חזרה לעמוד הקודם

המחקר החברתי של הרשת – רשימת אתרים שכדאי להכיר

רשת האינטרנט היא פרויקט רחב ממדים בו מעורבי מיליוני אנשים מכל העולם. לכן לא מפליא כי כבר מעל 20 שנה שוקדים חוקרים מתחומים שונים (תקשורת, סוציולוגיה, כלכלה, אנתרופולוגיה, פילוסופיה, לימודי ספרות, לימודי תרבות) על הבנת הרשת והאינטראקציות האנושיות שהיא מקדמת ומאפשרת. אינני מתכוון לתת כאן סקירה מלאה של המחקר הנעשה כיום אלא רק להכיר ולהפנות לכמה מהקהילות והבלוגים העוסקים במחקר החברתי של האינטרנט.

Theorizing the web

כנס הנערך זה השנה השנייה אשר מטרתו להרחיב ולהעמיק את התיאוריות העוזרות לנו להבין כיצד רשת האינטרנט משנה את הדרך בה בני אדם חיים את חייהם. הכנס מהווה כר לדיון בין חוקרים מתחומים שונים כמו סוציולוגיה, תקשורת, אנתרופולוגיה, פילוסופיה כלכלה, אנגלית, היסטוריה, מדעי המדינה ולימודי מידע. הכנס יערך השנה בחודש אפריל באוניברסיטת מרילנד.

http://www.cyborgology.org

Digital Divide Network

קהילת אינטרנטית של מחנכים, אקטיביסטים וכותבי מדיניות העוסקים בתחום של פער דיגיטאלי (לפעילות האיגוד בנושא ראו – אודות תחום חברה דיגיטלית). כיום האתר משמש בעיקר כקטלוג לפרסומים של החברים בו דרך אתרים חיצונים, אך זהו מקום טוב לקרוא על המתרחש בתחום ישר מהאנשים העוסקים בו.

http://www.digitaldivide.net

Web Use project

אתר המרכז את מאמצי המחקר של  Eszter Hargittai וקבוצת המחקר שלה. הקבוצה מתמקדת בהבנת הדרך בה אנשים משתמשים ברשת בחיי היום יום וכיצד הבדלים באופני השימוש תורמים לאי-שוויון חברתי. באתר אפשר לקרוא על המחרים הנוכחיים ומחקרי העבר של הקבוצה. ביניהם – מדוע אפרו-אמריקאים משתמשים יותר בטוויטר מאירו-אמריקאים, מדוע הורים עוזרים לילדיהם לשקר בכדי להצטרף לפייסבוק, כיצד נכתבים ערכים בוויקיפדיה ועוד.

http://webuse.org

הבלוג של Danah Boyd

בויד היא חוקרת במרכז המחקר של מיקרוסופט, מרצה בבי הספר למדיה תרבות ותקשורת של אוניברסיטת ניו יורק, מרצה אורחת במרכז המחקר למשפטים של הארוורד ועוד (ויש עוד הרבה). היא אחת מהכותבות הכי פוריות בתחום ומחקריה מתמקדים בדרך בה צעירים משתמים במדיה חברתית. הבלוג שלה עוסק במחקרים שהיא עורכת ותובנות על המתרחש באינטרנט – סקירת תהליך ההפצה של Kony 2012 , בריונות ברשת, השפעת ההורים על אבטחת סיסמאות של ילדים ועוד.

http://www.danah.org

Cyborgology

בלוג זה הוא חלק מרשת יותר רחבה של בלוגים חצי-אקדמאיים של חוקרי חברה ומשמש במה לקבוצת כותבים העוסקים בחיבור בין אנשים וטכנולוגיה. מתוך הבנה כי כיום הדיגיטאלי והפיזי משולבים זה בזה,  הכתבות בבלוג עוסקות בהבטחות והסכנות העולות מתנאי הקיום בעולם דיגיטאלי.

http://thesocietypages.org/cyborgology

Berkman center for Internet & Society

מרכז מחקר של אוניברסיטת הרווארד. במרכז נערכים מפגשים והרצאות של חוקרי אינטרנט, יזמים, אקטיביסטים וכותבי מדיניות החוקרים נושאים שונים כמו ההשפעה אזרחות דיגיטלית, עסקים באינטרנט, שלטון ומדינות בעידן הדיגיטאלי ותהליכים חברתיים אחרים שהמקום ההולך וגדל של האינטרנט בחיינו מביא. ההרצאות מתפרסמות כפודקאסט וכקבצי אודיו. 

http://cyber.law.harvard.edu/interactive

Technosoiology

בלוג של חוקרת בשם Zeynep Tufecki מאוניברסיטת צפון קרוליינה החוקרת את האינטראקציה בין הטכנולוגי, החברתי, הפוליטיקה והתרבות. הבלוג עוסק לרוב בתהליכים חברתיים ופוליטיים המתרחשים דרך רשת האינטרנט או בעזרתה כמו למשל בחינת תפקיד המדיה החברתית במהפכות בעולם הערבי.

http://technosociology.org

Mediated Cultures

וידאו בלוג של החוקר Michael  Wesch העוסק בחיים בעולם דיגיטאלי. ווש התפרסם לראשונה ברשת האינטרנט בעקבות סרטון שהכין והגיע לרשימת 10 הפריטים הכי נצפים באתר youtube בבוקר יום הסופר-בול האמריקאי. מאז המשיך ווש להכין, יחד עם תלמידיו, קטעי וידאו העוסקים ביחס בין בני אדם דרך רשת האינטרנט, חינוך בעידן הדיגיטאלי, אנתרופולוגיה של youtube ועוד.

להלן הסרטון שלו – The Machine is Us/ing Us

 http://mediatedcultures.net