חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – עסקים קטנים, IPv6 ופרסים על ממשל זמין

אנחנו ממשיכים להוסיף לאתר סדרות ומתקרבים לסדרה המאה! לאחרונה הוספנו סדרה העוסקת בשימוש של עסקים קטנים ובינוניים באינטרנט, סדרה הסוקרת את דוח האום לממשל מקוון 2012 וסידרה המספקת נתונים על פריסת IPv6 בישראל.

עסקים קטנים משתמשים באינטרנט

הסדרה שימוש עסקים קטנים ובינוניים ברשת האינטרנט מציגה סקר שנערך על ידי משרד התמ"ת. בסקר רואיינו מנהלי 526 עסקים קטנים ובינוניים (המעסיקים בין עובד אחד ל-80 עובדים) המהווים מדגם מייצג לכלל העסקים הקטנים והבינוניים בישראל (הכוללים כ-425,000 עסקים).

מהסקר עולה כי 78.6% מהעסקים הקטנים והבינוניים משתמשים באינטרנט ובדואר אלקטרוני. נתון זה, יחד עם נתונים אחרים של שימוש במערכות ממוחשבות, עולה במתאם עם כמות העובדים.

ממצא נוסף שעולה מהסקר הוא כי הפרסום באינטרנט הינו האמצעי השני הכי נפוץ לשיווק עסקים קטנים ובינוניים כאשר במקום הראשון נמצא פרסום מפה לאוזן (תחשבו על הדרך בה שמעתם על המכולת, הספר או בית הקפה בשכונת מגוריכם). היררכיה זאת נשמרת גם בהערכת האפקטיביות של אמצעי הפרסום השונים. השאלה שהסקר אינו עונה עליה היא – כמה מהפרסום פה לאוזן עובר באינטרנט?

 ישראל זוכה לשבחים על ממשל זמין

שער הדוח

הסדרה דירוג האו"ם לממשל אלקטרוני 2012 מביאה את דוח האו"ם – "E-government survey 2012". הדוח סוקר את מצבן של 190 מדינות לפי רמת השירות המקוון אותו הן מספקות לאזרחים והשתתפות אזרחית בתהליכי ממשל באמצעות האינטרנט.

הסקירה נעשתה בעזרת מספר מדדים. המדד הראשי שנבדק הוא מדד פיתוח הממשל האלקטרוני, בו ישראל מדורגת במקום ה-16 עם ציון של 0.81. מדדים נוספים בדוח הם מדד השירות המקוון (בו ישראל מדורגת במקום ה-15), מדד תשתית התקשורת (בו ישראל מדורגת במקום ה-25), מדד ההון האנושי (בו ישראל מדורגת במקום ה-37) ומדד בונוס שלא נכלל בשקלול – מעורבות דיגיטאלית של אזרחים (בו ישראל מדורגת במקום הרביעי).

המדדים השונים אמורים לספק תמונה רחבה יותר מאשר איכות האתרים של הממשלה ולשלב במדד הכללי את יכולתם של אזרחים להשתמש בשירותים ממשלתיים מקוונים. מסיבה זאת אפשר למצוא ברשימה לעיל מדדים של תשתית האינטרנט והון אנושי.

פריסת IPv6 מתקדמת (אבל לאט)

הסדרה נתונים על פריסת IPv6 בישראל ובעולם מביאה נתונים על התקדמות פריסת פרוטוקול IPv6 בישראל ובעולם. כאשר העלנו את הסדרה לראשונה (1.7.2012) רק ל-534 משמשים ניתנה כתובת IP בפרוטוקול IPv6 והשימוש בפרוטוקול IPv6 עמד על 0.01% מהכתובות המוקצות. במועד כתיבת פוסט זה (24.7.2012), כשלושה שבועות אחרי הבדיקה הראשונית כבר מדובר על 1,605 משתמשים ועל 0.03% מהכתובות. אז נכון שהנתונים עדיין נמוכים אבל אפשר לראות את ההתקדמות.