חזרה לעמוד הקודם

כלים לחקירה והצגת אתרים

ויקיפדיה העברית מגדירה אתר אינטרנט כאוסף של דפי אינטרנט (ולעתים משאבים נוספים) המקושרים ביניהם ובדרך כלל שותפים לשם תחום מסוים, וניתנים לגישה באמצעות רשת האינטרנט. למרות הגדרה זאת רבים מדמים אתרי אינטרנט לספר או עיתון ואפילו בית או תינוק. הפוסט הנוכחי בוחן צורות מקוריות להציג אתרי אינטרנט ולבחון אלמנטים שונים של עיצובו.

 הכינו מפה של עמוד אינטרנט

הכלי הראשון שנסקור פה הינו אפליקציית גאווה קטנה (בקוד פתוח) בשם Webpages as Graphsהסורקת עמודי אינטרנט ומציגה את מבנה הקוד שלהם כמפה. אתרי אינטרנט מורכבים מקוד HTML הבנוי בצורה היררכית. סריקה של הקוד מאפשרת בנייה של מפה המבוססת על היחסים בין התגיות השונות בקוד כאשר סוגים שונים של תגיות מקודדים בצבעים שונים (קישורים מופיעים בכחול, טבלאות באדום, תמונות בסגול ועוד). כאן לדוגמה אפשר לראות מיפוי של עמוד הבית של מאגר STS –

מיפוי של עמוד הבית של מאגר STS מקור: צילום מסך

 הכינו ייצוג סמנטי של עמוד או אתר

אפשרות נוספת למיפוי אתר אינטרנט נמצאת בתוכן הטקסטואלי שלו. כולכם ודאי מכירים את ענני התגיות הקיימים באתרים רבים והתצוגה המתקבלת על ידי אפליקציה זאת אינה שונה בהרבה. אתר Wordle מסוגל ליצור ענני מילים מכל אתר המשתמש ב-ATOM או ב-RSS. בענן המילים, הגודל של המילים השונות מבטא את שכיחות הופעתן בעוד העיצוב והסגנון הן בחירה של המשתמש. הנה דוגמה לענן המתקבל מסריקת קובץ ה-RSS של בלוג מאגר STS –

ענן מילים בו הגדול מייצג את שכיחות המילים בבלוג STS מקור: צילום מסך

מהם הצבעים של אתר אינטרנט?

אתר colorcombos.com  מאפשר לכם לבדוק מהם הצבעים של עמוד אינטרנט ומהי רמת התאמתם אחד לשני. על ידי הזנת כתובת אינטרנט תוכלו לקבל רשימה עם כל הצבעים המופיעים בעמוד ומספרם בבסיס הקסדצימלי. בנוסף האתר מציע לכן יעוץ על התאמת הצבעים אחד לשני כמו גם מקבצי צבעים מותאמים מראש.

האם הצבעים באתר מספקים רמת ניגודיות מספקת?

Checkmycolours.com הינו כלי פתוח המאפשר לבחון את הניגודיות הצבעים באתרי אינטרנט. באתר כלי הסורק את הצבעים השונים של כל האלמנטים בעמוד אינטרנט ובוחן האם רמות הניגודיות שלהן עומדת בתקן המוצע על ידי ארגון ה-W3C.

שני הכלים האחרונים ברשימה זאת אינם מציעים תובנות לגבי עמודי אינטרנט, אך מספקים כמה דקות של הנאה.

כיצד נראה האתר שלכם בתלת מימד?

3D it! הינו בוקמרקלט (ראו ערך ויקיפדיה בנושא) המאפשר להציג כל עמוד באינטרנט כמערך תלת ממדי על ידי שימוש ב-CSS3. בעמוד הכלי ניתן ליצור בוקמרקלט בדפדפן שלכם ולהפעיל אותו על כל עמוד באינטרנט.

 כיצד נראה האתר שלכם במקרה של מתקפת חלל?

kickassapp.com הוא עוד בוקמרקלט, אך בניגוד לדוגמה הקודמת המאפשרת לכם להעשיר את העמוד הבוקמרקלט הנוכחי מאפשר לכם להרוס אותו. לאחר הפעלתו מופיע בתוך חלון הפדפן חללית קטנה בה תוכלו לשלוט ובעזרתה לפוצץ את האלמנטים השונים של העמוד. 

 

מכירים דרכים נוספות ומקוריות להביט על עמודי האינטרנט? ספרו לנו בתגובות!