החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

החזרת כללי נייטרליות הרשת (Net Neutrality) בארה"ב: איסור על ספקיות האינטרנט להגביל או לתעדף תעבורה

באפריל 2024 נציבות התקשורת הפדרלית של ארה"ב (Federal Communications Commission – FCC) החליטה על החזרת כללי נייטרליות הרשת, כפי שחלו בארה"ב עד שנת 2017 על ספקיות הגישה לאינטרנט. הכללים יאסרו על תעדוף תכנים על-ידי ספקיות גישה לרשת על מנת להבטיח גישה שוויונית לאינטרנט מצד עסקים וצרכנים. כך, ספקיות הגישה לרשת יוגבלו לתפקידן כספקיות גישה ולא יורשו לקבוע איזה תוכן ייצרך ובאיזו מהירות גלישה. 

נייטרליות רשת היא עקרון לפיו, ברשת האינטרנט, יש להשקיע מירב המאמצים בהעברת כל סוגי הנתונים ליעדם, ללא הענקת תעדוף או יחס מועדף לערוץ נתונים אחד על פני האחר. כלומר, עקרון לפיו יש לשאוף להתייחס לכל הנתונים באופן נייטרלי וחף מאפליה. לעיתים קרובות, נייטרליות רשת או ״אינטרנט נייטרלי״ מהווה כותרת רחבה בדיוני מדיניות ציבורית ורגולציה העוסקים בסוגיות הללו. ואולם נייטרליות רשת הוא מונח רחב היקף, שיכולים להיות לו פירושים שונים בהתאם לנקודת המבט של הדובר.

דיונים על אודות נייטרליות רשת, לדוגמה, עוסקים לא פעם בחששות הקשורים לחופש הביטוי, גישה למידע, שירות תחרותי וחופש בחירה למשתמשים, השפעה על חדשנות, שיטות ניהול תעבורה חפות מאפליה, תמחור ומודלים עסקיים כוללים. להרחבה ניתן לקרוא את הסקירה של איגוד האינטרנט הישראלי

הכללים החדשים שנכנסו לתוקף מכפיפים את ספקיות הגישה לאינטרנט כמו – Comcast או Verizon ואחרים לפיקוחה של ה-FCC ואוסרים על ספקיות הגישה לאינטרנט להפלות בין צרכנים או תכנים. בין היתר, נאסר על ספקיות הגישה לאינטרנט להגביל, להכביד או להתערב בגישה לרשת על בסיס שימושים שונים.  כמו כן, נאסרה פרקטיקת ה"חיתוך" (slicing), שאפשרה לספקיות גישה לאינטרנט ליצור "מסלולים מועדפים" לקטגוריות מסוימות של שירותים, כמו שירותי שיחות וידאו. גם הפרקטיקה הזו עשויה להוביל להעלאת מחיר האינטרנט לשירותים הללו, תוך הכבדה על עסקים קטנים. למעשה, זו עוד דרך שבה מאיטים או מאיצים את הגלישה לשירותים מסוימים ובכך יוצרים העדפה לשירות מסוים על פני אחר. 

כללי ניטרליות הרשת בארצות הברית (Net Neutrality)  נוסחו ונכנסו לתוקף בתקופתו של הנשיא אובמה בשנת 2015, ובוטלו בתקופתו של הנשיא טראמפ בשנת 2017. כעת הם הוחזרו ברוב דחוק: שלושה נציבים המזוהים עם המפלגה הדמוקרטית (מפלגתם של הנשיא לשעבר אובמה והנשיא הנוכחי ביידן) הצביעו בעד, ושני נציבים המזוהים עם המפלגה הרפובליקנית (מפלגתו של טראמפ) הצביעו נגד. 

הכללים זכו בעבר להגנה משפטית – בשנת 2016 ספקיות הרשת טענו כי אין ל-FCC סמכות להחיל עליהן כללים, אך בית משפט לערעורים של מחוז קולומביה (United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit) אישר כי קיימת סמכות כזו. סביר כי עם החזרת הכללים הללו ייעשו ניסיונות נוספים לאתגר את חוקיותם.