החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

מודל ה-DSA: מאחריות מתווכים לרגולציה של פלטפורמות

Buiten, Miriam, The Digital Services Act: From Intermediary Liability to Platform Regulation (June 21, 2021)

מאמר זה, סוקר את הוראותיה השונות של הצעת חוק ה- DSA, ומצביע על מגבלותיו של מודל זה בהגברת האחריות הישירה של פלטפורמות לתכנים או שימושים מזיקים ומציע את הממצאים הבאים:

  • המנגנון המופיע בהצעת החוק, לפיו הפטור של פלטפורמה מאחריות (פרק 2 בהצעת החוק), נשמר כל עוד היא אינה מודעת לתוכן לא חוקי המופיע בשירות אותו היא מספקת וכל עוד היא אינה משתפת פעולה עם פעילות לא חוקית אינו מתאים לפרקטיקות ניהול התוכן שהפלטפורמות מבצעות כיום. לרוב, ניהול תוכן זה הינו טכני לחלוטין ולכן קשה לקבוע האם הפלטפורמה הייתה מודעת לתוכן הבלתי חוקי. מן הצד השני, המודל העסקי של פלטפורמות אלה בנוי על המלצות וניהול תוכן אשר ישאירו את המשתמשים מחוברים לשירות. הבחנה זו, מובילה לכך שקשה לטעון שפלטפורמות מקוונות מציעות שירות ניטרלי טהור, וכיוצא מכך, קשה גם להבחין איזה סוג של פעולה נחשבת כ"אקטיבית" ומבטלת אחריות.
  • בנוסף, הצעת החוק מביאה לשינוי במסגרת הרגולטורית בנושא פלטפורמות אינטרנטיות: בעוד בעבר הדיון סבב סביב הטלת אחריות על פלטפורמות, הצעת החוק מובילה מהלך אשר שם דגש רב יותר על רגולציה. המאמר מציג כיצד הצעת ה-DSA קובעת קנסות כספיים כאמצעי ענישה במקרה של חריגה מהוראות החוק, בשונה מהשימוש בהסרת הפטור מאחריות כאמצעי ענישה.

למאמר המלא (דרך מאגר SSRN) – לחצו כאן