חזרה לעמוד הקודם

סיפורי מקרה – פניות שהגיעו לקו החם

סינון תכנים פוגעניים


אב נסער פנה לקו החם של איגוד האינטרנט: "הילדה שלי בת השבע חיפשה חומר על כוכבת הילדים – רינת, והגיעה לתכנים פורנוגרפיים." נציג האיגוד שקיבל את הפנייה הסביר לאב כי קיימים פתרונות טכנולוגיים לסינון תכנים שכאלה והציע לו להתקשר לספק התקשורת שלו ולבקש תוכנת סינון תכנים. עוד עדכן הנציג כי על פי החוק ספק האינטרנט מחויב לספק את התוכנה ללא עלות.

איגוד האינטרנט מדגיש כי חשוב לשוחח עם הילדים על הנושא ולהסביר כי חשיפה שכזו אפשרית ועלולה להתרחש, שכן, גם חיפוש תמים אחר כוכב טלוויזיה אהוב יכול להוביל לתכנים לא ראויים. יש להנחות את הילדים לפנות אליכם בכל מקרה שבו הם חשים חוסר נוחות עם התוכן שראו.

פריצה לפרופילים בפייסבוק – התחזות

אדם התקשר השבוע לקו החם של איגוד האינטרנט וסיפר כי מישהו השתלט על הפרופיל שלו בפייסבוק. בבדיקה מהירה גילה הנציג שהסיסמה בה השתמש הפונה הייתה פשוטה מאוד וכי פרצו לו לחשבון ושינו את הגדרותיו. מרגע ההשתלטות על הפרופיל, איבד הפונה את היכולת לנהל או לסגור אותו ואילו האדם שמנהל במקומו את הפרופיל, עם תמונת הפונה, מטריד נשים רבות, מגיב לפוסטים מביכים ועוד. במשך שלוש שנים ניסה הפונה לסגור את הפרופיל הפרוץ, לדווח על כך לפייסבוק ואף למשטרה, אך ללא הצלחה. לאחר שפנה אל המרכז לאינטרנט בטוח, ותוך פחות מיממה, נסגר הדף לצמיתות.

איגוד האינטרנט ממליץ לעדכן את הססמאות ברשת ולהשתמש בססמאות חזקות ושונות לכל חשבון. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

הטרדות באתר הכרויות


אישה ממרכז הארץ נקלעה למצוקה בעקבות הטרדות של אדם אותו הכירה באתר הכרויות. לאחר תחלופת מיילים קצרה בינהם מסרה לו האישה לו את מספר הטלפון שלה ופרטים אישיים נוספים. תוך זמן קצר אותו אדם פתח פרופיל מתחזה שלה, באתר ההיכרויות, שם הציג את תמונתה, ופרטיה האישיים. בפניה לקו החם של האיגוד סיפרה האישה כי היא חשה מאוימת וחוששת שתפגע. מעבר לייעוץ לפנות למשטרה (בעיקר לאור העובדה שהיו בידה פרטים מזהים של המטריד) נציג המרכז לאינטרנט בטוח, סייע לה באיתור בעלי האתר והנחה אותה לפנות למנהל אתר ההיכרויות ולבקש להסיר את הפרופיל שלה.

איגוד האינטרנט חוזר ומדגיש את החשיבות בשמירה על הפרטיות והימנעות ממסירת פרטים אישיים לאנשים לא מוכרים, ובוודאי, בשלבים כה מוקדמים של ההיכרות.

צילום אינטימי

צילום של נערה בת 14 ללא חלק עליון צולם בסמארטפון מתוך שעמום ו"התגלגל" אל הפייסבוק, לפרופיל של אחד מחבריה. הצילום הופץ ברחבי הרשת תוך שעות בודדות. הנערה המבוהלת ומשפחתה דיווחו לפייסבוק על הקבוצה (בשל נוכחות התמונה בה), אך קיבלו תשובה שהקבוצה לגיטימית ועומדת בתנאי השימוש. לאחר כמה ימים פנתה אם הנערה לקו החם של האיגוד בבקשת עזרה. מייד עם קבלת הפנייה פנה הנציג לאיש הקשר של האיגוד בפייסבוק והתמונה הוסרה ונמחקה.

צילומים בסמארטפון העוברים לרשת היא תופעה שכיחה, וכשמדובר בצילומים תמימים, זה יכול להיות נחמד, אך כשמדובר בצילומים אינטימים/מביכים, זה כבר משהו אחר. חשוב לזכור שהעלאת תמונה לרשת היא ויתור על השליטה בה – ברגע שהתמונה עלתה, יכול כל אחד להעתיקה להעבירה לאן שרק ירצה. במקרים כאלה המרכז לאינטרנט בטוח ממליץ לדווח ישירות על התמונה ולפנות אלינו לעזרה. כמו כן, מומלץ לערב גם את יועצת בית הספר כדי להבטיח שהנערים המעורבים והנערה יבינו את חומרת המעשה והשלכותיו, במטרה למנוע הישנותו של המקרה.