חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – דירוג אוניברסיטאות ודירוג אתרי ממשלה

לאחרונה העלנו שתי סדרות חדשות המכילו דירוגים של אתרים ומוסדות. הסדרה הראשונה כוללת דירוג של אוניברסיטאות מרחבי העולם בהתאם לנוכחות המקוונת שלהם והסדרה השנייה כוללת דירוג של משרדי הממשלה והרשויות לפי עמידתן ביעדי ממשל זמין.

דירוג מוסדות האקדמיה בישראל

הסדרה דירוג של מוסדות אקדמאים לפי נוכחות ברשת מביאה דירוג של המוסדות האקדמאים בארץ ובעולם שנערך על ידי פרויקט Webometrics. בניגוד לדירוגים מוכרים המתייחסים לכמות הפרסומים האקדמאים בלבד, הדירוג הנוכחי עוסק בנוכחות המקוונת של האוניברסיטאות. המדד המרכזי מורכב מגודל הנוכחות ברשת של המוסדות (גודל האתר), הנראות המקוונת שלהן (לינקים המפנים אליהן), כמות הקבצים באתר, ונוכחות במנוע האקדמאי של גוגל (Google Scholar).

הדירוג כולל 20,372 מוסדות אקדמאים מרחבי העולם ולכן מרשים במיוחד המיצוב של האוניברסיטאות הישראליות. אם נתמקד לרגע בגודל הנוכחות ברשת (כאמור, גודל אתר האוניברסיטה) נמצא את האוניברסיטה העברית במקום השני בעולם (אחרי הרווארד ולפי MIT) כאשר במקום ה-12 במדד זה נמצא מכון ויצמן.

בדירוג הכללי הגיעה אוניברסיטת תל אביב למקום הראשון מבין המוסדות בארץ ולמקום 133 בדירוג העולמי. במקום השני נמצאת האוניברסיטה העברית ולאחר מכן מכון ויצמן, הטכניון, אוניברסיטת בן-גוריון, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר אילן. בסדרת הנתונים תוכלו למצוא את הרשימה המלאה עם הדירוגים בכל תחום.

דוח ממשל זמין 2012

הסדרה דוח ממשל זמין 2012 מביאה את עיקרי דוח ממשל זמין 2012 של מערך ממשל זמין. השנה התווספו לדוח מדדי ניקוד המאפשרים  השוואה בין המשרדים והרשויות השונות. הניקוד הכללי של הרשויות והמשרדים מחושב בהסתמך על ניקודם במדדים כמו שבחנו את הנגשת השירות על ידי  טפסים מקוונים, אפשרות לביצוע תשלומים ולקבל שירות בצורה מקוונת כמו גם ערוצי שירות לקוחות ותקשורת במדיה החברתית, פרסום תוכן כמתחייב בחוק, תמיכה בדפדפנים ועוד.

השנה מיצב עצמו משרד החוץ כמשרד עם ממוצע הכניסות החודשיות הגבוה ביותר (1,319,671)  בעוד המשרד המוביל בערוצי המענה לציבור (בקטגוריית השירות) הינו משרד התעשיה המסחר והתעסוקה. משרד התמ"ת קיבל את הניקוד המלא בדואר אלקטרוני, טופסי פניה, רשימת דיוור, פורומים ומענה טלפוני. בנוסף, משרד התחבורה הוא המוביל בפרסום מידע באמצעות RSS ומשרד החינוך הוביל בשימוש בערוצי המענה הנוספים (Twitter, Facebook, Flickr ו-Youtube).