החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

ישראל: ענישה פלילית של תכנים מיניים של ישראליות בקבוצות טלגרם

ביום 20.03.2024 בית משפט השלום בנתניה גזר את דינו של אדם שהורשע בעבירות רבות של הטרדה מינית ופגיעה בפרטיות, לאחר שהפיץ ועודד אחרים להפיץ אלפי תכנים מיניים מזוהים של קטינות ונשים בטלגרם. בית המשפט גזר על הנאשם 4 שנות מאסר, 6 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננות בסך 225,000 ש"ח. 

תפ 72783-12-20 מדינת ישראל נ' הוכמן

לפי פסיקת בית המשפט, הנאשם הורשע בכך שבמשך כחצי שנה, מחודש יוני 2019 ועד מעצרו בנובמבר 2019, יצר קבוצת טלגרם מרכזית וניהל 4 קבוצות טלגרם נוספות, שייעודן היה שיתוף תכנים מיניים של קטינות ונשים ללא ידיעתן או הסכמתן. במסגרת "חוקי" הקבוצה שהקים, הוא אף דרש לשלוח תכנים מיניים של נשים ישראליות בלבד, ולא מחו"ל. עד למעצרו, הצטרפו לקבוצה שיצר מעל 16,000 משתמשים ופורסמו בה מעל 3,000 תמונות וסרטונים המכילים תכנים מיניים של נשים ישראליות, לרבות קטינות. לצד פרסום התכנים המיניים, פורסמו פרטי הזיהוי שלהן, על מנת להוכיח שמדובר בנשים ונערות ישראליות (בהתאם לחוקי הקבוצה).

בנוסף, תוארו בפסק הדין הנזקים המשמעותיים שנגרמו לנפגעות ממעשיו של הנאשם:

חלקן דיווחו על דיכאון או חרדה, מקצתן פנו לטיפולים פסיכולוגיים; חלק מהנפגעות תיארו קשיים ביצירה למרחב הציבורי, ביכולת להירדם בלילות, במתן אמון בבני המין השני ועוד; הנפגעות דיווחו על הטרדות רבות, לרבות מיניות, אותן הן חוות עד היום ברשתות החברתיות כתוצאה מהפרסומים, ולעיתים אף מחוץ למרחב המקוון (עמ' 2 – 3 לפסק הדין).

בית המשפט ביקש להחמיר עם הנאשם, והדגיש את חשיבות ההחמרה בעבירות מסוג זה על רקע הקלות הבלתי נסבלת של ביצוען, אל מול הנזק החמור וארוך הטווח שהן גורמות: 

עסקינן במעשים אשר למרבה הצער הפכו בשנים האחרונות, שעה שהמרשתת מהווה חלק בלתי נפרד מחיי היום יום, והיד "קלה על המקלדת", לרעה חולה. תופעה ההופכת נפוצה, קלה לביצוע, ופגיעתה קשה וחמורה, כשהפרסום המשפיל משותפים שוב ושוב, נפגעי העבירות אינם מודעים להיקף הפרסום, ואינם מסוגלים לעוצרו ולמוחקו באופן מלא אף כאשר נודע להם הדבר, ואף כאשר נכנסות לפעולה רשויות אכיפת החוק. הפרסומים הפוגעים עלולים להיות זמינים זמן רב, למעשה לנצח, ולצוץ ולהתפרסם מדי פעם, על ידי משתמשים שונים, שאין בינם לבין המצולמות או בינם לבין המפרסם הראשון, כל קשר. הפצת תכנים מיניים בכלל, וברשת האינטרנט בפרט, ללא הסכמת המצולמים, במקרה זה מצולמות רבות, נערות ובגירות, והקלות בה ניתן כיום לבצע הפצה זו, פוגעת באופן קשה בקודש הקודשים של צנעת הפרט (עמ' 8 – 9 לפסק הדין). 

בית המשפט ציין גם כי השימוש באפליקציית טלגרם, שמאפייניה העיקריים הם הפרטיות והאנונומיות שהיא מאפשרת למשתמשיה, מעיד על תכנון מחושב של הנאשם. בהקשר זה, תנאי השימוש של טלגרם אוסרים על פרסום תכנים מיניים לא חוקיים בקבוצות ציבוריות, אך מאפשרים זאת בחופשיות בקבוצות פרטיות, כמו הקבוצות שפתח הנאשם.