חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – נתונים על המגזר הערבי ודירוג אוניברסיטאות לפי נוכחות מקוונת

שתי הסדרות האחרונות שהוספו למאגר מביאות נתונים חדשים המעלים תהיות על סגירת הפער הדיגיטאלי בין המגזרים באוכלוסייה (המגזר היהודי והמגזר הערבי) ועל הפוטנציאל של המערכת האקדמאית בישראל.

האם הפער הדיגיטאלי נמחק בשנתיים?

הסדרה צריכת מדיה והיחס לפייסבוק במגזר הערבי מביאה ממצאי סקר טלפוני שערכה חברת מידע שיווקי סי איי. הסקר נערך בקרב 400 משיבים דוברי ערבית המהווים מדגם מייצג של המגזר בארץ. הסקר ביקש לבחון את הרגלי צריכת המדיה, עמדות כלפי חשיפה באתר פייסבוק והשפעת האתר על הציבור הערבי בישראל בכלל ומעמד האישה בתוכו בפרט.

מהסקר עולה כי 71% מהנשאלים גולשים באינטרנט – נתון זה מהווה עלייה דרמטית מהנתונים שנאספו בסקר החברתי 2010 בו נמצא כי רק 43.2% מהנשאלים גלשו באינטרנט וגבוהה מהממוצע הכללי שנמצא בסקר ישראלים בעידן הדיגיטאלי. במדגם נמצאו פערים בין גברים (76% ) לנשים (66%) ובין צעירים בגילאי 18 עד 29 (97%) לעומת האוכלוסייה מעל גיל 50 (39%). גם נתונים אלו דומים ואף גבוהים מנתוני האוכלוסייה הכללית כפי שאלו עולים מהסקר החברתי 2010 שם נצפו אחוזי שימוש של 70.7% לגברים ו-64.4% לנשים כמו גם 82.1% לצעירים בין גיל 20 עד 24 ו-31.1% למבוגרים בני 65 ומעלה. אם הסקר הנוכחי מדויק, הרי שניתן להגיד שהאוכלוסייה הערבית מחקה את הפער הדיגיטאלי בינה לבין המגזר היהודי בתוך שנתיים.

כבוד לאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב

הסדרה דירוג של מוסדות אקדמאים לפי נוכחות ברשת מביאה דירוג של המוסדות האקדמאים בארץ ובעולם שנערך על ידי פרויקט Webometrics. בניגוד לדירוגים מוכרים המתייחסים לכמות הפרסומים האקדמאים בלבד, הדירוג הנוכחי עוסק בנוכחות המקוונת של האוניברסיטאות. המדד המרכזי מורכב מגודל הנוכחות ברשת של המוסדות (גודל האתר), הנראות המקוונת שלהן (לינקים המפנים אליהן), כמות הקבצים באתר, ונוכחות במנוע האקדמאי של גוגל (Google Scholar).

הדירוג כולל 20,372 מוסדות אקדמאים מרחבי העולם ולכן מרשים במיוחד המיצוב של האוניברסיטאות הישראליות. אם נתמקד לרגע בגודל הנוכחות ברשת (כאמור, גודל אתר האוניברסיטה) נמצא את האוניברסיטה העברית במקום השני בעולם (אחרי הרווארד ולפי MIT) כאשר במקום ה-12 במדד זה נמצא מכון ויצמן.

בדירוג הכללי הגיע אוניברסיטת תל אביב למקום הראשון מבין המוסדות בארץ ולמקום 133 בדירוג העולמי. במקום השני נמצאת האוניברסיטה העברית ולאחר מכן מכון ויצמן, הטכניון, אוניברסיטת בן-גוריון, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר אילן. בסדרת הנתונים תוכלו למצוא את הרשימה המלאה עם הדירוגים בכל תחום.