שזו זכות עבורו לארח משלחת כזו של יזמיות ושהאקוסיסטם זקוק להן ולרבות כמותן. הוא ציין שישראל הולידה כמה מהטכנולוגיות המתקדמות בעולם ואין ספק שלקבוצה הזו, שקרא ולמד עליה מראש, יש הרבה מה להציע ולשפר בחיים של כולנו."

מה קורה ב-WE ACT  מאז המשלחת?

"WE ACT נולד מתוך הבנה שעולם החדשנות (הסטארטפים) מעצב את החיים של כולנו ובעל תפקיד קריטי בתהליך הקובע אילו אתגרים יענו ואילו מוצרים יגיעו לשוק".

"מאז המשלחת, קהילת WE ACT גדלה וכעת מונה למעלה מ-600 נשים (וגם גברים), חלקן יזמיות וחלקן פעילות באקוסיסטם, אשר אולי שוקלות בעצמן לצאת למסע היזמות. החזון של המיזם הוא קידום נשים באוקסיסטם למצב שבו לנשים נוכחות שווה ומשמעותית בעולם החדשנות, כתוצאה מכך גם בעולם ההשקעות ובתמיכה ביזמות נשית בכלל. יש מספר רב של דרכים לקדם עולם חדשנות שוויוני ואני עוסקת בבחינת האפשרויות תוך ניסיון לעשות את האימפקט הגדול ביותר, לא רק לטובת נשים, לטובת עולם מכיל ומגוון יותר, ולמען כולנו".

איזה מסר היית רוצה להעביר לכל אישה באשר היא?

"אני חושבת שהדבר היחיד שהוא בשליטתנו הבלעדית בדרך לשיוויון מגדרי זה ה mind set שלנו. זו האמונה של כל אחת בעצמה והתעוזה לחלום. אני מאמינה שרבות מאיתנו מאמינות שדבר לא חסום בפנינו ושאם רק נחליט נצליח, אבל מעטות באמת מגישות מועמדות ללימודים ולמלגה לאוניברסיטאות המובילות בעולם, מעטות מגישות מועמדות למשרת החלומות שלהן גם אם הן עונות רק למעט מהדרישות המצויינות, מעטות הולכות לפוליטיקה, מעטות שואפות להיות במוקדי קבלת החלטות, לעמוד על במות ואפילו לומר בפה מלא מה המטרות שלהן ומה נכון וצודק בעיניהן. אני חושבת שהייתי אומרת לכל אותן נשים: תעזו, תחלמו, ותשיגו".

לרגל יום האישה הבינלאומי, דריה קוראת לכן לקחת חלק בהזדמנות חדשה ל-3 יזמות מישראל להציג מול 2,000 אנשים על בימת כנס משקיעים בינלאומי ומרכזי בארה״ב SVOD 2017 – Silicon Valley Open Doors Conference, אשר יתקיים בעמק הסיליקון בין התאריכים 24-25.5.2017. להרשמה לחצי כאן.

ליצירת קשר עם דריה הניג-שקד linkedin