חזרה לעמוד הקודם

נגישות באינטרנט – משתמשים ואתרים

 

ב-3 בדצמבר 2011, צויין בארץ ובעולם היום הבינלאומי למען זכויות של אנשים עם מוגבלות. אנחנו במאגר הנתונים על האינטרנט הישראלי העלנו השבוע  סדרת נתונים בנושא שימוש במחשב ובאינטרנט בקרב אנשים עם מוגבלות  המציגה דו"ח של משרד התמ"ת משנת 2011 על הנושא. מהדו"ח עולה כי – 

  • 35% מהאנשים עם מוגבלות דיווחו כי השתמשו במחשב בחודש שקדם לראיון. לשם השוואה, בקרב האוכלוסיה ללא מוגבלות הנתון גבוהה כמעט פי 2 ועומד על כ-65%. 
  • לכמעט 60% מהאנשים עם מוגבלות יש מחשב בבית, לעומת 74% באוכלוסיה ללא מוגבלות.
  • קרוב ל-70% מהאנשים עם מוגבלות שיש בביתם מחשב מחוברים לאינטרנט לעומת 76% מבעלי המחשב באוכלוסיה ללא מוגבלות.
  • כ-53% מהאנשים עם מוגבלות להם חיבור לאינטרנט דיווחו כי חיפשו מידע ברשת לעומת 75.5% באוכלוסיית האנשים ללא מוגבלות.

על מי מדובר בעצם?

יש נטייה להתייחס לאנשים עם מוגבלות כקבוצה קטנה באוכלוסיה, אך כפי שעולה מדו"ח אנשים עם מוגבלות בישראל 2009 של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מדובר בקבוצת אוכלוסיה המכילה יותר ממיליון וחצי אנשים. בהקשר הדיגיטלי הנציבות מציינות בדוח כי "המחשב הינו כלי בסיסי, אשר בלעדיו קשה להשתלב ולהתקדם בחברה בת ימינו. באמצעותו ניתן להתחבר לאינטרנט וכך להיחשף למידע, אפשרויות תקשורת ופעילויות מגוונות."

מה המצב בשטח?

הגישה של הנציבות זוכה לתמיכה של תעשיית ההיי-טק בארץ. התעשייה הזאת נתפסת כמקום בעל יכולתלאפשר לאנשים עם מוגבלות שילוב קל יותר בשוק העבודה ובשנים האחרונות נצפת נטייה הולכת וגוברת של חברות עסקיות מהתחום לשלב בכוח העבודה שלהן אנשים  עם מוגבלות (ראו לדוגמה – "להיי-טק תפקיד חשוב בהעסקת בעלי מוגבלויות", כתבה של גיא גרימלנד בעיתון דה-מרקר). במקביל, כמות הולכת וגוברת של חברות בתעשיה הדיגיטאלית מבינות את החשיבות של הנגשת השרותים שלהם לאנשים בעלי מוגבלויות. דוגמה לכך אפשר לראות במחקר שערכה חברת מיקרוסופט על ההשפעה של מוגבלויות על אפשרויות השימוש בטכנולוגיה ובהמלצותיה לעודד הנגשת שרותים טכנולוגיים לאנשים עם מוגבלויות.

לדיון מהצד הטכנולוגי אודות השיפורים באיכות החיים שטכנולוגיה יכולה להציע לאנשים עם מוגבלויות כדאי לצפות במצגת של אייל סלע מאיגוד האינטרנט בנושא "מבט לעתיד – האינטרנט בשירות ההנגשה" שהוצגה בכנס טכנולוגיה בשירות הנגישות לאנשים עם מוגבלות. 

כיום אין מידע כללי על אחוז האתרים עם הנגשה לבעלי מוגבלות ברשת הישראלית פרט למחקרים אודות אתרי האינטרנט של הממשלה. מחקר שהתפרסם השנה ובדק נגישות של אתרים ממשלתיים ברחבי העולם – Global Web Accessibility Analysis of National Government Portals and Ministry Web Sites, דירג את ישראל במקום ה-135 בעולם מבחינת הנגשה של אתרי ממשלה. מהמחקר עולה כי בישראל כ-40% מאתרי הממשלה חסומים לאנשים עם מוגבלויות (חשוב לציין כי המחקר בודק את איכות האתרים הקיימים ולא את קיום האתרים בכלל ולכן ישנה הטייה מסויימת בדירוג).

מה אתם יכולים לעשות?

בארץ פועלת קבוצת משימה נגישות לאינטרנט לאנשים עם מוגבלות של איגוד האינטרנט הישראלי בשיתוף עמותת נגישות לישראל. כחלק מעבודת הקבוצה הוקם ומתוחזק אתר נגיש המשמש בסיס ידע בבנושא נגישות לאינטרנט בעברית. 

אם אתם מפתחי אתרים, כותבי תוכן או מעצבים חשוב שתדעו שלהנגשת אתרים יש יתרונות רבים. בנוסף, קיימים ברשת מדריכים ליצירת אתר נגיש כמו גם מגוון כלים המאפשרים לכם לבחון אם האתר שלכם נגיש באתר ה-W3C העולמי .

מכירים עוד כלים, מחקרים, מדריכים  בנושא הנגשת אתרים לאוכלוסיות עם מוגבלויות?  ספרו לנו