חזרה לעמוד הקודם

מדריך להורים נבוכים או: מה זה קלאש רויאל?

אמא ואבא יקרים. בשעה טובה הגיע הרגע המרגש, ובתכם/ בנכם קיבלו סמרטפון.

כדי להמתיק את הגלולה, צרפנו עבורכם מדריך קצר לאפליקציות והמשחקים הכי פופולריים כדי שתכירו. (הכי חשוב להכיר. הכי חשוב!)

חשוב להכיר: הסמרטפון של הילדים

חשוב להכיר: הסמרטפון של הילדים

למרות שאתם משתמשים בסמרטפון כבר המון זמן, אתם יודעים שתוך יומיים לכל היותר, העוללים היקרים ידעו להשתמש בו פי מאה יותר טוב מכם. (על קלאש רויאל שמעתם?- הם כן!)

לפני המידע עצמו, המסר הכי חשוב של פוסט זה, הוא שצריך להכיר. כדברי החכם ההוא שאמר Better the devil you know.  להבדיל, בעסק הזה יש רק טכנולוגיה, ויש לה רק פוטנציאל. ולכן, המטרה שלנו כהורים, היא לעזור לילדים שלנו לדעת איך לנצל אותה לטובה. קדימה לעסק –

סנאפצ'ט

נדלג על פייסבוק וווטסאפ, כי אנחנו כבר מכירים ונעבור ישר לסנפצ'ט, (עוד נחזור לשתיים הוותיקות ההן), שהיא נכון להיום האפליקציה עם מספר ההורדות הגדול ביותר בקרב צעירים.

בשלוש מילים: אפליקציית מסרים מידיים (בעיקר תמונות)
ביותר מילים: אפליקציה המאפשרת להעביר תמונה או טקסט ולקבוע תוך כמה זמן המסר יעלם ממכשירו של מקבל המסר.
בהרבה מילים: האפליקציה מאפשרת הוספת פילטרים לתמונות כדי ליצור תמונה משעשעת. פיתוחים אחרונים באפליקציה מאפשרים יצירת סיפור בו יוצגו כל התמונות שהועלו לאפליקציה (ורק אותן) במשך 24 השעות האחרונות, עד שיימחקו. פונקציית צילום המסך שיש בכל סמרטפון, שמטה את הרעיון של אין הוכחות מתחת לרגלי המעזים ששלחו תמונות, איך נאמר פרובוקטיביות משהו. עדיין, צריך להזכיר לילדים: תמונה שנשלחת – טבעה להישמר היכן שהוא.
בעד: מצחיק, קצר, נותן תמונה מהירה בלי הרבה "חפירות"
שווה מחשבה: לא באמת נעלם, מצלמה היא מצלמה היא מצלמה…
על מה מקפידים: להכיר את תכונותיה של האפליקציה, להגדיר את כל ההגדרות שישמרו עלינו. שהתמונות שאנחנו מצלמים ושולחים יהיו כאלו שלא נצטער עליהן. שאנחנו שולחים אותן רק למי שאנחנו מכירים. חוסמים את מי שאנחנו לא מכירים. מדווחים מיד על כל חוויה לא נעימה. בתוך האפליקציה וגם לגורם שיכול לסייע

רוצים לקרוא עוד? הסבר בהחלט ממצה

אינסטגרם

בשלוש מילים: שיתוף תמונות וסרטונים
ביותר מילים: למה לדבר אם אפשר להראות? שיתוף של תמונות או סרטוני וידאו עד דקה, כאשר האפליקציה מאפשרת עיבוד התמונה. את התמונות ניתן לשתף בכל הרשתות (כמעט) המוכרות.
בהרבה מילים: סוג של מדד פופולריות בקרב מפורסמים ומפורסמות ילדים וילדות, מתבגרים ומתבגרות ומה שביניהם. תמונות מעוצבות, ומושקעות שהפכו גם סוג של הכנסה למצליחים ביותר. האפליקציה מאפשרת עיבוד תמונה, מעקב אחרי אנשים לפי נושאים (אופנה, בישול וכו') או דמויות מוכרות. (לבר רפאלי ב-2014 היו למעלה ממיליון וחצי עוקבים, לרונלדו לעומת זאת מעל מאתיים (200) מליון עוקבים – חוק המספרים הגדולים!). חשיפה כזו היא פיתוי למתחזים, לחקיינים ושאר גורמים פחות רצויים. מרבית ילדינו נהנים אמנם מחשיפה, אך סולידית יותר.
בעד: כלי חביב שיכול לסייע בבניית מיתוג עצמי, אם כבר בתמונות, אז למה לא מסוגננות? הזדמנות לקשר עם אנשים מהעולם (לראות עולם בצורה דיגיטלית).
שווה מחשבה: תמונה במרחב המקוון היא נצחית. כל תמונה שעולה חשוב שתעבור את מסנן המחשבה, האם היא משרתת אותי . במרחב הפתוח נמצאים סוגים שונים של אנשים שעלולים לנצל את הפלטפורמה לרעה.
על מה מקפידים: אם אנחנו לא בר רפאלי או רונלדו, חשוב להקפיד שהחשבון יהיה פרטי. פרטי! באמת פרטי. וכמובן, כל כללי המצלמה החלים עלינו לטובה.

מיוזיקלי

בשלוש מילים: "ליפ-דאבינג" לשיר מוכר (15 שניות של תהילה..)
ביותר מילים: מצטלמים על רקע שיר מוכר/אהוב, אוספים עוקבים והשמיים הם הגבול.
בהרבה מילים: אפליקציה שכובשת את הגיל הצעיר. מאפשרת לילדים לחוש את זוהר התהילה, לתת ביטוי ליצירתיות שלהם. הצעירים ואלו שצעירים ברוחם מעלים סרטון קצר בליווי האודיו של שיר מוכר. המוצלחים זוכים למאות ואלפי עוקבים, ואף להכנסות נאות בעקבות כך. בצד אלו, מאחר והרשת נצחית, הקליפים האלו יפגשו את הילדים גם בעתיד.
המפרסמים גילו את הערוץ, כרגע זה נראה שהאפליקציה כאן להישאר. אבל מי יודע?
בעד:
מי לא בעד יצירתיות ומעט כיף? אפליקציה קלילה, כמעט נאיבית.
שווה מחשבה: מצחיק ונחמד היום, חשוב שהילדים יבינו שמה שהעלו יהיה כאן גם מחר, מי עוקב אחרי הילדים שלנו? מה הוא מעיר להם ועליהם? אחרי מי הילדים שלנו עוקבים? מה הילדים מוכנים לעשות בשביל לצבור עוקבים?
על מה מקפידים: לעקוב בחכמה. הרבה עוקבים זה כיף, אך לא בכל מחיר. שהקליפ לא יפגע או יביך לא אותי ולא אחרים.

רוצים לקרוא עוד?

משחקי רשת.. *

זוכרים את פוקימון גו? לא? זה בסדר גם הילדים כבר לא זוכרים!

אבל.. אם לא שמעתם על קלאש רויאל, זו כבר בעיה.

קלאש רויאל הוא משחק אסטרטגיה, אחיו הצעיר וככל הנראה גם המוצלח יותר של קלאש אוף קלאנס. זהו משחק מלחמתי שמורכב מקרבות אחד על אחד, שבהם כל שחקן חותר לפיצוץ שלושת המגדלים של אויבו, אגב הגנה על שלושת מגדליו. לשם כך מקבלים השחקנים קלפים שמייצגים כלי נשק והגנה שונים, וביכולתם לבחור היכן ומתי להציב אותם על המגרש.

מרגש, מהיר, תחרותי, מאמן חשיבה אסטרטגית, והזמן טס כשמשחקים בו. (כל כך טס, שצריך לפעמים להזכיר לילדים את המציאות).

*עדכניות הכתוב, זמנית בהחלט

תגיות

מדריכים נוספים

 • איך לסנן תוכן בוואטסאפ?

  ברירת המחדל בוואטסאפ היא שתמונות, סרטונים ומסמכים שמתקבלים, יורדים באופן אוטומטי לשטח האחסון של המכשיר, כך שאפשר לצפות בהם בכל רגע נתון, מבלי להמתין. חסרון בולט של מצב זה הינו העמסה ניכרת על שטח האחסון של המכשיר, אך יתרה מכך… קראו עוד

 • שימוש באפליקציות חינמיות – כמה זה עלול לעלות?

  הורים,  הילדים (ולא רק הצעירים) מורידים אפליקציות שעלולות לעלות להם ולכם ביוקר. בואו להכיר יחד איתנו את עולם "החינם" וה"ביוקר" של האפליקציות. כולנו מכירים את המשפט- אם זה בחינם, כנראה אנחנו התשלום; בין אם מדובר במידע הנאסף עלינו, פרסומות טורדניות… קראו עוד

 • מדריך: איך להתגונן מפני תגובות לא רצויות באינסטגרם

  במספר צעדים פשוטים ניתן להפוך את החוויה באינסטגרם לבטוחה יותר - עבור הילדים ומהמבוגרים כאחד. איך למנוע מתגובות פוגעניות להתפרסם בחשבון שלכם/ן? יש ללחוץ על "חסימת תגובות מ-" אם תרצו ש"חברי" אינסטגרם מסוימים/ות לא יגיבו אצלכם/ן. עדיין נחשפים לתגובות פוגעניות… קראו עוד

 • הגנה על המרחב הדיגיטלי האישי – מדריך פרקטי

  איגוד האינטרנט הישראלי קורא לכם לעשות Check על לפחות פעולה אחת פשוטה: הגנו על המרחב הדיגיטלי האישי שלכם באמצעות ניהול סיסמאות נכון, תשומת לב לכתובות אתרים ולקבצים הנשלחים אליכם. ריכזנו עבורכם 11 כללים פשוטים שעמידה בהם תגן עליכם. קראו עוד

 • טיק טוק – תקציר להורים

  כמה מילים על האפליקציה  TIK TOK נחשבת כיום לאחת מהאפליקציות החברתיות הפופולריות ביותר ומהווה חלק בלתי נפרד מהחיים הוירטואליים והחברתיים של ילדים ונוער בכל העולם. התכנים העולים בה מידי מדי יום הנם סרטוני ליפסינג (תנועות שפתיים על רקע ביצוע מקורי… קראו עוד