החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

ישראל: בקשה לתביעה ייצוגית נגד גוגל בטענה לפגיעה בפרטיות

מחלקת מחקר ומדיניות, איגוד האינטרנט הישראלי | 25.02.2024

ביום 04.02.2024 הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בקשה לתביעה ייצוגית כנגד חברת Google שמואשמת בהפרות פרטיות של משתמשיה ואיסוף מידע אישי עליהם ללא הסכמה, תוך הצגת מצג שווא לפיו היא אינה אוספת עליהם מידע כלל, בהתבסס על הליכים דומים שאושרו לאחרונה בבתי המשפט בארה"ב.

בקשה לאישור תובענה ייצוגית – 5104-02-24 בן חמו נ' Google

אישור הבקשה לתביעה הייצוגית בארה"ב – Rodriguez v. Google LLC

גוגל מאפשרת למשתמשים בשירותיה לעצור את המעקב שלה אחר פעילותם באינטרנט ובאפליקציות, זאת על-ידי שינוי הגדרות פשוט בחשבונם. בעת שינוי ההגדרות, הממשק מסביר למשתמשים מה המשמעות של המעקב – כאשר המעקב מופעל, גוגל תשמור מידע "על החיפושים ועל פעילויות אחרות" וגם "על הגלישה ועל פעילויות אחרות באתרים, באפליקציות ובמכשירים שאתם משתמשים בהם בשירותי גוגל". מידע זה אף כולל "נתונים שאפליקציות משתפות עם גוגל". כלומר, ניתן להסיק כי בעצירת המעקב – גוגל מתחייבת להפסיק לשמור את המידע הזה, אפילו אם הוא הועבר אליה מפעילות באפליקציות שמשתפות איתה תוכן, ולא נאסף ישירות על ידה.  

לטענת התובעים, גוגל בפועל מקבלת מידע בהיקף נרחב מאפליקציות שמשתפות איתה מידע. את המידע החברה מקבלת בעת השימוש של מפתחי האפליקציות באחת משתי תוכנות שפיתחה גוגל – GoogleAnalytics, שמאפשרת למפתחי אפליקציות איסוף ויצירה של נתונים סטטיסטיים על התנהגות משתמשים; ו-Firebase, פלטפורמה לפיתוח אפליקציות. דרך פלטפורמות אלה, גוגל מאפשרת למפתחים לאסוף מידע מגוון על התנהגות המשתמשים – מתי פתחו את האפליקציה, במה צפו, איזה תוכן ביקשו מהאפליקציה, מה רכשו באפליקציה, זמן שהייה באפליקציה, כתובות IP, גיל, מין, תחומי עניין, מיקום, סוג המכשיר שממנו נכנסו לאפליקציה, מערכת ההפעלה של המכשיר ועוד. מידע שנאסף דרך הפלטפורמות הללו עובר גם לגוגל. 

במסגרת הדיונים בתביעה נגדה בארה"ב, גוגל הודתה שהיא מקבלת את המידע הזה ממפתחי האפליקציות, שומרת אותו ועושה בו שימוש בין אם המשתמשים סימנו בחשבון גוגל שלהם שאינם מעוניינים שייאסף עליהם מידע ובין אם לא. בהסתמך על כך, התובעים טוענים כי היא מטעה את משתמשיה ופוגעת בפרטיותם כשהיא מאפשרת להם לחשוב שלא ייאסף עליהם מידע ש"אפליקציות משתפות עם גוגל" או "מידע על פעילויות באפליקציות". לטענתם, גוגל פוגעת בפרטיות משתמשיה על מנת למקסם את רווחיה ולהגדיל את הכנסותיה על חשבונם.

במסגרת ההליך, בית המשפט המחוזי יבחן קודם האם לאשר את ניהול התביעה כתביעה ייצוגית, בשם כלל הנפגעים הפוטנציאליים של המדיניות של גוגל. בשלב המקדים הזה, בית המשפט יבחן, בין היתר, האם סביר שהתביעה הייצוגית תתקבל, אך לא יפסוק סופית בהליך. אם הבקשה אכן תאושר, כפי שהבקשה הדומה אושרה בארה"ב – יחל השלב הבא של ההליך שבו ייבחנו טענות התובעים לעומקן ותינתן פסיקה סופית לטובת אחד מהצדדים.