חזרה לעמוד הקודם

ספרים.נט – רשימת ספרים בעברית על האינטרנט

עם הפיכת האינטרנט לחלק אינטגראלי בתרבות המודרנית הפכה הרשת לנושא עיסוק בספרות העיונית  – להלן רשימה קצרה של ספרים מקוריים בעברית שיצאו בשנתיים האחרונות וחוקרים אספקטים שונים של האינטרנט.

מה חדש בהופעת החדש?  \ ערן קמחי

ערן קמחי מנסה לפתור את השאלה המרכזית שמעסיקה חוקרים וכותבים בתחום – האם רשת האינטרנט הינה תופעה חדשה המשנה את החוויה האנושית או שהיא חלק מרצף, ההמשך הליניארי של תופעות מוכרות. הספר סוקר את תרבות הגלישה מזווית פנומנולוגית, תוך כדי השוואתה למפגש עם הטכנולוגיות המודרניות המוקדמות (צילום, קולנוע). קמחי מציג דיון הנשען על מקורות פילוסופיים מגוונים אך מתמקד בעיוניהם של ולטר בנימין ותאודור אדורנו במודרניות חדשנות ויצירה.

הוצאת רסלינג, 144 עמודים

עברית אינטרנטית \ כרמל וייסמן ואילן גונן

איך העברית מתאימה את עצמה לאתגרים של השפה הגלובאלית אותה מביאה הרשת? הספר מציג מחקר אקדמי בשפה ידידותית למשתמש כמו גם מילון מונחים של המשמשים ברשת הישראלית, עם  הגדרות מפורטות ודוגמאות.

הוצאת כתר, 257 עמודי

מהטלגרף עד המחשב – היסטוריה של אמצעי התקשורת \ תמר אשורי

ספר זה הוא תיאור היסטורי של ההתפתחות הטכנולוגיות שהביאה את התקשורת האלקטרונית וכיצד טכנולוגיות אלו נכנסו אל שגרת החיים המודרנית, עד הפיכתן לסימן ההיכר של התקופה הנוכחית. הספר בוחן את התפתחותן של חמש טכנולוגיות מרכזיות – הטלגרף, הטלפון, הרדיו, הטלוויזיה והמחשב מהצד של הממציאים והמפתחים כמו גם מהצד של המשתמשים.

הוצאת רסלינג, 176  עמודים

קפיטליזם בעידן התקשורת הדיגיטלית הכלכלה החדשה ושיח הטכנולוגיה \ ערן פישר

ערן פישר בוחן כיצד השינויים הטכנולוגיים אותם מציגה רשת האינטרנט פועלים יחד עם המערכת הכלכלית הקיימת כדי לייצר מציאות כלכלית חדשה. הספר דן בהתרחבותן של תופעות שונות כמו עבודה מהבית וצריכה דיגיטאלית כחלק מהמנגנון הכלכלי ובוחן מהי ההשפעה של אותן תופעות על החיים האנושיים ועל יחסי הכוח הכלכליים.

הוצאת רסלינג, 334 עמודים

ההגנה על זכויות יוצרים באינטרנט \ רחל אלקלעי

ספר זה סוקר את המצב המשפטי שנוצר בתגובה לאתגרים שהאינטרנט מציב בפני בעלי זכויות היוצרים. אלקלעי מנסה להתמודד הדילמות המשפטיות של העידן הדיגיטאלי כמו איזון האינטרסים בין היוצרים לציבור, הגבלות של מערכת ניהול זכויות דיגיטלית (DRM) על זכות "השימוש ההוגן" והיצירה של מודלים עסקיים אלטרנטיביים. כמו כן הספר סוקר את מלחמתה של תעשיית זכויות היוצרים – מאבקה במפרי הזכויות, פיתוח הגנות טכנולוגיות וקידום שינויי חקיקה באופן אשר ימנע עקיפות של טכנולוגיות הגנה אלה, בעיקר כפי שאלו מתבטאות בארצות הברית ואירופה.

הוצאת בורסי