חזרה לעמוד הקודם

תוכנות סינון

בעידן הדיגיטלי הנוכחי הילדים והנוער מבלים שעות ארוכות באינטרנט ואנו רוצים לשמור עליהם מלהיחשף לתכנים בלתי ראויים, אם באקראי או אם במכוון.

סינון תוכן באינטרנט יכול למלא תפקיד תומך בחינוך של ילדים ואנשים צעירים. עם זאת, הוא אינו יכול להיות קו ההגנה היחידי מכיוון שהוא לא יעיל באופן מושלם. פיקוח חינוכי, הן בבית והן בבית הספר, הוא הדרך הטובה ביותר. יש צורך בשיח והבנה משותפת של הסיכונים והיתרונות הטמונים ברשת.

למידע נוסף על תוכנות סינון ובקרת הורים לחצו כאן.

שאלות נפוצותדווח

כיצד עובדים מסננים? אילו סוגי מסננים קיימים?

תוכנות סינון מאפשרות סינון תכנים בשתי גישות שונות:

  1. גישת "הרשימה השחורה"- חסימת אתרים/ מילים/ תכנים כמו תמונות בעיתיות וכד', ע"פ הגדרה אישית. תוכנות הסינון הבסיסיות באות בד"כ עם הגדרות ראשוניות אליהן ניתן להוסיף מילים/ תכנים נוספים.
  2. גישת "הרשימה הלבנה"- מאפשרת גלישה לאתרים שהוגדרו מראש וחוסמת את כל היתר.

מצגת תוכנות סינון ובקרת הורים

סינון תכנים ברשת הביתית

הילד יכול להתחבר לאינטרנט הביתי ממגוון מכשירים שונים- טאבלט, סמארטפון, לפטופ וכו'. יש לזכור להתקין תוכנת סינון בכל מכשיר שלילד יש גישה אליו.
חיפוש פשוט במנוע חיפוש עם המילים "parental control" יניב תוצאות רבות, נותר רק לבחור את התוכנה שהכי מתאימה לצרכים שלכם. ישנן תוכנות חינמיות וישנן תוכנות בתשלום, לרוב התוכנות החינמיות בסיסיות יותר.
עפ"י החוק, על ספקיות האינטרנט לספק למשתמשים תוכנת סינון תכנים בסיסית. באפשרותכם ליצור קשר עם הספקית ולבקש את התוכנה החינמית. זכרו שגם כאן יש להתקין את התוכנה בכל מכשיר אשר הילד משתמש בו.
חשוב להבין שאין תוכנה שמספקת פתרון מושלם, כזו שמצליחה לסנן 100% מהתכנים הלא ראויים.
תוכנות הסינון והבקרה יכולות לשמש כלי להגן על הגולשים הצעירים, אך חשוב תמיד לקיים שיחה עם הילד להסביר על הסכנות, ולהציב גבולות.

אינטרנט מסונן

ניתן לבצע את סינון התכנים ברמת הספק – כך שבכל מכשיר שמתחברים ממנו לאינטרנט הביתי, מקבלים אינטרנט מסונן מתכנים בלתי ראויים ומבלי הצורך להתקין תוכנת סינון בכל מכשיר.

ספקיות אינטרנט מסונן:

012 – ע"פ החברה, השירות אינו מצריך התקנת תוכנה כלשהי והחסימה המתבצעת הינה רשתית
בזק – ע"פ החברה, השירות ניתן ברמה רשתית ואינו דורש התקנה במכשירי הקצה
רימון – אינטרנט מסונן מותאם למגזר הדתי

חסימת אפליקציות

ישנה אפשרות להגביל לפי בחירתכם את השימוש של הילד באפליקציות השונות וכן ניתן לבחור אם לאפשר לילד למחוק אפליקציות קיימות או להוריד אפליקציות חדשות.

איך זה עובד?

במערכת הפעלה IOS מגדירים סיסמה, שרק מי שיודע אותה יכול לקבל גישה לאפליקציות שהגדרתם.
מדריך למערכת הפעלה IOS

במערכת הפעלה של אנדרואיד יוצרים עבור הילד חשבון חדש המוגדר כ"מוגבל" ובו אתם יכולים לאפשר לילד להשתמש אך ורק באפליקציות שהגדרתם כמותרות לשימוש.
מדריך למערכת הפעלה אנדרואיד

מה קורה בסמארטפון, כאשר הילד גולש על גבי מערכת ההפעלה הסלולרית?

סינון תכנים

גם כאן ישנן אינספור תוכנות סינון תכנים שניתן לחפש בחנות האפליקציות ולהתקין במכשיר של הילד. לרוב התוכנות הללו מגיעות עם קוד שההורה קובע כך שלילד קשה לעקוף את התוכנה ולהסירה.
עפ"י החוק, המפעילות הסלולריות חייבות לספק לצרכן תוכנת סינון תכנים בסיסית. באפשרותכם ליצור קשר עם מפעילת הסלולר שלכם ולבקש סינון תכנים בסיסי עבור מספרי הטלפון שלכם.

הגדירו חיפוש בטוח ב- Youtube וב-Google

Google:

הגדירו בכל דפדפן שבמחשב, טאבלט וסמארטפון את החיפוש הבטוח בגוגל. חיפוש זה מסנן תכנים בלתי הולמים לילדים.
קראו איך לעשות זאת

Youtube:

ניתן להגדיר ביוטיוב "מצב בטיחות", כך שהילד ייחשף רק לתכנים אשר לא סומנו כתוכן למבוגרים ע"י משתמשים אחרים. גם כאן יש להגדיר מצב זה בכל דפדפן ובכל מכשיר.
קראו איך לעשות זאת

כיצד אני יכול לבקר את השימוש של ילדי ברשתות החברתיות?

שוב, גם כאן אנו ממליצים על דיאלוג ושאלות ישירות. אפשרות נוספת היא להצטרף כחבר לילד, אם כי פתרון זה הוא חלקי בלבד.

איזה סוגי בקרת הורים חינמיים קיימים בשוק?

אפליקצית Family Link מבית גוגל

אפליקציית Family Link מיועדת להורים לילדים או מתבגרים, ומאפשרת להם לקבוע כללים למרחב הדיגיטלי במכשירם. האפליקציה מתאימה למכשירי אנדרואיד, וצריכה להיות מותקנת הן במכשיר הילד/ה והן במכשיר ההורה.יגנו עליהםשל הילד/ה כלהגן עליהם כשהם גולשים באינטרנט.
האפליקציה מאפשרת להגביל זמן מסך, למנוע רכישות מחנות האפליקציות של גוגל, גישה לאתרים ואפליקציות מסוימות, לצפות במיקומו הגאוגרפי של מכשיר הילד/ה ועוד.
לקריאה נוספת ולהוראות הפעלה, היכנסו לדף ההסבר בגוגל.

אפליקצית Family Safety מבית מייקרוסופט

אפליקצית Family Safety מבית מייקרוסופט מיועדת למכשירי אנדרואיד ובIOS, ומאפשרת תכונות בקרת הורים בסיסיות בחינם, כגון: סינון תוכן, מגבלות זמן מסך,שיתוף מיקום ועוד.
לפרטים על האפליקציה, והסבר על ההתקנה, היכנסו לאתר מייקרוסופט

איגוד האינטרנט: