חזרה לעמוד הקודם

להביט בנתונים שאנחנו מייצרים – מה אנחנו יכולים ללמוד מהשימוש שלנו ברשת (חלק א')

כשאנו גולשים ברשת (או הולכים ברחוב עם טלפון חכם) אנחנו מייצרים כמויות עצומות של מידע. במקרה הטוב אנו מנהלים את הגדרות הפרטיות ואת המידע שאנו מרשים לאתרים ומכשירים אלו לאסוף עלינו ובמקרה הרע אנו פשוט מתעלמים מכל העניין. אבל כפי שציין Jer Thorp בהרצאה שנתן השנה ב-TEDxVancouver, הנתונים הנאספים עלינו נגישים לחברה שאספה אותם ולעיתים קרובות גם לצד שלישי, אבל לעיתים רחוקות מאוד לנו (לצד הראשון) יש גישה נוחה אם בכלל לנתונים האלו. הפוסט הנוכחי והפוסט הבא בסדרה עוסקים בכלים שיאפשרו לכם להביט על המידע שנאסף עליכם  ואפילו להשתמש בו בכדי להבין יותר טוב את החוויה הדיגיטאלית שלכם

רקע

בעקבות סדרת מחאות בעבר אתרים רבים מאפשרים לכם כיום להוריד את הנתונים שלכם למחשב האישי. אתרים כמו פייסבוק מאפשרים לכם להוריד את המידע שלכם ולגבות אותו. עם זאת, חשוב לציין כי ברוב המקרים המידע שחברות מאפשרות לנו לייצא הוא מידע שיש לנו גישה אליו אך פעמים רבות ישנו מידע נוסף שלמרות שהוא נאסף עלינו, אין לנו גישה אליו. למשל, אם תורידו מאתר פייסבוק את המידע שלכם תקבלו רק אחוזים בודדים מהמידע שחברת פייסבוק שומרת עליכם. גם כאן יש מחאות וניסיון לשנות את המצב הקיים ונכון להיום משתמשי פייסבוק באירופה יכולים לדרוש לקבל לידיהם את כל המידע שנאגר עליהם  ואת תוצאות הניסיונות הללו אפשר לראות באתר europe-v-facebook.org.

אז מה אנחנו כן יכולים לעשות עם המידע שיש לנו גישה אליו? הפוסט הנוכחי מכיל כלים שמאפשרים לכם להציג את המידע הנגיש לכם ברשתות חברתיות בעוד הפוסט הבא יעסוק בכלים שמאפשרים לכם להציג מידע שנאגר עליכם בדפדפן, מנועי החיפוש, עוגיות הדפדפן והמכשיר הסלולארי.

מפו את הקשרים שלכם באתר Linkedin

Linkedin maps היא אפליקציה שפותחה על ידי עובדים בחברת Linked in  ומאפשרת למשתמשים ליצור מפה ויזואלית של הקשרים שלהם, לראות מיהם אנשי המפתח המקשרים אותם לקהילות נוספות ומהו הפוטנציאל שלהם לקשר בין קבוצות שונות שאינן מחוברות אחת לשנייה בדרך אחרת.

עמוד הכניסה לשירות

למפות את ההשפעות המוסיקליות באתר last.fm

כלי נוסף מבוסס קוד פתוח המאפשר לנתח ולהציג את הקשרים החברתיים שלכם, הפעם  באתר laft.fm הוא last.forward. הכלי מאפשר להציג את הרשת החברתית ל המשתמש באתר, לסנן את הגרף לפי משתנים שונים ולשנות את הנתונים המוצגים בגרף. בנוסף הכלי מייצר נתונים סטטיסטיים אודות פרופיל המשתמש והרשת החברתית.  (שימו לב כי עמוד הפיתוח של הכלי כתוב בגרמנית)

גראף המציג תמונות פרופיל של משתמשי השירות המחוברם ביניהם ולמשתמשים אחרים

פייסבוק –  מוזיאון אודותכם (Museum of Me)

אולי לא הכלי הכי אנליטי שנמצא ברשימה הזאת אך ללא ספק אחד המרשימים.  Museum of me פותח על ידי אינטל ומאפשר למשתמשים (לאחר שאישרו לאתר לגשת למידע השמור עליהם באתר פייסבוק) ליצור מוזיאון וירטואלי על חייהם. האתר בונה מוזיאון תלת מימדי בו יכולים המשתמשים להלך ולהביט על אספקטים שונים של החיים הדיגיטאליים שלהם.

פייסבוק – התצוגה המתוחכמת

Touch graph הוא כלי שמאפשר לכם להציג את רשת החברים שלכם בפייסבוק על גבי מפת קשרים דינאמית ואינטראקטיבית. הכלי עצמו יחסית מתוחכם ומכיל המון אפשריות לשלוט בתצוגה כמו  סידור הגרף לפי חברים או לפי רשתות, שליטה בכמות החברים המוצגים ובדרך ההצגה והצגת חלקים מהרשת החברתית שלכם לפי הקשר. 

מגוון נקודות בצבעים שונים המחוברות בינהם בקווים, כאשר הצבעים הם במתאם לעוגנים שונים המקשרים בין הנקודות

Thinkup – אופציה למתקדמים

כלי מבוסס קוד פתוח המיועד להרצה על שרת שפותח במקור על ידי Gina Trapani  (המקימה של אתר  Lifehacker)  ונועד לאפשר למשתמשים לראות את התמונה הרחבה יותר בכל הקשור למדיה החברתית שהם משתמשים בה. כיום קיימת קהילה לא קטנה העובדת על הכלי ובגרסה הנוכחית הוא מאפשר למשתמשים בו לשמור את המידע המגיע מרשתות חברתיות במאגר פרטי, לחפש דרך המידע, להציג אותו (למשל על מפה או בגרף המציג תגובות לפרסומים) ואף לייצא אותו כדי לבצע ניתוחים בעזרת יישומים אחרים (למשל אקסל). הסבר על הכלי אפשר לראות בסרטון למטה או לחלופין אפשר לראות הדגמה חלקית שלו בחשבון הפתוח של הבית הלבן.

אף שתוכנה זאת מיועדת למשתמשים מתקדמים ולארגונים ניתן לעשות בה שימוש פרטי (הסבר פשוט יותר על התקנה והפעלה אפשר למצוא באתר  lifehacker) ולאחרונה הוקמה חברה למטרות רווח שאמורה לספק בעתיד אפשרות להשתמש במערכת ללא התקנה על שרת.

מכירים כלים נוספים? ספרו לנו בתגובת!