חזרה לעמוד הקודם

פרוייקט Dimes – וכיצד אתם יכולים לתרום למחקר האינטרנט

כחלק מהמאמצים שלנו לאפשר לכולם ניתוח והבנה של מערכת האינטרנט בישראל באמצעות שיתוף נתונים סטטיסטיים באופן חופשי וללא עלות אנחנו שואפים גם לעזור ליוזמות של איסוף נתונים למטרות מחקר.

פרויקט Dimes (ראשי תיבות של Distributed Internet Measurements and Experimentation Systemאשר בסיסו בישראל, הוא דוגמא ליוזמה כזו. במסגרת הפרוייקט מתבצע מיפוי של המבנה הטיפולוגי של הרשת. המיזם התחיל בשנת 2004 ומנוהל מאז הקמתו על ידי פרופ' יובל שביט מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב. הפרוייקט אף זכה בשנה זו למענק בסך 40,000$ במסגרת תמיכת איגוד האינטרנט הישראלי במחקרים אקדמאים.

אף שרבים מדברים על כך שהרשת מבוזרת אין זה אומר שאין בה נתיבים מרכזיים ושוליים, מהירים ואיטיים (גם אם מדובר בהפרשים של מאיות השנייה). אנשי מפתח בתעשייה ובמחקר המנסים להבין את המבנה של הרשת מתקשים לפעמים לעקוב אחר הצמיחה וההסתעפות של הרשת, במיוחד לאור קצב הגידול המהיר של הרשת ב-10 השנים האחרונות. עקב השינוי התמידי של הרשת מטרות המחקר אינן ליצור מפה קבועה אלא להבין כיצד הרשת מתפתחת. זוהי חלק ממטרת פרוייקט DIMES העושה זאת בעזרתם של מתנדבים מרחבי העולם.

חוכמת ההמון  – גירסת המחשבים

היות ורשת האינטרנט רחבה ומסועפת קשה מאוד לבצע מדידות מהימנות בהיקף סביר ממקור אחד, לכן פרוייקט DIMES מתבסס על רתימת גולשים המתנדבים להתקין על גבי המחשב שלהם תוכנה קטנה (client) הפועלת ברקע ואינה צורכת משאבים רבים. הרעיון להשתמש בתוכנה כזאת אינו ייחודי והינו דומה מאוד למיזמי חישוב מבוזר-קהילתי אחרים, בהם קהילה של מתנדבים מתקינים תוכנה קטנה התורמת מכוח החישוב הפנוי של המחשב לטובת מחקר. הפרויקט המפורסם ביותר בסגנון זה היה גם בין הראשונים והוא פרויקט SETI@home שאפשר לגולשים לרתום את כוח החישוב הפנוי של המחשב שלהם לטובת חיפוש אותות מהחלל החיצון.

 במקרה של DIMES התרומה היא לא במחזורי חישוב כי אם בשרותי הרשת של המחשב. הבדיקות העיקריות שהתוכנה מבצעת הם Traceroute ובדיקות Ping בכמויות קטנות (כקילו בייט לשנייה) והיא אינה מנטרת את התעבורה של המחשב או שולחת כל מידע מזהה אודותיו. כפי שמוסבר באתר המיזם התוכנה כמעט ולא צורכת כוח חישוב או רוחב פס, אך בניגוד למיזמים אחרים בהם אין משמעות למיקום התורמים, בפרוייקט DIMES שואפים להגיע לכמה שיותר מתנדבים המפוזרים על גבי הגלובוס, וזאת כדי למפות בצורה טובה יותר את רשת האינטרנט.

כיצד אתם יכולים לעזור?

כיום יש ב-DIMES מעט מידע על המבנה של רשת האינטרנט בישראל, בגלל מיעוט מדידות באיזור זה. כל משתמש נוסף המתקין את התוכנה על המחשב שלו תורם לאיסוף המידע על ישראל ויאפשר לפתח שרותי מידע לגולשים הישראלים. אם ברצונכם לתרום למחקר בתחום, כל שעליכם לעשות הוא להוריד תוכנה ולהריץ אותה*. את השאר יעשו החוקרים באוניברסיטה.

להורדת התוכנה מאתר DIMES

* שימו לב: אין איגוד האינטרנט הישראלי  אחראי על התוכנה המוזכרת לעיל והתקנתה היא על אחריות המשתמש בלבד.