חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – האם אנו מנצלים את הפוטנציאל של האינטרנט וכמה עולה לנו לגלוש מחול?

האם אנו יכולים לנצל את כל האפשרויות שהאינטרנט מעלה בפנינו?

הסדרה NRI – מדד הפתיחות לשימוש בטכנולוגיות הרשת – משתנים סביבתיים, עסקיים, ממשלתיים וחברתיים מציגה את מדד המוכנות לרשת (Networked Readiness Index – NRI). המדד פותח על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטת הרווארד ונבדק על ידי הפורום הכלכלי העולמי משנת 2004. NRI מדרג את המדינות בעולם לפי יכולתן לנצל הזדמנויות הקשורות לטכנולוגיות מידע או במילים אחרות, היכולת של צרכנים, עסקים וממשלות לנצל את האפשרויות הגלומות באינטרנט.

מהמדד עולה כי ישראל נמצאת במקום הראשון במזרח התיכון ובמקום ה-22 בעולם, עלייה של שישה מקומות מאז 2010. עם זאת, חשוב לציין כי רוב הניקוד של ישראל נובע מדירוג התעשייה בעוד אם מסתכלים על הדירוג הנוגע למצבם של יחידים או של הממשלה הרי שהמצב בישראל הרבה פחות מזהיר.

דוגמה טובה למצב זה אפשר לראות במדד המוכנות, הבודק את הפתיחות של הגורמים השונים לאמץ טכנולוגיות חדשות – בעוד ישראל דורגה במקום ה-27 , בתת מדד מוכנות היחידים ישראל נמצאת במקום ה-43 ובתת מדד המוכנות הממשלתית היא נמצאת במקום ה-41. למזלה של ישראל  תת המדד על מוכנות התעשייה ממקם את ישראל במקום ה-11 בעולם ובכך מאפשר לה להגיע למקום ה-27 בדירוג המשולב, מקום מכובד לכל הדעות.

כמה עולה לנו לגלוש מהסלולארי בחו"ל?

סקר עלויות שימוש באינטרנט סלולארי במצב נדידה במדינות ה-OECD הינו סקר שעורך ארגון ה-OECD הבודק כמה לקוחות משלמים על גלישה סלולארית בעת שהותם בחו"ל (data roaming). הסקירה כוללת 34 מדינות החברות בארגון ה-OECD  כאשר בכל מדינה נבדקו שתי הספקיות הגדולות ביותר.

 מהסקר עולה כי בישראל המחיר החמישי בגובהו מבין מדינות ה-OECD בעלות הממוצעת של הורדת מגה ביט דרך הרשת הסלולארית בזמן נדידה (כאשר המכשיר מחובר לרשת חלופית במדינה זרה). בנוסף, שתי חברות הסלולר מישראל מצוינות לרעה כספקיות הסלולר היחידות בסקר שתמחרו בצורה שונה כל יעד בעולם, בניגוד לשאר החברות שיצרו מפתח מחירים המחלק את מדינות היעד לשתיים או שלוש קטגוריות מחירים. 

מכירים סקירות אחרות על העלות של גלישה סלולארית? ספרו לנו בתגובות.