החזירו אותם הביתה עכשיו

הסדרת רישום משאבי אינטרנט ב-RIPE NCC

 

כחלק מפעולות האיגוד לקידום כניסתו של האינטרנט לשימוש מסחרי, הקצה האיגוד מאמצע שנות ה-90 משאבי אינטרנט של כתובות IP ומספרי ASN לארגונים בישראל, במטרה לאפשר לאותם ארגונים להיות מחוברים לשני ספקי אינטרנט במקביל. הכתובות שהוקצו הן מתוך טווח כתובות שנוצר עוד טרום הקמתו של RIPE NCC (הארגון האחראי על הקצאת כתובות IP במרחב אירופה, המזה"ת ומרכז אסיה), ומשכך הן מוגדרות במרשם של RIPE ככתובות מסוג Legacy. במהלך השנים תפקד האיגוד כאחראי הניהול (Maintainer) של משאבים אלו וסייע למחזיקים בהם לבצע שינויי רישום.

מזה שנים שהאיגוד אינו מקצה עוד משאבי אינטרנט אלו, ורישומו כאחראי אובייקט הניהול של טווחי כתובות במרשם שמנהל RIPE מקשה על הכנסה לשימוש של שירותי BGP חדשים כגון RPKI, ולמעשה מציג לעולם תמונה לא נכונה של זכות האחזקה בטווח הכתובות. על כן, בימים אלו אנחנו מקדמים תהליך של העברת ניהול טווחי כתובות אלו לשליטתם המלאה של הארגונים להם הוקצו הכתובות (המשמעות היא שהאיגוד יחדל מלהחזיק באובייקט ה-"mnt-by").

בהיותם משאב יקר-ערך של הארגון, אנו קוראים לגופים שטרם עשו זאת, להסדיר את רישום טווחי הכתובות במרשם RIPE NCC לפי מדיניות RIPE NCC המעודכנת לגבי טווחי Legacy.

על מנת לבצע את תהליך ההעברה על הצד הטוב ביותר נצטרך את שיתוף הפעולה שלכם. ההליך כולל חתימה על מסמך העברה בהתאם להנחיות RIPE NCC, לרבות תהליך אימות זהות קפדני של הצדדים ותצהיר על הזכות לשימוש בכתובות (קישורים להורדת המסמכים מופיעים בצד שמאל של העמוד). 

במקביל תצטרכו להחליט באיזה אופן אתם מעוניינים להמשיך לנהל את טווחי הכתובות שברשותכם ב-RIPE, כמפורט באתר RIPE NCC:

https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/legacy-resources/ripe-ncc-services-to-legacy-internet-resource-holders

תשובות לשאלות נפוצות

מדוע קיבלתי מכם מכתב בנוגע לטווח כתובות ה-IP שלי/של הארגון בו אני עובד?

כחלק מפעולות איגוד האינטרנט הישראלי ("האיגוד") לקידום כניסתו של האינטרנט לשימוש מסחרי, הקצה האיגוד בשנות ה-90 משאבי אינטרנט של כתובות IP ומספרי ASN לארגונים בישראל, במטרה לאפשר לאותם ארגונים להיות מחוברים לשני ספקי אינטרנט במקביל. הכתובות שהוקצו הן מתוך טווח כתובות שנוצר עוד טרום הקמתו של RIPE NCC (הארגון האחראי על הקצאת כתובות IP במרחב אירופה, המזה"ת ומרכז אסיה), ומשכך הן מוגדרות במרשם של RIPE NCC ככתובות מסוג Legacy.

במהלך השנים תפקד האיגוד כאחראי הניהול (Maintainer) של משאבים אלו וסייע למחזיקים בהם לבצע שינויי רישום. כעת האיגוד מפסיק לשמש כגורם מנהל של גופים פרטיים ועל כן מתריע על כך מראש לכל המחזיקים, כדי שיעבירו את ניהול הכתובות לגורם אחר שיוכל לספק עבורם שירותי ניהול מול מרשם RIPE NCC.

מהן כתובות IP מסוג Legacy?
כתובות IP מסוג Legacy הן מרחב של כתובות IPv4 שחולק ע"י IANA, לפני שנעשה השינוי ההיררכי שלאחריו הוקמה מערכת RIRים (Regional Internet Registry) – מרשמים איזוריים למשאבי אינטרנט. לאחר השינוי, RIPE NCC הפך למרשם האיזורי של אירופה, המזה"ת ומרכז אסיה.

תשובות לשאלות נפוצות בנוגע למשאבי Legacy באתר RIPE NCC:

https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/legacy-resources/legacy-internet-resources-faqs

מה אפשרויות הניהול הקיימות עבור משאב מסוג Legacy?
ישנן 4 אפשרויות לניהול הכתובות, כלומר 4 אפשרויות להסכם שירות מול RIPE NCC, מהן נגזר השירות שתקבלו מצד RIPE NCC:
 • LIR Membership – הצטרפות ל-RIPE כ-LIR (Local Internet Registry) עבור ניהול טווחי הכתובות של הארגון
 • Engage via a sponsoring LIR – העברת טווחי הכתובות של הארגון לניהולו של LIR אחר (כגון ה-ISP המשרת את הארגון או חברה אחרת המתמחה בכך)
 • Non-member service contract – התקשרות עם RIPE בחוזה שירות למי שאינו חבר ב-RIPE
 • No formal relationship – התקשרות לא פורמלית

לפירוט יש להיכנס לאתר RIPE בכתובת: https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/legacy-resources/ripe-ncc-services-to-legacy-internet-resource-holders

במה כרוך תהליך הסדרת הרישום במרשם RIPE NCC?
בהתאם למקרה הספציפי, כל הסכם מול RIPE NCC טומן בחובו הליך מעט שונה. לכן לאחר בחירה במסלול הניהול, יש לפנות ל-RIPE NCC בבקשה להעביר את הכתובת למסלול שבחרתם והם ינחו מהם הצעדים הבאים הנדרשים. על פי רוב תידרש חתימה של מורשי חתימה בארגון שלך על מסמך העברה של RIPE NCC וכן על תצהיר מול איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, עשויה להתבצע בדיקת נאותות (due diligence) ע"י RIPE NCC.

להלן רשימת מסמכים נדרשים:

 1. תעודת התאגדות עדכנית מ-3 החודשים האחרונים (מרשם החברות, רשם העמותות וכדומה).
 2. פרטי מורשי חתימה בארגון.
 3. תצהיר זכות שימוש במשאב האינטרנט (להורדה) – חתום ע"י מורשה חתימה וחותמת הארגון.
 4. טופס העברה של RIPE NCC (להורדה) – חתום ע"י מורשה חתימה וחותמת הארגון.
 5. אם פרטי אנשי הקשר ברישום אינם עדכניים (למשל כאשר אנשי הקשר כבר לא עובדים בארגון), יש לספק פרטי איש/אנשי קשר עדכניים בצירוף אישור על כך ממורשה חתימה בארגון.
  1. במידה וקיים אובייקט איש קשר עדכני ב-RIPE NCC ניתן למסור nic-hdl.
  2. במידה ולא קיים אובייקט איש קשר עדכני יש למסור: שם, טלפון, כתובת וכתובת דוא"ל.

את המסמכים יש לשלוח אלינו לכתובת הדוא"ל: [email protected]

פירוט על כל הליך ניתן באתר RIPE NCC (ראו בסוף העמוד): https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/legacy-resources/ripe-ncc-services-to-legacy-internet-resource-holders

מה ישתנה עם הכתובות כשאעביר אותן להסכם מסוג אחר מול RIPE NCC?
תלוי באופן ההתקשרות שתבחר מול RIPE NCC. כל הסכם חדש מול RIPE NCC הוא בעל תנאים ושמעות אחרת הנוגעות לאפשרויות הניהול של הטווח. פירוט על כך ניתן לקרוא באתר RIPE NCC:

 https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/legacy-resources/ripe-ncc-services-to-legacy-internet-resource-holders

לשאלות נוספות מומלץ לפנות ל-RIPE NCC בכתובת הדוא"ל הייעודית למחזיקים בכתובות Legacy:

[email protected]

איך ניתן למצוא פרטים לגבי טווח כתובות ה-IP שלי?
באמצעות הכלי של RIPE NCC, המאפשר לתשאל את המרשם בצורה קלה ולמצוא פרטים על כתובת IP, טווח IP או ASN, אך גם שמות מחזיקים, כתובות דוא"ל של אנשי קשר ועוד. מומלץ להשתמש בכלי זה גם על מנת לעקוב אחר השינויים העתידים להתבצע בתהליך ההעברה: https://apps.db.ripe.net/db-web-ui/query
איך אני יודע אם יש לי או לארגון שלי LIR ב-RIPE NCC?
אם אין שום תיעוד לכך בארגון שלך, ישנן שתי אפשרויות לבדוק זאת מול RIPE NCC:

1. אם יש לכם LIR, אתם אמורים להופיע ברשימה הזו: https://www.ripe.net/membership/indices/IL.html
2. הכי בטוח – לשלוח שאלה ל-RIPE NCC במייל לכתובת: [email protected]

יש לי טווחים נוספים שמנוהלים תחת גורם אחר. איך אני מעביר את טווח ה-Legacy שלי לשם?
במידה ויש לכם כתובות IP נוספות הרשומות על שמכם ומנוהלות תחת LIR של גורם שלישי (למשל ISP או חברה אחרת המתחמה בכך), תוכלו להעביר אותן לניהול תחתיו.
אם הכתובות האחרות מנוהלות ישירות תחת LIR שלכם, גם כן תוכלו להעביר אותן לניהול תחת ה-LIR שלכם.

ראו את אפשרויות הניהול באתר RIPE בכתובת: https://www.ripe.net/manage-ips-and-asns/legacy-resources/ripe-ncc-services-to-legacy-internet-resource-holders
על כל אפשרות שתבחרו תצטרכו לעדכן את RIPE NCC בכתובת [email protected] והם ינחו אתכם כיצד להתקדם.

אילו גופים ישראלים רשומים כ-LIR, אליהם אפשר להעביר את ניהול הכתובות?
באתר RIPE NCC מופיעה רשימה של גופים ישראלים וזרים הרשומים כבעלי LIR. ייתכן וחלקם מנהלים LIR למטרת הארגון שלהם בלבדואילו אחרים מציעים שירותי ניהול משאבי אינטרנט דרך ה-LIR שלהם. יש לבדוק זאת מול כל גוף: https://www.ripe.net/membership/indices/IL.html
נצטרך להתחיל לשלם עבור הטווח?
תלוי במסלול שייבחר. בכל אופן, לגבי עלויות המסלולים השונים אנחנו ממליצים לפנות ל-RIPE, או במידה והינך מעוניין לנהל את הכתובות תחת Sponsored LIR לברר מולו את עלויות השירות. כתובת דוא"ל של RIPE לשאלות בנושא: [email protected]
שנים שלא ביצענו שינויים בטווח הכתובות. מדוע עלינו להסדיר זאת עכשיו? ומה ישתנה?
גם אם לא ביצעתם עדכון או שינוי במרשם של RIPE בשנים האחרונות או בכלל, עדיין יש צורך להסדיר את הרישום ולהעבירו מניהול תחת איגוד האינטרנט הישראלי, כדי שביום שתצטרכו לעשות שינוי – יהיה מי שיבצע זאת עבורכם.
אם לא תסדירו את הרישום כשאנו עוד בתמונה, כשתרצו לבצע שינוי בעתיד, במקרה הטוב תצטרכו לפנות ל-RIPE NCC כדי לבצע זאת, אך ביצוע השינוי תלוי בהסכמה שלהם. במידה והם יאפשרו לכם לבצע תהליך ישירות מולם (בעוד האיגוד מוגדר כאובייקט המנהל), הם כנראה יערכו בדיקת נאותות והליך כלשהו לזהות שאתם אכן בעלי הזכות להחזיק ולהשתמש בכתובות.
כיוון שהליך שכזה מצד RIPE NCC לוקח זמן, כל שינוי דחוף ייאלץ להידחות עד אשר הרישום יוסדר מולם, אם בכלל. לכן לא מומלץ לדחות את ההסדרה, גם אם אינכם מבצעים שינויים לעתים תכופות.
מה יקרה אם לא נסדיר את הרישום?
אין לנו תשובה חד משמעית לכך מכיוון שזה תלוי בגורם שלישי. יתכן כי במידה ולא תשלימו את תהליך העברת הכתובות מהאיגוד אליכם לא תוכלו לבצע שינויים מכיוון שהאיגוד ימשיך לשמש כאובייקט המנהל, אך אופרטיבית כבר לא יהיה לכם למי לפנות.
במקרה הטוב תצטרכו לפנות ל-RIPE NCC כדי לבצע זאת, וביצוע השינוי תלוי בהסכמה שלהם. במידה והם יאפשרו לך לבצע תהליך ישירות מולם (בעוד האיגוד מוגדר כאובייקט המנהל) הם כנראה יערכו בדיקת נאותות והליך כלשהו לזהות שאתם אכן בעלי הזכות להחזיק ולהשתמש בכתובות.
כיוון שהליך שכזה מצד RIPE NCC לוקח זמן, כל שינוי דחוף ייאלץ להידחות עד אשר הרישום יוסדר מולם, אם בכלל. על כן לא מומלץ לדחות את ההסדרה.