חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – טכנולוגיות רשת ומתקפות פישינג

לאחרונה העלנו שתי סדרות חדשות מהצד הטכני של הרשת. הסדרה הראשונה מביאה נתונים על התחזות אתרי אינטרנט פוגעניים לאתרים מוכרים בעוד השנייה מציגה נתונים על תמיכת הדפדפנים של גולשי האינטרנט בטכנולוגיות שונות המאפשרות חוויה אינטראקטיבית.

מתקפות פישינג בישראל 

הסדרה מתקפות פישינג בישראל מציגה נתונים על מתקפות פישינג (או דיוג בעברית תקנית) שנעשו משרתים בישראל. הנתונים נאספו על ידי קבוצת העבודה כנגד פישינג (APWG – Anti Phishing Work Group). מתקפות פישינג הן מתקפות הונאה בהן נשלחים קישורים (Link) לאתר מזויף, אשר זהה בתוכנו לאתר המקורי ודומה מאוד בכתובתו במטרה לגרום למשתמש להכניס את שם המשתמש והסיסמא ובכך לחשוף אותם לגורם התוקף. למידע נוסף ועצות בטיחות על הנושא כדאי לגלוש לעמוד מסחר אלקטרוני – ”פישינג" – גניבת זהות באתר יותר חכמים מהאינטרנט.

עכשיו לנתונים – במחצית השנייה של שנת 2011 נרשמו בישראל 51 התקפות פישינג ייחודיות שהתבססו על 45 שמות מתחם ייחודיים. מהדוח של קבוצת APWG עולה כי 2 מתוך כל 10,000 שמות מתחם ישראלים משמשים למתקפות פישינג וכי הזמן הממוצע בו פועל שם מתחם למטרות פישינג עומד על 48 שעות ו-44 דקות.

 

במה תומכים דפדפני האינטרנט של משתמשי האינטרנט בישראל?

הסדרה תמיכה בטכנולוגיות אינטרנט בדפדפני משתמשים מישראל מציגה נתונים שנאספו על ידי חברת Dreamingwell ומוצגים באתר ייעודי בשם riastats.com. באתר מוצגים נתונים מ-30 הימים האחרונים (האתר מתעדכן כל יום) שנאספו מאתרים שהטמיעו קוד הבוחן תמיכה בטכנולוגיות דפדפן.

 דוגמה להדרך הצגת הנתונים באתר - גרף פאי המציג את התפלגות התמיכה בטכנולוגיות בין הדפדפנים כפי שנכתב מטה

מהאתר עולה כי ב-38.66% מהדפדפנים הייתה תמיכה ב-Silverlight גרסה 5 וב-38.66% בגרסה 4. בנוסף 49.75% מהדפדפנים הפעילו Flash גרסה 11.3, 20.79% גרסה 11.1 ורק-2.86% לא תמכו ב-Flash או שלא היה ניתן לזהות את הגרסה. בגזרת הקוד הפתוח נמצא כי 74.65% מהדפדפנים תמכו ב-Canvas  ו-Video של HTML5, ו-47.19% מהדפדפנים תמכו ב-Java גרסה 1.6, 5.29% תמכו בגרסה 1.7 וב-44.08% לא זוהתה גרסה פעילה של Java. (נכון, Java אינה מערכת קוד פתוח אך היא כלי המשמש פרויקטים רבים של קוד פתוח).

מכירים נתונים נוספים על נושאי אבטחה או תמיכת דפדפנים? ספרו לנו בתגובות!