חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות דצמבר 2011 – חוק חופש המידע, רשתות חברתיות

בשבוע שעבר העלנו שתי סדרות חדשות –

הסדרה הראשונה עסקה בהיענות משרדי ממשלה לפניות בנושא חוק חופש המידע באינטרנט המביאה את ממצאי הדוח השנתי של התנועה חופש המידע. הדוח מציג נתונים על ההנגשת מידע באתרי הרשויות השונות כפי שהן מחוייבות על ידי החוק כמו גם תוצאות המחקר השנתי של התנועה הבודק כמה קל (אבל בעיקר כמה קשה) להשיג מידע מבוקש מהרשויות. את המחקר עורכת התנועה בעזרת סוקרים המגישים למשרדים השונים בקשות למידע שחלקו כבר פורסם באינטרנט בכדי לבדוק את מידת ההנגשה והעזרה שהמשרדים מספקים. כך למשל נמצא כי חלק ממשרדי הממשלה מערימים קשיים  על בקשות נתונים (ספציפית, בקשות לקבלת הוצאות שהוצאו בפטור ממכרז) שמתפרסמים בלאו הכי על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר. השנה נמצא שיפור באפשרויות האזרחים להגיש בקשות למידע באינטרנט ושיפור בפרסום הדו"חות השנתיים שמשרדי הממשלה (הנדרשים לפרסם על פעילותם לפי החוק) כמו גם שיפור קל בעמידת המשרדים בדרישות החוק באשר להצגת מידע באינטרנט.

 

סדרה נוספת שהעלנו שבוע שעבר הייתה סקר מכון PEW הבינלאומי על תקשורת דיגיטלית – שליחת הודעות טקסט ושימוש ברשתות חברתיות. הסקר זכה לתהודה גבוהה בשיראל (ראו למשל הכתבות בהארץגלובסmako ו-נענע 10) ולא סתם, מהסקר עולה כי ישראל היא אלופת העולם בשימוש באתרי ברשתות חברתיות (SNS). מהסקר עולה כי 53% מהנשאלים בישראל דיווחו כי הם משתמשים באתרי רשתות חברתיות וכי 47% מהישראלים משתמשים בטלפון שלהם בכדי לגלוש באינטרנט.

זו אינה הפעם היחידה במהלך שנת 2011 שישראל מוצגת כשיאנית בתחום אתרי הרשתות החברתיות – ביוני השנה פרסה חברת comscore נתונים המצביעים הגולש הישראלי מבלה בממוצע  כ-10.7 שעות בחודש באתרי רשתות חברתיות, זאת לעומת מדינות כמו ארה"ב עם בהן הנתון עומד על 5.2 שעות.

תמונת הכותרת – arts & crafts time נוצרה על ידי timoni ומוצגת ברשיון CC 2.0