חזרה לעמוד הקודם

F5REFRESH נוער האינטרנט: לא.מה.שחשבתם

בכנס נוער ייחודי שערכו במשותף איגוד האינטרנט הישראלי, מועצת התלמידים הארצית ומרכז "הורשת" (25.9.17), הוזמנו אנשי חינוך והדרכה, תקשורת, מחקר ואקדמיה לשמוע את בני הנוער מדברים על ההזדמנויות, הקשיים ואיך הם מתמודדים עם כל מה שקורה להם ברשת.

הם מדברים-אנחנו מקשיבים

הכנס, נערך מתוך התפיסה כי ההבנה שלנו כהורים וכמחנכים את עולם האינטרנט, כפי שבני הנוער חווים ומפרשים אותו – היא הבסיס לכל שיח, העברת מסרים ובשעת הצורך  – תמיכה, מול בני הנוער.

לכן, למעט מספר דוברים בוגרים, רובו ככולו של הכנס היווה במה לקולם. משתפים בכמה מן התובנות החשובות שעלו.

מרעננים עמדות – הצד המואר של האינטרנט

להגיד על כל בני הנוער שהם כל הזמן במסכים זו הכללה, כמו בכל קבוצה אנחנו שונים גם בזה אחד מהשני.

המסר להורים: הדבר הכי חשוב שיכול לשמור עלינו זה לדעת שהכל פתוח ואנחנו יכולים לבוא ולספר על הכל.

אוהב חן, תלמידה בת 16

 

באמירה החזקה הזו נפתח פאנל "מרעננים עמדות – בני הנוער מדברים על החיים ברשת", בהנחייתם של מאשה מיכאלסון ויובל נדיר.

לאורך כל הכנס, בני הנוער חוזרים ומדגישים כמה האינטרנט  מהווה עבורם זירה בה יכולים להשפיע ולצבור מידע. והמסר להורים: תנו לנו לדעת שהכל אנחנו יכולים לשתף איתכם.

החוזקה של הרשת, כפי שעלתה בכנס, היא היכולת לביטוי עצמי והשפעה. לפחות מבחינת בני הנוער שהשתתפו בכנס, חזרה ועלתה הנקודה של היכולת שלהם להשפיע באמצעות הרשת, ליצור קשרים רחבי היקף, להשמיע את קולם ולהגיע לקבוצות ואנשים רבים, שבלעדי האינטרנט לא היו מתאפשרים.

בפאנל, עלה גם סיפורה של שיראל כלאף (18) שעברה חוויה של פגיעה ברשת, בהיותה בת 11. שיראל שיתפה בסיפור שלה מתוך רצון להבהיר שהרשת הוא מקום נהדר, שהעניק לה המון, אך הסכנות קיימות. וחשוב להיות מודעים אליהן.

מילותיה היו: "אני ילדה רגילה, עם הורים שעובדים בשעות סבירות לחלוטין ובכל זאת בחופש הגדול של כיתה ה', כל מה שהיה צריך זה כמה רגעים של לבד, עם תחושת בדידות כדי ליפול בפח ולהיפגע".

המסר החשוב שהעבירה להורים ולמחנכים היתה כי הדבר החשוב ביותר, הוא ללמד את הילדים ובני הנוער, כבר מגיל צעיר ביותר – כיצד להתנהל באינטרנט: "כמו שלהבה של אש זה דבר יפיפה, וצריך רק לדעת איך להתנהל לידה".

ישי אוריאל, נער דתי (18) חלק את ההתמודדות עם הקונפליקטים שחווה כבן נוער דתי, כאשר מצד אחד הנוער הדתי נחשף לרשת, אך לא מקבל מספיק כלים להתמודד איתו: החברה הדתית צריכה לבחור בשיטה שנותנת כלים להתמודד  עם הנושאים השנויים במחלוקת ולא באמצעות תוכנות חסימה.

השתתפה בכנס, גם גיא בר-חיים, פעילה באיגי שסיפרה כי בזכות החשיפה לקהילה הלהט"בית באינטרנט, הבינה את הזהות המינית שלה. פחות משמח היה לשמוע כי לאחרונה השתתפה בקמפיין של איגי בשיתוף אתר וואלה, ונאלצה להתמודד עם המון תגובות פוגעניות על רקע הומופובי.

גיא הסבירה על הנזק העצום שיש לתגובות הנאצה האלו, במיוחד כשמדובר בבני נוער, בהיותן קובעות ומשפיעות על הדימוי העצמי של בני הנוער, והאופן שבו מפרשים ומבינים את העולם שסביבם.

ליעד טל, מפתח אפליקציות מגיל צעיר וכיום תלמיד כיתה יב סיפר כי כבר סביב גיל 7 עניין אותו לדעת כיצד הדברים קורים, ובכיתה ו כבר התחיל לפתח אתרים.

המסר להורים

בסיום הפאנל, המנחה שאל את המשתתפים איזה מסר רוצים להעביר לעולם המבוגרים- אלה התשובות שקיבל:

אוהב: ללמד את הילדים לכבד כל אדם באשר הוא. הטכנולוגיה נמצאת בכל מקום, ברגע שהורה כופה על הילד, זה ייצור דווקא.

ישי: משפט שעולה הרבה בשיח אצל הילדים הוא שיש אדם מאחורי המקלדת. ברגע שמבינים שיש נפש שם מאחורה, זה מסר שעובר טוב לילדים. זה המשפט שצריך להנחות את ההורים.

גם טיילור מלכוב, יוטיוברית שחוותה בריונות ופגיעה ברשת, מבקשת מההורים: תנו כלים וגב לילדים.

התמודדות עם פגיעה ברשת

אחת השאלות שעלו מן הקהל היתה: מתי לראשונה הרגשתם שאתם נפגעים ברשת?

התשובה שהתקבלה פה אחד היתה כי הפגיעות, לצד החשיפה לתכנים מיניים תלוי בגיל החשיפה לרשת. כלומר שמרגע שילד/ה מקבלים סמרטפון/מחשב, הם למעשה חשופים ויש לצייד אותם בכלים המתאימים. כשנשאלו, איך תופסים את המשטרה- האם זה גורם שיכול לעזור, התשובה שהתקבלה  היתה כי פנייה עם תלונה לדף הפייסבוק של המשטרה על הטרדה, לא קיבלה שום התייחסות.

לסכום, עלתה שאלה חשובה ממורה מחנכת: מה המחנכים צריכים לעשות? איך נוכל להשפיע?

ההצעות שבני הנוער העלו לשאלה החשובה הזו, שיקפו שוב את החשיבות של השיחה הישירה -והזכירו כי אין תחליף לשיח.

ובמילים שלהם: לשבת עם בני הנוער לשיחות אישיות – שנוכל להבין בעצמנו מה מסוכן ומה ההשלכות, וכמובן איך להתמודד עם פגיעות. ללמד איך ליצור שיח אמיתי ולא פוגעני ובעיקר – להגיד מה כן אפשר לעשות, ולא רק מה לא.