החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

האיחוד האירופי: הכרזה בדבר זכויות ועקרונות דיגיטליים לשנת 2023

עדו אילי (מחלקת רגולציה ומדיניות, איגוד האינטרנט) | 01.02.2023

ביום 15.01.2023 חתמו הנציבות האירופית, הפרלמנט האירופי ומועצת האיחוד האירופי על הכרזת הזכויות והעקרונות הדיגיטליים, המשלימה את הזכויות הקיימות באסדרה האירופית, כגון הגנת מידע, פרטיות אלקטרונית ואמנת הזכויות הבסיסיות. זאת, במטרה לספק לאיחוד האירופי ולמדינות החברות בו קווים מנחים לפיתוח האסדרה וזכויות משתמשים במרחב המקוון. 

עיקרי ההכרזה

הצבת אנשים וזכויותיהם במרכז הטרנספורמציה הדיגיטלית

ההכרזה קובעת כי הטכנולוגיה צריכה לשרת ולהועיל לכל האנשים החיים באיחוד האירופי ולהעצים אותם לממש את שאיפותיהם ואינה אמורה לפגוע בביטחונם או בזכויות היסוד שלהם.

תמיכה בסולידריות והכלה

ההכרזה קובעת שלכולם צריכה להיות גישה לטכנולוגיה, שאמורה להיות מכילה ולקדם את הזכויות שלנו. ההכרזה כוללת התייחסות ספציפית לקשישים, אנשים המתגוררים באזורים כפריים, אנשים עם מוגבלות, פגיעים או חסרי זכויות. באופן קונקרטי, החותמים יתחייבו לפעול במספר תחומים, כולל: קישוריות, חינוך, הכשרה ומיומנויות דיגיטליות, תנאי עבודה הוגנים וצודקים ושירותים ציבוריים דיגיטליים.

הבטחת חופש הבחירה באינטרנט

ההכרזה קובעת שלכולם צריכה להיות הזכות לקבל החלטות מושכלות באינטרנט. ההצהרה מבקשת להבטיח זאת על ידי קידום מערכות בינה מלאכותית ממוקדות בבני אדם, אמינות ואתיות, הפועלות בהתאם לערכי האיחוד האירופי. בנוסף, ההכרזה פועלת ליצירת יותר שקיפות סביב השימוש באלגוריתמים ובינה מלאכותית.

כמו כן, ההכרזה מבקשת גם להגן על חופש הבחירה בעזרת מתן החופש לבחור באילו שירותים מקוונים אנו משתמשים, בהתבסס על מידע אובייקטיבי, שקוף ואמין וטיפוח השתתפות במרחב הציבורי הדיגיטלי.

קידום השתתפות במרחב הציבורי הדיגיטלי

ההכרזה מבקשת לקדם את היכולת של כולם לגשת לסביבה מקוונת אמינה, מגוונת ורב-לשונית תוך ידיעה של מי הבעלים או השולט בשירותים שבהם הם משתמשים. הדבר מעודד דיון ציבורי פלורליסטי והשתתפות בדמוקרטיה.

כמו כן, העקרונות הדיגיטליים מדגישים את הצורך ביצירת סביבה דיגיטלית המגנה על אנשים מפני דיסאינפורמציה, מניפולציות מידע וצורות אחרות של תוכן מזיק כולל הטרדה ואלימות על בסיס מגדר.

הגברת הבטיחות, הביטחון וההעצמה של יחידים

ההכרזה קובעת כי לכולם צריכה להיות גישה לטכנולוגיות, מוצרים ושירותים דיגיטליים בטוחים ומאובטחים המגנים על הפרטיות.

קידום הקיימות של העתיד הדיגיטלי

ההכרזה מדגישה שבעוד שטכנולוגיות דיגיטליות מציעות פתרונות רבים לשינויי אקלים, יש להבטיח שהן אינן תורמות לבעיה בעצמן. מוצרים ושירותים דיגיטליים צריכים להיות מתוכננים, מיוצרים ובעלי אופן היפטרות שמצמצמים את השפעתם על הסביבה והחברה. בנוסף, צריך להיות יותר מידע לגבי ההשפעה הסביבתית וצריכת האנרגיה של שירותים כאלה.