חזרה לעמוד הקודם

אירועים בולטים באינטרנט הישראלי והעולמי – מלחמת ההאקרים, SOPA, וויקיפדיה ואינטרנט סלולרי

מהי הפריצה הגדולה ביותר שהייתה ב"מלחמת ההאקרים" האחרונה? מי מנצח במלחמת הדפדפנים? כמה הישראלים תרמו לויקיפידה? למה הקוגנרס האמריקאי החליט לגנוז את הצעת החוק המכונה SOPA? מי באמת משתמש באינטרנט סלולארי ללא הגבלה ומה המקום האחרון שחשבתם שתמצאו את עצמכם עושים ממנו קניות? הפוסט הנוכחי מרכז ידיעות מעניינות אודות האינטרנט בארץ ובעולם מהחודש האחרון.

  תרומות שיא לויקיפדיה

ויקיפדיה חגגה 11 שנים להיווסדה וכבכל שנה יצאה במבצע איסוף תרומות כדי לממן את המשך פעילותה. בסיום המבצע אספה ויקיפדיה העולמית  20 מיליון דולר מתוכם 720 אלף שקל שהגיעו מ-12 אלף גולשים ישראלים ומהווים גידול של כ-150% בתרומות משנה שעברה – כך מדווח עיתון גלובס.

  מלחמות ההאקרים

  אפשר להניח כי כל מי שפתח רדיו, טלוויזיה או אינטרנט בחודש האחרון שמע על חשיפת פרטי האשראי, אך המערכה הקיברנטית מתרחשת במשורים נוספים. אתרי החדשות Ynet ו-הארץ יחד עם אתרים נוספים הותקפו במתקפת מניעת שירות  במהלך החודש האחרון. התקפה זו נחשבת למתקפה פשוטה יחסית, אינה מצריכה חדירה לאתר ולרוב גורמת לקשיי גישה לכמה שעות. ידיעה שזכתה לפחות חשיפה היא המתקפה על אתרי משרד החוץ שבניגוד להתקפות אחרות סימנה כמטרות אתרים ישראלים המיועדים להסברה בחו"ל (בעיקר לקהילות היהודיות) והביאה לשינוי עמודי התוכן הפנימיים בהם בכדי שאלו יציגו תעמולה אנטי-ישראלית.

   דפדפן גוגל כרום גרסה 15 הוא כעת הדפדפן הנפוץ בעולם

  בפעם הראשונה הפך החודש הדפדפן של גוגל (כרום גרסה 15) לדפדפן הנפוץ ביותר בעולם ובכך הדיח את מיקרוסופט מבכורת הדפדפנים לראשונה מאז 2002, כך מדווחת חברת StatCounter. בשבוע האחרון של נובמבר כרום 15 החזיק בנתח של 23.6% מהשוק העולמי בעוד אינטרנט אקספלורר 8 ירד ל-23.5%.

  חשוב לציין כי הנתונים מדברים על גרסאות ספציפיות – אם סופרים יחדיו את כל הגרסאות של כל דפדפן, אינטרנט אקספלורר עדיין מוביל. עם זאת, השינוי האחרון בבכורה של גרסה ספציפית יכול לסמן טרנד – הגרסאות ה-14 וה-15 של כרום כבר עקפו באוקטובר את נתח השוק בסופי השבוע של אינטרנט אקספלורר, אך כעת הם עוקפים אותו במהלך שבוע העבודה, דבר המעיד לפי המנכ"ל של חברת StatCounter על המשך ההטמעה שלהן בגופים עסקיים.

   ניצחון לקואליציית האינטרנט על הצעת החוק SOPA

  עסקים, עמותות ואזרחים מחו בחודש האחרון כנגד הצעות החוק SOPA בקונגרס האמריקאי  בעקבות חשש שזאת תגביל את חופש הגלישה באינטרנט ותפגע בחופש הביטוי. המחאה הגיעה לשיאה ב-18 לינואר כאשר אתרים מרכזיים החשיכו את דף הבית או צנזרו חלקים ממנו כאות מחאה – בפעולה השתתפו  ויקיפדיה, גוגל, ארגון ה-EFF, מגזין Wired, פליקר, קרן מוזילה, Reddit ועוד. בעקבות גל המחאה הקפיא הקונגרס האמריקאי את הדיון בחוק, צעד שזה לברכה מצד איגוד האינטרנט העולמי.

   מי הם המשתמשים הכבדים של האינטרנט הסלולארי?

  מסתבר 3% מהמשתמשים ברשתות הסלולר אחראים ל-70% מהתעבורה – כך עולה ממחקר של חברת Arieso שעליו דווח בהרחבה בעיתון גלובס. הנתון הנוכחי משווה במחקר לנתון משנת 2009 שהצביע בזמנו כי 3% מהמשתמשים צורכים 40% מהתעבורה וייתכן כי מסמן עלייה בכובד התוכן של אתרים פופולאריים יותר מכל דבר אחר.

  לפי מבצעי המחקר אותה קבוצה מורכבת בעיקר מאנשי עסקים שצרכו אינטרנט סלולארי על גבי רשתות דור שלישי ומיחידים שצרכו וידאו במסגרת חבילות ללא הגבלה. לא ברור האם המחקר ניקה מהחישוב נתונים כמו אחוזי המנויים המחויבים לתוכנית גלישה אך אינם עושים בה שימוש – סינון שיכל להצביע על אחוז המתמשים מבין הגולשים בפועל ולא מבין המנויים.

   אינטרנט בשירותים

  כבר מזמן גורמים שונים טוענים כי אנחנו מכורים לאינטרנט ואיננו מסוגלים להתנתק ממנו אפילו לרגע אך הכניסה של סמארטפונים ומחשבי הטאבלט יצרו מציאות בה הגלישה אפשרית מכל מקום, גם מהשירותים. מחקר חדש שהתפרסם החודש ונסקר בהרחבה בבלוגים טכנולוגיים חושף נתונים על הקושי להיפרד מהמכשיר הסלולארי בעת השהייה בשירותים – כרבע מהאמריקאים בסקר לא הלכו לשירותים ללא המכשיר הסלולארי שלהם וכ-91% מהצעירים (בגילאי 22 עד 32) השתמשו בטלפון שלהם בשירותים.

  נתונים אלו מצטרפים למחקר קודם שמצא כי  35% מבעלי מחשבי הטאבלט לוקחים אותו איתם לשירותים. בקרב הצעירים  נמצא כי 59% השתמשו באפליקציות בזמן השהיה בשירותים וכ-16% ביצעו רכישות מקוונות זאת בעוד בדור המבוגר יותר (33-43) דיווחו רק 43% מהנשאלים על שימוש באפליקציות.