חזרה לעמוד הקודם

מהי ויזואליזציית נתונים?

לאחרונה פרסמו פה במאגר את תחרות פיתוח הויזואליזציות שתערך לקראת כנס ה- HTML5FEST. הפוסט הנוכחי מציג את נושא ויזואליזציות הנתונים ומפנה לדוגמאות מאתרים ישראליים ובין לאומיים העוסקים בנושא.

מה זה בכלל ויזואליזציות?

ויזואליזציית נתונים היא דרך להציג ולהמחיש מידע בצורה חזותית על ידי שימוש באמצעים שונים כמו תרשימים, מודלים תלת-מימדים, אנימציה וצורות נוספות. המטרה (לפחות ברמת העקרון) של ויזואליזציה היא שימוש בכלים אסתטיים בכדי לאפשר לקוראים שאינם מומחים בתחום התוכן להבין את הנתונים ואת ההקשר בין חלקי הנתונים וביניהם לנתונים אחרים.

תמונה המיגה את העקרונות הבסיסיים של אינפורגפיקה - נתונים הממויינים, מאורגנים ומוצגים בצורה ויזואלית

התמונה הוכנה על ידי Hot Butter Studo ומוצגת ברשיון creative commons

אז זה לא גרפים של אקסל?

אסתטיקה היא חלק חשוב של הצגת הנתונים בצורה גראפית אך היא לא הכל. יש ויזואליזציות שהן יותר טכניות ושמות פחות דגש על עיצוב אך עדיין משתמשות בגרפיקה בכדי להציג נתונים. אולי הדוגמה הכי קיצונית לכך הן האינפוגרפיקות של אמן הקומיקס XKCD בנושא כסף או קרינה. אף שהויזואליזציות שלו אינן כוללות חלקים אינטראקטיביים או אסתטיקה גבוהה הן מסוגלות לשים נתונים בקונטקסט ברור (למשל למה אפשר להשוות את הקרינה שנחשפו אליה תושבי טוקיו אחרי האסון בקור הגרעיני בפוקושימה).

בקצה השני של הסקאלה ניתן למצוא ויזואליזציות המתמקדות בצד האסתטי של הצגת הנתונים. דוגמה טובה לסגנון זה אפשר לראות בעבודות השונות של PETER ORNTOFT המציג נתונים בעזרת הקונטקסט שלהם או התצוגה שמגזין Wired בנה לתדירות השיחות למוקד המשטרה של העיר ניו-יורק, שהינו אינפורמטיבי ומהפנט אך מוגבל בדיוק הנתונים שהוא מציג.

למרות הדוגמאות לעיל, רוב הויזואליזציות  מחפשות למצוא איזון בין שתי הגישות (הטכנית והאסתטית) ומנסות להציג נתונים בצורה קלילה ונוחה לקריאה.

אז מודבר בפוסטרים?

למרות שהרבה ויזואליזצית הן סטטיות בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר ויזואליציות שהנן אינטראקטיביות. בניית ויזואליזציות המשתמשות בפלטפורמות הרשת מאפשרות ליצור תצוגות נתונים אינטראקטיביות. ויזואליזציות אלו מסוגלות להציג נתונים בהתאם לחיתוכים וסינונים שהמשתמשים מבקשים (למשל הצגה של תקציב ארה"ב) או להציג אנימציות שממחישות את הנתונים (למשל קצב הגידול של האינטרנט או שעות פעילות של משתמשי אינטרנט).

 מה קורה בישראל ובעולם?

כבר אמרנו שבישראל מתקיימת השנה תחרות יצירת ויזואליזציות? בכל מקרה, העניין בנושא בישראל הולך וגדל וראיה לכך הן מספר רשומות על הנושא שהתפרסמו בבלוגוספירה הישראלית.  בין השאר אפשר למצוא את  המדריך המלא לעיצוב אינפוגרפיקה בעברית: איך מתחילים, טיפים ומקרה מבחן או אינפוגרפיקה ברשת – כמה באמת שווה תמונה? כמו גם בלוגים שלמים המוקדשים לנושא (למשל בלוג הביקורת שקרים יפים). רשומות אלו הן מקום מצוין ללמוד מה כדאי לעשות וממה כדאי להימנע בבניית אינפוגרפיקה. 

לבסוף, לאלו ממכם שמעוניינים לעסוק בנושא כדאי לבדוק גם את האתרים הבין לאומיים העוסקים בנושא. ישנם אתרים המרכזים דוגמאות ועבודות יוצאות דופן:  האתר visual.ly מציג כמות עצומה של ויזואליזציות אשר מוצגות כולן ברשיון קריאטיב קומונס. עוד דוגמה לאתר טוב ללמידה הינו אתר  ELearningExamples בו אפשר למצוא דוגמאות רבות לויזואליזציות העושות שימוש בפלטפורמות רשת. באתר אפשר למצוא מגוון רחב של אינפוגרפיקות ותצוגות נתונים העושות שימוש בתקנים פתוחים (HTML5, CSS3) ולרוב מכילות דוקומנטציה ממנה אפשר ללמוד כיצד הן נוצרו.

לקינוח, כדאי לאלו העוסקים בנושא להסתכל על האינפוגרפיקה שיצר Ivan Cash המציגה נתונים סטטיסטיים אודות אינפוגפיקות