חזרה לעמוד הקודם

מערך שיעור- וואטסאפ

כללי שימוש בוואטסאפ

כיתה: ג'-ד'

קשר לנושאים אחרים:

  1. שימוש אחראי ברשתות חברתיות.
  2. אקלים כיתתי וכבוד לזולת.

הגדרת זמן: 45 דקות

רעיונות מרכזיים שחשוב ללמוד: חברות/ אחריות אישית
מושגים מרכזיים שחשוב ללמוד: שיתוף/ מיידיות/ נצחיות/ עומדים מהצד

מטרות השיעור:

  1. שמירה על אווירה חיובית בכיתה/שכבה/קבוצה
  2. החלטה משותפת על כללי שימוש כיתתיים /שכבתיים/ קבוצתיים לשימוש בוואטסאפ
  3. הקבוצה תכיר את יתרונותיה וחסרונותיה של רשת הוואטסאפ

פעילויות המכוונות לפיתוח החשיבה:

  1. ההבדל בין וואטסאפ לרשתות חברתיות אחרות

שיטה:

  1. הקבוצה תחליט תוך כדי דיון מונחה על הכללים אותם היא מאמצת
    • ניתן לחלק את הקבוצה לכמה קבוצות קטנות כשכל קבוצה אמורה להחליט על 3 כללים ולאחר מכן מאחדים את התוצרים לרשימת הכללים המשותפת

מתן מענה לשונות בין לומדים:

  1. העבודה המשותפת בקבוצות קטנות מונעת לרוב בעיות הנובעות משונות בין תלמידים ומעניקה הזדמנות גם לילדים השקטים לקחת חלק בדיון

מקום ואמצעי עזר:

  1. כיתה עם לוח גדול ובעלת אפשרות לישיבה שתהיה נוחה לעבודה בקבוצות קטנות (3-4 תלמידים)
  2. דפים וכלי כתיבה
  3. בריסטול לבן וצבעים/טושים

הכנות:

  1. רשימת כללים בסיסית שתהווה בעת הצורך בסיס לדיון אם זה לא יתעורר בקבוצה
  2. סיפורים להמחשות על השפעת הוואטסאפ.
  3. בריסטול על קיר/לוח בגובה שבו הילדים יוכלו לכתוב עליו ולחתום עליו

קבוצתי:

מהלך השיעור:

  1. פתיחה (5 דקות)

    המטרה היא לעודד את המשתתפים לשתף ולהשתתף, הזדמנות ראשונה להתבטא

    1. המנחה יסביר לקבוצה מהי מטרת הפעילות המשותפת.
      • להסכים יחד על השימוש הנכון בוואטסאפ
    2. המנחה יפנה לקבוצה וישאל למי יש וואטסאפ
    3. המנחה ישאל בכמה קבוצות הם חברים?
    4. כמה הודעות וואטסאפ הם מקבלים ביום?
  2. דיון במליאה (30 דקות)

    1. המנחה יצייר שמש עגולה על הלוח במרכזה ירשון "וואטסאפ" וישאל את המליאה שאלות מנחות על הוואטסאפ- את התשובות יכתוב כקרני שמש
      1. מה הם אהבים בוואטסאפ
      2. מה היתרונות של הוואטסאפ
      3. יבקש מהמליאה סיפור שימחיש את הצדדים החיוביים בוואטסאפ
      4. אם הם היו יכולים מה היו משנים בוואטסאפ
    2. המנחה ישאל את הקבוצה, האם יש גם חסרונות בוואטסאפ ומה הם ויכתוב על הלוח.
    3. המנחה ישאל את הקבוצה האם יש מישהו שיכול לשתף את המליאה בסיפור אישי (ניתן לשאול שאלה ממוקדת על בסיס התשובות שנתנו קודם. האם מישהו שמע על ילד שפתחו נגדו קבוצת וואטסאפ/ האם קרה למישהו שכתבו עליו דברים לא יפים ) אם הקבוצה לא מספקת תגובות, המנחה ייתן דוגמה .
      1. הזמנה לקבוצה להחליט יחד על הדרך האחראית ביותר להשתמש בוואטסאפ : לשאול אותם מהי ולרשום את התשובות על הלוח.
      2. צמצום משותף של הכללים (החוזרים על עצמם ו/או, הפחות משמעותיים) עד להגעה ל-6-8 כללים
  3. סיכום וכתיבת הכללים (10 דקות)

    1. נציג מהקבוצה יכתוב את הכללים המוסכמים על הבריסטול התלוי
    2. משתתפי הקבוצה יתבקשו לחתום על רשימת הכללים ויתלו אותה בצורה משותפת בפינה קבועה בחלל המשותף
    3. רשימת הכללים תועתק לצורך הדפסתה ושליחתה להורים

    ניבוי קשיים:

    1. הקבוצה לא משתפת פעולה ולא משתתפת בדיון
    2. הקבוצה מתלהבת וקשה לה להתרכז בדיון
      1. ניתן לפנות פנייה ישירה למספר ילדים בשאלות לא אישיות שמאפשרות דיון:
        1. בכמה קבוצות את/ה רשום/ה
        2. כמה הודעות את/ה מקבל/ת
        3. מה ההודעה הכי מרגיזה שקיבלת
      2. לספר סיפור אישי (מהדוגמאות המוכנות)
      3. לעבור לפעילות בקבוצות קטנות

    חומרי עזר:

    1. רשימת כללים מומלצת:
      1. מצטרפים רק לקבוצות מעניינות עם חברים שאנחנו מכירים
      2. שומרים על שפה נעימה ומכבדת
      3. שומרים על החברים בקבוצה, ותומכים במי שנפגע
      4. משתתפים רק בקבוצות שמקבלות את כולם
      5. מעלים/משתפים ומפיצים תמונות שאינן פוגעות באחרים
      6. שולחים הודעות עד השעה XXXX ומהשעהXXX
      7. סופרים עד עשר לפני תגובה כדי לא לפגוע באחר
      8. מדווחים למישהו אחראי אם מישהו נפגע או פוגע
      9. עונים רק לאנשים שאנחנו מכירים, וחוסמים את מי שמטריד אותנו
    2. סיפורי מקרה לדוגמה:
      1. ההפצה בוואטסאפ על הלוויה של החייל הבודד במלחמת צוק איתן
      2. איסוף ספרי לימוד וציוד בית ספר לתלמיד שהוריו לא יכלו לקנות לו ציוד
      3. החרמת ילד חדש בכיתה והמנעות מצרופו לקבוצה הכיתתית
      4. סרטון קצר על ילדה שהחליקה מחוץ לבית הספר שהופץ בכל השכבה וגרם ללעג כלפיה.

חלוקה לקבוצות עבודה:

מהלך השיעור:

  1. פתיחה (5 דקות)- במליאה

    המטרה היא לעודד את המשתתפים לשתף ולהשתתף, הזדמנות ראשונה להתבטא

    1. המנחה יסביר לקבוצה מהי מטרת הפעילות המשותפת.
      1. להסכים יחד על השימוש הנכון בוואטסאפ
    2. המנחה יפנה לקבוצה וישאל למי יש וואטסאפ
    3. המנחה ישאל בכמה קבוצות הם חברים?
    4. כמה הודעות ווואטסאפ הם מקבלים ביום
  2. דיון קבוצתי : (30 דקות)

    המנחה יחלק את המליאה לקבוצות בנות 5-6 משתתפים וינחה אותם להציע 5 כללים לשימוש בוואטסאפ

    1. הקבוצה תרשום את ההצעה שלה ותדרג את הכללים, מהכלל החשוב לה עד לפחות חשוב
    2. הקבוצה תבחר נציג שיציג את הכללים
    3. המנחה ירשום את הכללים על הלוח ויאחד בינהם
    4. המליאה תסכים על 5-6 הכללים
  3. סיכום וכתיבת הכללים (10 דקות)

    1. נציג מהקבוצה יכתוב את הכללים המוסכמים על הבריסטול התלוי
    2. משתתפי הקבוצה יתבקשו לחתום על רשימת הכללים ויתלו אותה בצורה משותפת בפינה קבועה בחלל המשותף
    3. רשימת הכללים תועתק לצורך הדפסתה ושליחתה להורים