חזרה לעמוד הקודם

מאגר ה-STS נתונים וסטטיסטיקות

STS הנו מאגר נתונים שיתופי וחופשי לשימוש אודות האינטרנט בישראל, שהוקם ביוזמת איגוד האינטרנט.

מטרת המאגר היא להנגיש את הידע הקיים אודות האינטרנט בישראל, במגוון היבטים, ולאפשר לָכל ניתוח והבנה של מערכת האינטרנט בישראל באמצעות שיתוף נתונים סטטיסטיים באופן חופשי וללא עלות. הוא מיועד לחוקרים, ארגונים, מקבלי החלטות ולכלל הציבור מתוך התפישה כי נתונים הם מרכיב חשוב בתהליכי קבלת החלטות, מחקר וניתוח.

שיתוף נתונים באופן פתוח וחופשי, בפרט פרסום נתונים גולמיים, מיושם לאחרונה במספר מדינות בעולם. דוגמאות למאגרים דומים ניתן לראות בארצות הברית (data.gov), בריטניה (data.gov.uk) ועוד.

פיתוח המאגר ועדכונו

המאגר מכיל נתונים משני מקורות: נתונים ראשוניים והפניות למקורות נתונים מרחבי הרשת. הנתונים עוסקים במגוון תחומים, ביניהם כלכלה, עסקים ומסחר; הפער הדיגיטאלי; שימוש פרטי באינטרנט; מערכות, תוכנות ואתרים; תשתית האינטרנט בישראל; ממשל מקוון, ועוד (לרשימת הקטגוריות המלאה).

פיתוח המאגר ועידכונו מתבצעים באמצעות:

  • איסוף נתונים וביצוע סקרים בתחום.
  • קישור אל נתונים המתפרסמים על ידי גופים אחרים.

כאמור, האיגוד יזם את התשתית השיתופית ומספק נתונים על ידי סקרים יזומים, אך אינו מתיימר להמציא ולהכיל את כולם. לשם כך מוגש המאגר כמנגנון המקל על מציאת המידע הרלוונטי עבור הגורם המבקש, מעין קטלוג לנתונים על האינטרנט בישראל. כל רשומות הנתונים במאגר מכילות קישור אל המקור.

נתונים ראשוניים הם אלו אשר נאספו על ידינו או נמסרו על ידי שותפינו, לצורך פרסומם במאגר, באמצעות סקרים יעודיים וכחלק מהעבודה השוטפת של האיגוד.

הפניות לנתונים הן רשומות אשר מפנות למקור בו נמצאים הנתונים, ואינן מכילות את הנתונים עצמם. מקורות נתונים אלו הינם גורמים עצמאיים אשר בחרו לפרסם נתונים, ואנו רק מפנים אליהם, כחלק מהנגשת הנתונים על האינטרנט. אלא אם צויין במפורש אחרת, איגוד האינטרנט אינו טוען לבעלות על הנתונים או שהשתתף באיסופם, ניתוחם או כל פעולה אחרת בהקשר זה, וכן אינו נושא באחריות על טיב הנתונים.

בכל רשומת נתונים מצוין רשיון השימוש בה. לעיתים מצוין כי רישיון השימוש הוא 'על פי המופיע במקור הנתונים', במקרה זה, יש לבדוק את תנאי השימוש המופיעים באתר בו פורסמו הנתונים.

נשמח לשיתופי פעולה

נשמח לשיתוף פעולה עם כל אדם או גוף אשר יכול לסייע להרחיב את המאגר ולהגביר את תועלתו. גופים פרטיים, אקדמאים וממשלתיים מוזמנים ליצור עמנו קשר.

פרסום נתוני המאגר

מותר ורצוי להשתמש ולשתף את נתונים הקיימים המאגר, שכן לשם כך הוא נועד. במאגר הנתונים יש אזור יעודי לשימושים אלו, ואנו מקווים שהציבור ישתמש בנתונים ובמידת הצורך יבנה כלים שיאפשרו לאחרים להבין אותם טוב יותר. נשמח לפרסם תוצרים של השימוש בנתונים, כגון אפליקציות, הצגה ויזואלית שלהם, עבודות מחקר וכדומה.

צפו בנתונים באתר ה-STS