החזירו אותם הביתה עכשיו

כך נגן על עצמנו מפני חשיפה לא מבוקרת לתכנים פוגעניים וגרפיים ברשתות החברתיות בשעת חירום ולחימה

ביטול האפשרות להורדה וניגון אוטומטיים של תמונות וסרטונים

ודאו שהגדרות הניגון האוטומטי של תמונות וסרטונים מאפשרות לכם לבחור מתי מתאים לכם לצפות בתוכן ומתי עדיף שלא – והגנו על עצמכם מחשיפה אוטומטית לתכנים קשים לצפייה. שינוי פשוט של ההגדרות באפליקציה יסייעו לכם לשמור על החוסן והבריאות הנפשית שלכם ושל ילדיכם.

ריכזנו כאן הנחיות שמסבירות כיצד להגדיר זאת בכל אחת מהרשתות החברתיות: וואטסאפ, אינסטגרם, טיקטוק, יוטיוב, טלגרם, פייסבוק, X (טוויטר).


 • X (טוויטר):

  הגדרות > נגישות תצוגה ושפות > שימוש בנתונים > הפעלה אוטומטית של וידאו > נסמן "אף פעם" הגדרות > פרטיות ובטיחות > תוכן שאתה רואה > הצג מדיה שעשויה להכיל תוכן רגיש


 • וואטסאפ:

  הצגת מדיה: הגדרות > אחסון ונתונים > הורדת מידע אוטומטית> נסמן בכולם "אף סוג מדיה" השתקת סטוריז: נלחץ לחיצה ארוכה על חבר/ת וואסטאפ שמשתפ/ת תכנים קשים > ונבחר ב"השתקה"


 • טלגרם:

  Settings > Data and Storage > Automatic media download > נבטל את הסימון בשלושת האפשרויות Streaming > Stream Videos and Audio files > נבטל את הסימון


 • פייסבוק:

  נלחץ על תמונת הפרופיל שלנו בפינה השמאלית העליונה של פייסבוק > הגדרות ופרטיות > הגדרות > סרטונים > נסמן "כבוי"


 • מסנג'ר:

  לאחר הכניסה לאפליקציה נלחץ על גלגל השיניים > Data Saver > נלחץ על On


 • אינסטגרם:

  נלחץ על תמונת הפרופיל שלנו בפינה השמאלית התחתונה > הגדרות ופרטיות > Data usage and media quality > לסמן "חסכון בנתונים" וב"מדיה ברזולוציה גבוהה" > ונסמן "אף פעם"


 • טיקטוק:

  נלחץ על פרופיל > הגדרות ופרטיות > תוכן מועדף > מצב מוגבל > נסמן "הפעל"


 • יוטיוב:

  נלחץ על הגדרות > כללי > נסמן "סינון תוכן"

הנחיות נוספות להגנה מפני חשיפה לא מבוקרת לתכנים קשים לצפייה

 1. העדיפו לצרוך מידע ועדכונים דרך כלי תקשורת ומערכות חדשות מקצועיות ומוסמכות ודרך ערוצים של גורמים רשמיים ומוסמכים כמו פיקוד העורף, המשטרה, דובר צה"ל ומשרדי הממשלה.
 2. ברשתות החברתיות עדיף לעקוב אחר עדכונים של גופים רשמיים וחדשותיים או אחר עיתונאים וכותבים מוכרים ומומחים, ולא באמצעות קבוצות אנונימיות ופרופילים לא מוסמכים או מבוססים. השתיקו או חסמו פרופילים המציפים במידע פוגעני או מטריד.
 3. הימנעו מעדכונים רבים בקבוצות סגורות ורשימות תפוצה אנונימיות המגיעות ללא קרדיט בפלטפורמות כמו טלגרם ו-ווצאפ, ומהפצת המידע מתוכן לרשתות אחרות.
 4. נסו להתנתק מדי פעם מהחדשות והעדכונים לטובת פעילות חברתית מחוץ למסכים ולרשתות למען הבריאות הנפשית והפיזית.

איך לדבר עם הילדים על הנושא – טיפים ממומחית

האזינו לפודקאסט

איך מונעים חשיפה של ילדים לתוכן קשה ברשת, איך נלחמים בפייק ניוז וקונספירציות, ואיך לשים לב למבצעי איסוף מידע של האויב. נקודה IL בפרק מיוחד לימי המלחמה ומצב החירום, עם אחיה שץ מנכ"ל פייק ריפורטר ועידן רינג סמנכ"ל קהילה וחברה באיגוד האינטרנט הישראלי.

לקריאה נוספת ומדריכים על האפליקציות השונות כנסו למדריכים באתרנו. אם ראיתם פוסטים או תכנים מזויפים או פוגעניים שרצים ברשת אפשר לדווח עליהם בקו הסיוע לאינטרנט בטוח