חזרה לעמוד הקודם

אסדרה של רשתות חברתיות ופלטפורמות בישראל: פסיקה ויוזמות רגולציה עכשוויות

עמוד זה מרכז תכנים באשר לחובות שחלות על רשתות חברתיות ופלטפורמות מקוונות בזירה הישראלית: הלכות שנקבעו בידי בתי המשפט הישראליים וסקירה של יוזמות חקיקה ורגולציה עכשוויות בזירה הישראלית.

ישראל: ניתן לחייב את הפלטפורמות הגלובליות למסור פרטי משתמשים שפרסמו תכנים פוגעניים לכאורה

תאריך פרסום באתר: 27 באוגוסט 2023

סקירה של פסיקת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, אשר חייבה את חברת Tiktok למסור את הפרטים הבסיסיים של שני משתמשים שפרסמו תוכן עוולתי לכאורה, על מנת שהתובעת תוכל לתבוע אותם על הטרדתה ופגיעה בשמה הטוב.

קראו עוד

ישראל: פסיקות פיצויים משמעותיים נגד מפרסמי תגובות פוגעניות ואלימות ברשתות החברתיות לאורך שנת 2023

תאריך פרסום באתר: 08 באוגוסט 2023

סקירה של פסיקות בתי משפט השלום בישראל בשנת 2023 המטילות פיצויים כספיים משמעותיים כנגד מפרסמים של תגובות ושיח פועני ברשתות החברתיות בגין עוולת לשון הרע

קראו עוד

דו"ח ארגון 'חאמלה': עלייה בגזענות והסתה ברשת בשפה העברית לאורך שנת 2022

תאריך פרסום באתר: 28 במרץ 2023

סקירה של אינדקס הגזענות וההסתה לשנת 2022 שפורסם על-ידי ארגון 'חאמלה'. האינדקס הראה עלייה בשיח האלים כלפי ערבים ופלסטינים ברשתות החברתיות בישראל בעברית ביחס לשנים קודמות שנסקרו.

קראו עוד

פייסבוק ישראל חויבה לספק פרטים של מחזיקי חשבון המעורב בפרסום תוכן עוולתי

תאריך פרסום באתר: 12 במרץ 2023

סקירת פסק דין שניתן ביום 13.2.2023, בו נקבע כי חברת Meta תחויב למסור את הפרטים המזהים של מחזיקי החשבון שבבעלותו קבוצת פייסבוק שמעורבת בפגיעה בפרטיות, פגיעה בשם הטוב, הסתה והוצאת דיבתו של עורך דין ישראלי.

קראו עוד

ישראל: פייסבוק חויבה להסיר פוסטים פוגעניים ולפצות אדם על פגיעה בפרטיותו

תאריך פרסום באתר: 05 במרץ 2023

סקירת פסיקה של בית משפט השלום בתל אביב מיום 12.2.2023 בה חויבה פייסבוק להסיר פרסומים שפגעו בפרטיותו של אדם ותפצה אותו, אך לא תחויב לפצותו על פרסומים שמהווים לשון הרע, כך שאין לה חובה לוודא את נכונות הפרסומים בפלטפורמות שלה.

קראו עוד

אסדרת רשתות חברתיות ותוכן פוגעני בישראל: ניתוח חישובי של שיח עיצוב המדיניות בשנת 2022

תאריך פרסום באתר: 19 בינואר 2023

ניתוח חישובי של כלל ההתייחסויות שהוגשו על ידי גופים ציבוריים ופרטיים בתגובה לשימוע משרד המשפטים בנושא אסדרת תוכן פוגעני ברשתות חברתיות, במהלך שנת 2022: הנושאים שמרכיבים את השיח ודרישות הציבור, כמו גם מידת דמיון ושוני בין העמדות שהגישו הגופים השונים.

קראו עוד

בית המשפט העליון: פרסומים פוגעניים מצדיקים סגירת חשבון פייסבוק

תאריך פרסום באתר: 09 בינואר 2023

בית המשפט העליון קובע שפרסום פרסומים פוגעניים אשר מהווים "תקיפה ישירה" כנגד ציבור מסוים על בסיס מאפיינים מוגנים כפי שמוגדר בכללי הקהילה של פייסבוק, מפר את תנאי ההסכם של המפרסם עם הפלטפורמה, ועל כן סגירת החשבון מוצדקת.

קראו עוד

משרד התקשורת: המלצות הוועדה לבחינת אסדרת פעילותן של רשתות חברתיות בישראל

תאריך פרסום באתר: 20 בדצמבר 2022

סקירת המלצותיה של הוועדה לבחינת אסדרת פעילותן של רשתות חברתיות שמונתה על ידי המשרד התקשורת, הכוללות מנגנון רגולטורי מקיף אשר נשען על חוק השירותים הדיגיטליים האירופי עם תוספות הנוגעות לאחריותן של פלטפורמות לתוכן שמפורסם על גביהן.

קראו עוד

משרד האוצר: מסמך מדיניות בנושא אסדרת תחום המטבעות והנכסים הדיגיטליים בישראל

תאריך פרסום באתר: 17 בדצמבר 2022

סקירה וניתוח של המתווה לאסדרת תחום הנכסים הדיגיטליים בישראל, כגון מטבעות קריפטוגרפיים, NFT, בורסות מקוונות ועוד. המסמך קורא ליצירת מסגרת אסדרתית בשוק הנכסים הדיגיטליים, שתאפשר להתמודד עם הסיכונים של שוק זה ותעזור למנוע נזקים פוטנציאליים למשקיעים ולמש'

קראו עוד

בית המשפט העליון: אחריות של יוצר תוכן מזיק בגין שיתוף שלו ביוטיוב על ידי אחרים

תאריך פרסום באתר: 27 בנובמבר 2022

פסק דין של בית המשפט העליון העוסק בתביעת לשון הרע כנגד יוצר הסרט ג'נין ג'נין בעקבות פרסומו של הסרט באתר YouTube (על אף שהפרסום לא נעשה על ידי היוצר ולא בידיעתו). בית המשפט פסק כי ניתן לראות ביוצר המקורי כאחראי לפרסום באינטרנט מכיוון שהיה עליו לצפות שתרחיש זה אפשרי ומכיוון שלא פעל להורדת הסרט כחלק מהגנה על זכויות יוצרים.

קראו עוד

ערעור תקדימי לביהמ"ש העליון: האם נבחרי ציבור בישראל רשאים לחסום אזרחים ברשתות חברתיות?

תאריך פרסום באתר: 13 בנובמבר 2022

סקירת עתירה לבית המשפט העליון בנושא חסימה של משתמשים מדפי רשתות חברתיות של נבחרי ציבור. הסקירה כוללת גם את פסיקת בית משפט קמא אשר אישרה חסימת משתמשים ואת טיעוני העותרים אשר טוענים כי פסיקה זו פוגעת עמוקות בזכויות יסוד ואינה מתיישבת עם עמדת יועמ"ש שהוגשה בתיק זה.

קראו עוד

השפעות פייסבוק על זכויות אדם במהלך מבצע שומר חומות: דו"ח מיוחד

תאריך פרסום באתר: 19 בספטמבר 2022

דו"ח הנכתב על ידי גורם חיצוני הבודק את השפעת מטא על על זכויות האדם של משתמשים ישראלים ופלסטינים במהלך מאי 2021. הדו"ח סוקר האם אופן הפעילות של מטא בזמן תקופה זו או הטיות שהיא מחזיקה הובילו לפגיעה במשתמשים.

קראו עוד

פניית איגוד האינטרנט לפייסבוק ישראל ו-Meta: כשלי אכיפה של כללי הקהילה ביחס לתוכן ומשתמשים בעברית

תאריך פרסום באתר: 13 בספטמבר 2022

פניית איגוד האינטרנט הישראלי לפייסבוק ישראל ולחברת Meta בדרישה להתמודד עם כשלי האכיפה שלה בישראל ולהיערך בהקדם האפשרי לקראת מערכת הבחירות בישראל, כפי שעשתה החברה במקומות אחרים כדי להגן על האינטרס הציבורי, על טוהר הבחירות ועל שלום המשתמשים ברשתות החברתיות שלהם בתקופה רגישה זו. 

קראו עוד