חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – תעבורת רשת ונוכחות בטוויטר של מנהיגים

לאחרונה הוספנו שתי סדרות המאפשרות השוואה בין לאומית. הסדרה הראשונה העוסקות בפעילות של נבחרי ציבור (ראש הממשלה ונשיא המדינה) באתר טוויטר. הסדרה השנייה בוחנת את קצב התעבורה הממוצעים של משתמשי האינטרנט מישראל ומהעולם ומאפשרת להשוות את קצב הפיתוח והאימוץ של פס רחב בישראל.

דיפלומטיה מקוונת

הסדרה נוכחות בטוויטר של מנהיגים מישראל והעולם מביאה נתונים מתוך פרוייקט Twiplomacy. הפרוייקט סוקר וממפה את חשבונות הטוויטר של  מנהיגי העולם. לכשני שליש מראשי המדינות החברות באו"ם יש חשבונות טוויטר. 45% מ-264 החשבונות במחקר הם חשבונות פרטיים של ראשי מדינות אך רק 30 מהם מנוהלים על ידי המנהיגים עצמם ומעט מאוד מהם משתמשים בהם על בסיס קבוע. ומה המצב בישראל?

האתר עוקב אחרי החשבונות של נשיא המדינה, שמעון פרס, החשבון האישי של בנימין נתניהו והחשבון הרשמי של ראש ממשלת ישראל. במספר הציוצים מובל החשבון הרשמי של ראש ממשלת ישראל עם 1,993 ציוצים. כמות הציוצים אינה מדד מספיק להערכת החשיפה, כך למשל החשבון האישי של ראש הממשלה זוכה ל-57,745 עוקבים למרות כמות הציוצים הנמוכה (496). גם נתון זה אינו יכול לעמוד בפני עצמו, נכון שלחשבון האישי של בנימין נתניהו מתברך במספר העוקבים הגדול ביותר אך אלו מצייצים שוב את הודעותיו רק ב-26% מהמקרים, ביחס לאחוזי ציוץ חוזר של 83% בחשבון הרשמי של ראש ממשלת ישראל ו-89% בחשבון של הנשיא שמעון פרס. 

 האינטרנט הופך מהיר יותר

הסדרה מדדי תעבורת רשת לרבעון הראשון של 2012 מביאה ממצאים מתוך הדוח הרבעוני של חברת Akamai – The state of the Internet. בדוח ניתן למצוא ממצאים אודות מהירויות החיבור לרשת ברחבי העולם כאשר הדוח הנוכחי מסכם את הרבע הראשון של שנת 2012.

הקצב הממוצע בעולם ממשיך לטפס וחברות כגון Akamai מנסות לעדכן את המדדים שלהן בהתאם. על השינויים הגלובליים במהירות הגלישה ניתן ללמוד מהשינויים שהכניסה חברת Akamai בהגדרת המהירות המינימליות לפס רחב, שעלתה לרף של 4 מגה ביט לשנייה (מ-2 מגה ביט בעבר) ועדכון הגדרת הפס-הרחב הגבוה מ-5 ל-10 מגה ביט לשנייה.

בישראל נרשם שיפור של 27% במהירות הגלישה הממוצעת (העומדת כעת על 4.6 מגה ביט לשנייה) ושיפור של 48% במהירות השיא הממוצעת (העומדת כעת על 23.5 מגה ביט לשנייה). בנוסף, נראה כי ישראל מתקדמת במהירות לאימוץ נרחב של הפס הרחב כאשר כ-40% ממשתמשי האינטרנט שנמדדו התחברו בעזרת פס רחב. נתון זה מצביע על עלייה של של 97% במספר המשתמשים בעלי חיבור זה משנה שעברה וגידול של 191% בכמות המשתמשים בעלי חיבור בפס רחב גבוהה (מעל 10 מגה ביט). נתונים אלו ממקמים את ישראל במקום הראשון מבחינת קצב הגידול השנתי באזור EMEA (אירופה המזרח התיכון ואפריקה) בו היא נמדדת.