חזרה לעמוד הקודם

מודלים ועקרונות אסדרה בזירה הבינלאומית

עמוד זה מרכז סקירות ועדכונים אודות מודלים ועקרונות לאסדרת פלטפורמות ושירותים מקוונים המתגבשים בזירה הבינלאומית. 

מדינת טקסס: חקיקה להגבלת שיקול דעת הפלטפורמות בניהול תוכן והסרת משתמשים

תאריך פרסום באתר: 31 במאי 2022

חוק האוסר על פלטפורמות אינטרנטיות להסיר משתמשים ותכנים עקב השתייכות פוליטית, הוקפא על ידי בית המשפט העליון של טקסס בטענה לפגיעה רחבה ובלתי-חוקתית בזכות לחופש ביטוי. עדכון: לאחר שההקפאה בוטלה על ידי בית משפט פדרלי לערעורים, בית המשפט העליון החליט להקפיא פעם נוספת את כניסת החוק לתוקף.

קראו עוד

יוזמות חקיקה ורגולציה להגנה על ילדים ונוער ברשת: סקירה בינלאומית

תאריך פרסום באתר: 29 במאי 2022

סקירה של רגולציה בינלאומית בתחום של הגנה על ילדים בעת שימוש בפלטפורמות מקוונות. הסקירה מציגה מגוון חוקים אשר מנסים להגן על על ילדים מפני פגיעה בפרטיותם, חשיפה לתוכן לא הולם והתעללות אינטרנטית.

קראו עוד

הצהרה בינלאומית בעניין עתיד האינטרנט וקידום זכויות דיגיטליות וערכים דמוקרטיים

תאריך פרסום באתר: 01 במאי 2022

ממשל ארצות הברית הכריז ב־28 באפריל 2022 על התנעת ההצהרה לעתיד האינטרנט (Declaration for the Future of the Internet), יחד עם כ־60 מדינות וישויות ברחבי העולם, ובכללן ישראל, נציבות האיחוד האירופי, בריטניה…

קראו עוד

התמודדות עם מניפולציות של רשתות חברתיות כלפי משתמשים (dark patterns)

תאריך פרסום באתר: 28 באפריל 2022

במסגרת שורת המהלכים שנוקט האיחוד האירופי במטרה להגן על משתמשים ברשתות חברתיות ולהגביר את האחריות של הפלטפורמות, המועצה האירופית להגנה על פרטיות (European Data Protection Board) פרסמה ביום 21 למרץ 2022, טיוטה של הנחיות לזיהוי והימנעות מ"תבניות אפלות" (Dark Patterns) בממשקי פלטפורמות של רשתות חברתיות.

קראו עוד

מודל ה-Digital Markets Act לרגולציה של תחרות והגנת צרכן בשירותים מקוונים – סקירה מתעדכנת

תאריך פרסום באתר: 25 במרץ 2022

הסקירה כוללת ניתוח של התכליות והמטרות העומדות בבסיס הצעת החקיקה, מונחי מפתח ופירוט של החובות אותן מטילה החקיקה על שירותים מקוונים בהיבטי תחרות, הגנת צרכן וטיפול בפערי כוחות בין פלטפורמות מקוונות למשתמשים העסקיים שלהן; כמו גם סקירה של ביקורות והתייחסויות להצעת החוק.

קראו עוד

הוראות נציבות האיחוד האירופי על הגבלת גישה לאתרי חדשות רוסיים

תאריך פרסום באתר: 15 במרץ 2022

במסגרת המאמצים האירופאיים לגבות מחיר משמעותי מהמשטר הרוסי בעקבות הפלישה לאוקראינה, האיחוד האירופי פרסם ביום 1.3.2022 הנחיה האוסרת על ספקי טלוויזיה ופלטפורמות אינטרנטיות להעביר את תכני גופי החדשות Russia Today (RT) ו-Sputnik, הנמצאים בשליטת המשטר הרוסי.

קראו עוד

בית המשפט העליון של מסצ'וסטס מגביל מעקב המשטרתי אחר משתמשים ברשתות חברתיות

תאריך פרסום באתר: 07 בפברואר 2022

ביהמ"ש העליון במדינת מסצ'וסטס קבע בניגוד להלכה הרווחת, כי במקרים בהם רשויות האכיפה משתמשות במשתמשים פיקטיביים על מנת לאסוף ראיות ברשתות החברתיות, קיימת פגיעה בפרטיות של החשודים, ועל כן יש לבחון כל מקרה לגופו.

קראו עוד

מועצת האיחוד האירופי מפרסמת טיוטה למגילת זכויות דיגיטליות

תאריך פרסום באתר: 04 בפברואר 2022

נציבות האיחוד האירופי פרסמה מסמך עקרונות הצהרתי על זכויות יסוד במרחב הדיגיטלי. המסמך מכיל בעיקר עקרונות המנוסחים באופן כללי ונדמה כי משמעותם הצהרתית בלבד. עם זאת, ישנם מספר עקרונות בעלי משמעות אופרטיבית, ככל שיקודמו בהליכי חקיקה קיימים או עתידיים.

קראו עוד

עדכון קוד האיחוד האירופי להתמודדות עם דיסאינפורמציה ופייק ניוז

תאריך פרסום באתר: 01 בפברואר 2022

במרץ 2021, פרסמה הנציבות של האיחוד האירופי מתווה לטיפול בפערים ובחסרונות של קוד ההתנהגות בנושא דיסאינפורמציה שפורסם ב2018, במטרה להבטיח סביבה מקוונת שקופה יותר, בטוחה ומהימנה יותר.

קראו עוד

יוזמות חקיקה נגד דיסאינפורמציה ו-fake news: סקירה בינלאומית

תאריך פרסום באתר: 17 בינואר 2022

סקירת עומק מטעם איגוד האינטרנט הישראלי הבוחנת את ההגדרות האפשריות למונחים "דיסאינפורמציה" או "ידיעות כזב" בחקיקה ורגולציה של מדיניות אירופאיות המבקשות להתמודד עם תופעות אלו, יחד עם ניתוח השלכות המדיניות של הניסיון להגדיר תכנים מסוג זה עבור הזירה הישראלית.

קראו עוד

הצעת חוק השירותים הדיגיטאליים (DSA): תמיכת מועצת האיחוד האירופי ועדכון ההסדרים המוצעים

תאריך פרסום באתר: 25 בנובמבר 2021

הודעת התמיכה של המועצה מהווה את סיום שלב המשא ומתן בהצעת החוק, ונותנת לנשיאות את המנדט להתקדם בדיונים עם הפרלמנט האירופי שצפויים להתרחש בשנת 2022. עם זאת, ההודעה הנוכחית כוללת גם תיקונים להצעה המקורית אשר לדעתה יש לבצעם.

קראו עוד

ארה"ב: הצעת חוק להטלת אחריות על פלטפורמות בגין קידום אלגוריתמי של תוכן מזיק

תאריך פרסום באתר: 01 בנובמבר 2021

הצעת החוק קובעת כי פלטפורמות מקוונות יאבדו את הפטור שלהן מאחריות במקרים בהם הן משתמשות ביודעין או בפזיזות באלגוריתם או בטכנולוגיה אחרת כדי להמליץ ​​על תוכן התורם באופן מהותי לפציעה פיזית או רגשית חמורה.

קראו עוד