החזירו אותם הביתה עכשיו
חזרה לעמוד הקודם

תובענה ייצוגית נגד טיקטוק בישראל: מאפשרת חשבונות לילדים ולא בודקת הסכמה הורית

מחלקת מחקר ומדיניות, איגוד האינטרנט הישראלי | 28.02.2024

ביום 24.01.2024 הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תובענה ייצוגית נגד חברת טיקטוק, בטענה שהיא מאפשרת במודע לילדים להירשם לאפליקציה שלה, שבה תוכן מסוכן לילדים בהיקף נרחב, תוך שהיא לא נוקטת באמצעים אפקטיביים למניעת הרשמה של ילדים. 

60988-01-24 פלוני נ' Tiktok – בקשה לאישור תובענה כייצוגית

בבסיס התובענה עומדת הטענה כי טיקטוק אינה מיישמת מגבלות אפקטיביות לאימות גילאי קטינים, כך שגם ילדים מתחת לגיל 13 מסוגלים לפתוח חשבון באפליקציה אם יזינו תאריך לידה מוקדם יותר. הטענה מגובה בממצאי סקר שערך מומחה מטעם התביעה, פרופ' יצחק כץ – לפי הסקר, 69% מבני הנוער בגילאי 13-15 שיש להם טיקטוק, נרשמו לאפליקציה והחלו להשתמש בה כשהיו מתחת לגיל 13.

באופן כללי יותר, התובענה מייחסת משמעות רבה למודל העסקי של טיקטוק, אשר מבוסס על שימוש במידע אישי של משתמשיה על מנת לחשוף אותם לפרסומות שמותאמות להם. לטענת התובעים, טיקטוק מודעת לכך שרבים ממשתמשיה הם ילדים, אך לא עושה דבר משום שהם מהווים מקור רווח משמעותי לחברה – הם חשופים לפרסומות ככלל המשתמשים, והמידע עליהם נאסף כאילו היו משתמשים בוגרים. זאת על אף שהם אינם כשירים לבצע פעולות משפטיות ולחתום על מסמכים משפטיים (כמו תנאי שימוש בטיקטוק) לפי החוק הישראלי, ואינם יכולים להסכים שייאסף עליהם מידע פרטי ללא אישור הוריהם. 

"אם כן, מצד אחד ניצבים הילדים, שהם חלשים ביותר, ומצד שני – נמצא תאגיד ענק גלובלי, בעל שווי עצום. מדובר בפערי כוחות עצומים ולא נתפסים, שמחייבים את אותו תאגיד ענק, להתנהגות זהירה ביותר, ועל הקפדה על זכויות הילדים. אלא שלצערנו, טיקטוק בחרה לפעול בדיוק ההיפך מכך, והיא מנצלת את פער הכוחות העצום בינה לבין הילדים – לשם גריפת רווחים, ויהי מה, והכל תוך הפרה ולמעשה דריסה של זכויותיהם. בסופו של דבר, טיקטוק העדיפה את האינטרס הכספי שלה על חשבון זכויות הילדים" (פסקה 25 לבקשה לאישור התובענה כייצוגית).

התובענה הייצוגית הוגשה בשמם של חברי קבוצת הנפגעים מפעולותיה של טיקטוק – ילדים ובני נוער שנרשמו לטיקטוק מתחת לגיל 13, ונאסף עליהם מידע ללא הסכמתם או הסכמת הוריהם. מדובר, לפי התובענה, במאות אלפי ילדים ובני נוער בישראל. במסגרת התובענה, נדרש סכום פיצוי של 10,000 ש"ח לכל ילד שנרשם לטיקטוק לפני גיל 13, וכן נדרש כי טיקטוק תחזיר את כל הכסף שהרוויחה כתוצאה מאיסוף מידע על ילדים, כ-170 מיליון ש"ח, ותחלק את הסכום הזה בין חברי הקבוצה הנפגעת. סך הכול, התובעים דורשים שטיקטוק תשלם פיצויים בסכום שעשוי להגיע למעל מיליארד ש"ח. כמו כן, התובעים ביקשו שבית המשפט יורה לטיקטוק שלא לאפשר שימוש של ילדים מתחת לגיל 13 בפלטפורמות שלה, ולוודא זאת בצורה אפקטיבית. 

נטען גם, בנוסף לפגיעה בפרטיות הילדים, שטיקטוק מתעלמת במודע מההשלכות החמורות שיש לשימוש באפליקציה שלה על ילדים. בפרט, צוין במסגרת התובענה כי טיקטוק היא סביבה שבה מופץ באופן תדיר תוכן אנטישמי, תוכן שקשור להפרעות אכילה, תוכן אובדני ועוד סוגי תוכן מזיק.  

בתובענה מצוין גם את האמור בדוח של איגוד האינטרנט הישראלי בנושא פרטיות ילדים:

"ילדים (בעיקר בגילאים צעירים) נחשבים ככלל ככאלו שאין בידם את היכולת הקוגניטיבית והנפשית להבין את מורכבות והיקף השימוש במידע ברשת, ולהתמודד עם הסכנות הקיימות ברשת. במסגרת שימושם ברשתות חברתיות נוטים ילדים ובני-נוער לחשוף מידע אישי רב באופן אשר עלול לחשוף אותם לתופעות פסולות כגון פדופיליה, גניבת זהות ובריונות רשת (cyberbullying) וכן לשימוש מניפולטיבי במידע לצורך השפעה על הרגלי הצריכה שלהם ודעותיהם".

במסגרת ההליך, בית המשפט המחוזי יבחן קודם האם לאשר את ניהול התביעה כתביעה ייצוגית, בשם כלל הנפגעים הפוטנציאליים של המדיניות של טיקטוק (ילדים שנרשמו לטיקטוק לפני גיל 13). בשלב המקדים הזה, בית המשפט יבחן, בין היתר, האם סביר שהתובענה הייצוגית תתקבל, אך לא יפסוק סופית בהליך. אם הבקשה אכן תאושר, יחל השלב הבא של ההליך שבו ייבחנו טענות התובעים לעומקן ותינתן פסיקה סופית לטובת אחד מהצדדים.   

 

הליכים דומים בזירה הגלובלית והישראלית:

תביעת ענק של 41 מדינות בארה"ב: פייסבוק ואינסטגרם ביצעו מניפולציות פסיכולוגיות ממכרות עבור ילדים ובני נוער ופגעו בפרטיותם (נובמבר 2023)

מדינת איווה תובעת את טיקטוק בגין הטעיית הורים וכשלים בהגבלות גיל משתמשים (ינואר 2024)