חזרה לעמוד הקודם

לקראת יום IPv6 העולמי – נתונים על תמיכה ב-IPv6 בישראל

בתאריך ה-6/6/2012 יתקיים יום השקת IPv6 בארץ וברחבי העולם. אנחנו במאגר STS מביאים לכם מקצת מהנתונים שיאפשרו לבחון את ההתקדמות בארץ לקראת תמיכה רחבה בפרוטוקול.

מה זה IP ולמה בכלל צריך את IPv6

כל מחשב המחובר לרשת האינטרנט מקבל כתובת ייחודית לו בזמן נתון המכונה כתובת IP. כתובת ה-IP מאפשרת לזהות נקודות קצה ברשת ולשלוח\לקבל מהן מידע. כיום רוב המחשבים והאתרים משתמשים בפרוטוקול IPv4 (הפרוטוקול הישן) המתבסס על 32 סיביות, המיוצגות בדרך כלל כארבעה מספרים בין 0 ל-255 (לדוגמא: 192.115.211.11).

הצמיחה של רשת האינטרנט בשנים האחרונות מתבטאת בחיבור עוד מכשירים, מחשבים ושרתים לרשת האינטרנט, כאשר לכל אחד מאלו דרושה כתובת IP ייחודית, תהליך זה הביא לדילול במאגר כתובות ה- IPv4 הפנויות להקצאה. המועד בו תיווצר מצוקת כתובות של ממש, מתקרב והולך ולאחרונה הפעילו מרשמי הכתובות האזוריים משטר קיצוב קפדני בחלוקת הכתובות, קיצוב שצפוי להיות מוחמר משמעותית ככל שחולף הזמן.

פרוטוקול IPv6 מציע פתרון לבעיה זו באמצעות יצירת מרחב כתובות אדיר בגודלו (כתובת IPv6 מורכבת מ-128 סיביות, 32 מספרים בבסיס 16, לדוגמה: 2001:0DB8:0000:CD30:0000:0000:0123:4567). זהו פתרון המקבל תמיכה רחבה  מאתרי האינטרנט הגדולים, ספקיות רשת וארגוני אינטרנט (כמו איגוד האינטרנט הישראלי והעולמי).

איך גורמים לאינטרנט כולו לעבור לפרוטוקול חדש?

לאט ובזהירות. כבר מספר שנים הקהילה העולמית פועלת בכדי לוודא שהפרוטוקול פועל בצורה חלקה וללא תקלות ובעבר כבר נערכו מספר ימים המרכזים את המאמצים לקדם את פרוטוקול IPv6. ההבדל המרכזי בין ימי הפעילות הקודמים לבין יום ההשקה הקרוב הוא שהחל מתאריך 6/6/2012 יחלו אתרים ברשת האינטרנט לתמוך באופן קבוע בפרוטוקול IPv6 באופן שיאפשר לאחוז אחד לפחות מלקוחותיהם להשתמש בו (כלומר לאט ובזהירות).

מה קורה בפועל? מי תומך בפרוטוקול?

הסדרה היקף השימוש בפרוטוקול IPv6 מגיעה מהאתר של חוקר הרשת Eric Vyncke ומציגה סקירה של 173 האתרים הגדולים בישראל (לפי נתוני Alexa) ותוצאות בדיקת ההתחברות אליהם דרך פרוטוקול IPv6. אתם מוזמנים לנבור ברשימה ולברר מי מהאתרים האהובים עליכם תומך בעתיד האינטרנט.

טבלה המציגה את האתרים השונים ואת ניסיונות החיבור אליהם, ניתן לצפות בה באון נגיש דרך הסדרה עצמה

בנוסף, ניתן למצוא באתר רשימה של תחומי כתובות שהוקצו לישראל ואת סטטיסטיקות השימוש בהן.

סדרה נוספת שהעלו ועוסקת בהטמעה של פרוטוקול IPv6 היא רשתות התומכות בפרוטוקול Ipv6 לפי מדינה. הסדרה סוקרת נתונים שנאספו דרך מערכת  RIS שהינה רשת של שרתים הפזורים בעולם ואוספים מידע על נתיבי מעבר של תעבורת רשת. מהנתונים עולה כי הממוצע העולמי של רשתות התומכות ב-IPv6 עומד על 13.29%, במזרח התיכון הממוצע הוא 8.93% ובישראל 5.05%.

גרף המציג את אחוזי הרשתות התומכות בפרוטוקול IPv6 בישראל, המזרח התיכון ובכל העולם. ניתן לראות כי על פני השנה האחרונה גברה התמיכה בשלושת החלוקות אך בישראל היא הנמוכה ביותר

לסיכוםאף אחד לא מצפה שהשינוי יתרחש בן לילה ודרושה עוד עבודה רבה לפני שכולנו נגלוש בתקן החדש. עם זאת, חשוב שנמשיך לעקוב אחרי ההתקדמות ולדאוג שנתבי הרשת, ספקיות התקשורת והאתרים האהובים עלינו יתקדמו לעבר תמיכה רחבה בפרוטוקול וזאת כדי שלא נתעורר בוקר אחד ונגלה שנגמרו כל הכתובות באינטרנט.