חזרה לעמוד הקודם

אתרים ישראליים מובילים, רשתות חברתות, אינטרנט במערכת החינוך

אנו פותחים את השנה החדשה עם עם נתונים על מאפייני הגלישה של הישראלים. להלן סקירה קצרה של הסדרות החדשות במאגר.

דירוג אתרי האינטרנט המובילים בישראל

בשבוע שעבר העלנו את  דירוג אתרי אינטרנט ישראלים על פי נתוני ועדת המדרוג – נובמבר 2011 המבוססת על תוצאות מערכת המדידה של חברת גמיוס. הנתונים החלו להתפרסם בחודש שעבר לאחר עיכובים שונים ועבודת תיאום שארכה כ-4 שנים וניתן לצפות כי ימשיכו להתפרסם בעתיד. נכון לעכשיו המשמעות של הנתונים שהתפרסמו לא לחלוטין ברורה ולמרות ניסיונות הבהרה שונים כרגע זה עלול להיראות כי כל אחד מהאתרים הצליח בדרך זאת או אחרת לראות את עצמו כמוביל בשוק (ראו לדוגמה את וואלה מול ynet או גלובס מול דה-מרקר). בנוסף לכך, כותבים שונים העלו בשבועות האחרונים תהיות על מהימנות הממצאים ועל המשמעות של תהליך איסופם על הפרטיות שלנו.

על אף כל הסייגים שמובאים למעלה, ועדת המדרוג בשיתוף עם חברת גמיוס ערכו את אחד הסקרים המקיפים ביותר אודות האינטרנט הישראלי בשנים האחרונות. לא כדאי להתעלם מהנתונים שנאספו בו ואף כדאי לשים לב לכך שסדרת הנתונים מכילה מידע נוסף מעבר לטבלת הדירוג כמו הרגלי הרכישה של ישראלים או פערי שימוש בסוגי מכשירים בין נשים לגברים. אנחנו כמובן נעדכן כאן על התפתחויות עתידיות.

שימוש ברשתות חברתיות

עוד בנושאי דירוג מסתבר כי ישראל מדורגת במקום הראשון בעולם בשימוש באתרי רשתות חברתיות, כך לפחות עולה מסקירה עולמית של שימוש ברשתות חברתיות  שערכה חברת comScore. הסקירה מביאה ממצאים שונים כמו ממוצע שעות השימוש החודשי באתרי רשתות חברתיות, העומד בישראל  11.4 והינו הגבוה ביותר בסקר. בנוסף, אתר הרשתות החברתיות הכי נפוץ בארץ הוא פייסבוק ו-94.3%  מהמשתמשים גולשים לאתרי רשתות חברתיות ומבלים בהם ממוצע של כ-33.2% מהזמן שהם גולשים באינטרנט. בסקירה מופיעים נתונים נוספים כמו חלוקה לקבוצות גיל והשוואה למדינות אחרות בעולם.

סידרה נוספת שעוסקת בנושא הרשתות החברתיות אך מהזווית של זכויות ילדים היא סקר בנושא זכות הילד לפרטיות ברשתות חברתיות שערך  המרכז להעצמת האזרח (ע"ר). הסקר מביא נתונים על אופני השימוש של בני נוער באתרי רשתות חברתיות כמו גם ממצאים אודות תפיסת הסכנות, פרטיות ושימוש בשמות אמיתיים, הכרות מוקדמת עם החברים ופערי גיל בקשרים דרך אתרים אלו.

אינטרנט בבתי ספר יסודיים ועל יסודיים

לבסוף, העלנו תוצאות סקר שירותי חינוך ורווחה מקוונים בבתי הספר בישראל שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הסקר המכיל תוצאות סקרים שניתנו בבתי ספר יסודיים ובבתי ספר על-יסודיים ובודקו זמינות של מחשבים כחלק ממערך הרווחה והחינוך בבית הספר. מהסקר עולה כי ל-65.8% מבתי הספר העל יסודיים ול-61.4% מבתי הספר היסודיים יש מתקנים לרווחת התלמיד עם גישה לאינטרנט וכי רק ב-24.4% מבתי הספר העל יסודיים ו-26.2 מבתי הספר היסודיים מפעילים תוכניות חינויכות הכוללות חיבור לרשת האינטרנט. בנוסף, הסקר מכיל חלוקה למגזרים ומעלה ממצאים מעניינים אודות הפערים בשימוש בטכנולוגיה דיגיטאלית בין מערכות החינוך במגזרים והפלגים השונים – יהודי, ממלכתי, ממלכתי-דתי, חרדי, ערבי, דרוזי ובדווי.