חזרה לעמוד הקודם

תוכנות סינון

מה זה אומר?

סינון הוא תהליך טכנולוגי בו נסרק התוכן, על פי פרמטרים שנקבעו מראש, ולפיהם – התוכן המסונן הנחשף לגולש, ראוי לצפיה עבורו. ניתן להתקין תוכנת סינון מקומית – על המחשב, הטאבלט או הטלפון החכם של המשתמש, או להתקינה על הרשת (באמצעות ספק האינטרנט) ובכך יסונן המידע הנכנס מהאינטרנט לכל המכשירים המחוברים לאותה רשת.

בתוכנות הסינון קיימות שתי גישות: רשימה שחורה ורשימה לבנה

  1. גישת "הרשימה השחורה"- חסימת אתרים בהתאם להגדרה שנקבעה. חסימה בדרך זו מונעת באופן גורף הצגה של אתר מסוים. תוכנות הסינון הבסיסיות באות עם הגדרות ראשוניות אליהן ניתן להוסיף מילים/ תכנים נוספים. בשיטה זו ניתן לחסום תוכן רב, אך צריך לקחת בחשבון שיחסמו גם תכנים לגיטימיים ושיקרו מקרים בהם לא יחסמו תכנים שהמשתמש רצה לחסום. תוכנות סינון מתקדמות, מתקינות בדרך כלל תוסף על המכשיר המאפשר להן לסרוק את התוכן עצמו (ולא רק את שם האתר) ולסנן חלקים מתוך אתר (תמונות, תכנים) או מתוך תוצאות חיפוש.
  2. גישת "הרשימה הלבנה"- מאפשרת גלישה אך ורק לאתרים שהוגדרו מראש וחוסמת את כל היתר. שיטה זו מחייבת הגדרת רשימה, והיא תחסום כל מה שאינו ברשימה, ועשויה להיות לה השלכה על עושר המידע הלגיטימי שייחשף למשתמש.

חשוב לזכור:

  1. תוכנת הסינון פועלת בהתאם להגדרות שנקבעו, אולם לעיתים עשויים להיחסם גם תכנים לגיטימיים ולעיתים –עלולים שלא להיחסם תכנים שתרצו שייחסמו לצפיה של ילדכם. סינון תכנים אינו מעניק הגנה של 100% מפני תכנים פוגעניים. דאגו גם לשוחח עם הילד.
  2. תוכנת הסינון אינה מסננת תכנים המועברים באפליקציות מסרים מיידיים (כמו ווטסאפ או אינסטרגם) ואינה מסננת משחקים ואפליקציות או פרסומות המופיעות בהם.
  3. תוכנת סינון המותקנת על המכשיר מסננת תכנים אך ורק על אותו מכשיר. במידה וברצונכם לסנן גם את המכשיר הסלולרי של כל אחד מהילדים וגם את המחשב הביתי, עליכם להתקין תוכנת סינון בנפרד על כל אחד מהמכשירים.