חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – סטודנטים והשימוש של מדינת ישראל בטוויטר

בשבוע האחרון העלנו למאגר STS שתי סדרות חדשות – הסדרה הראשונה עוסקת בקבוצת הסטודנטים בתוך ישראל בעוד הסדרה השנייה מביאה נתונים על השימוש של מדינת ישראל ברשת טוויטר.

 סטודנטים במכללות משלמים יותר על אינטרנט

הסדרה הוצאות על תקשורת ותכנון חופשות באינטרנט על ידי סטודנטים מביאה את תוצאות "סקר בקרב סטודנטים בנושאי רווחה" שערכה התאחדות הסטודנטים הארצית. הסקר הקיף כ-5,608 משיבים המהווים מדגם של אוכלוסיית הסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה וחברים באגודת הסטודנטים. 

כחלק מהסקר נשאלו הסטודנטים על ההוצאה החדושית לאינטרנט וטלוויזיה. מהממצאים עולה כי העלות החודשית הממוצעת עומדת על 162 ₪ לחודש, סכום מכובד (במיוחד אם ניקח בחשבון את קיומם של חלק נכבד מהסטודנטים בדירות שותפים). נראה כי לא כל הסטודנטים משלים סכומים שווים – מבין המוסדות, העלות החודשית הממוצעת על שירותי טלוויזיה ואינטרנט גבוהה יותר באופן מובהק בקרב תלמידי המכללות לחינוך (213 ₪) והכי נמוכה באוניברסיטאות (117 ₪). ייתכן שהפערים הם תוצאה של סידורי המגורים  (עם ההורים, דירת שותפים או מגורים לבד) ומכך גם של חלוקת התשלומים של סטודנטים אלו. 

הסקר עסק גם בשימוש באינטרנט לתכנון חופשות, כנראה כתוצאה מאחזקותיה של התאחדות הסטודנטים בחברת איסתא. מחלק זה של הסקר עולה כי רוב הסטודנטים (85%) חיפשו מידע על נופש באמצעות האינטרנט וכ-35% מהם הזמינו את הנופש באופן מקוון. כאשר הנופש המדובר היה בישראל עלה אחוז המזמינים באינטרנט ל-40% מהסטודנטים.

ישראל – מובילם בטוויטר!

שבוע שעבר העלנו לאתר את הסדרה שימוש במדיה חברתית ליחסי ציבור בין לאומיים שהיא בעצם החצי השני של פרויקט Twiplomacy (על החלק הראשון כתבנו כאן) המבוצע על ידי חברת הייעוץ Burson-Marsteller . החצי השני של המחקר בחן את השימוש של מדינות בטוויטר על ידי הפעלת חשבונות רשמיים.

מהמחקר עולה כי רק לתשע מדינות יש חשבונות רשמיים באתר טוויטר, נתון נמוך אבל חשוב לזכור כי מדובר בחשבון רשמי של מדינות ולא ראשי ממשלה, נשיאים או משרדי ממשלה שונים. מבין המדינות שכן יש להן חשבון רשמי ישראל מובילה במספר העוקבים עם 66,551 עוקבים. בהמשך הרשימה אפשר למצוא את שוודיה עם 65,771 עוקבים, ספרד עם 48,161 עוקבים ודרום אפריקה עם 18,512 עוקבים. בעוד שהחשבון הרשמי של ישראל עוסק בהודעות רשמיות, דיווחים והסברה החשבונות הבאים הרשימה שונים מאוד: שוודיה מפעילה כבר כמעט שנה פרויקט בו אזרחים מהשורה מקבלים שליטה על חשבון הטוויטר הרשמי למשך שבוע (ראו את הכתבה – בוא להיות הדובר של שוודיה בעיתון הארץ) והחשבון הרשמי של ספרד משמש בעיקר לקידום התיירות. ייתכן שבגלל אופי זה שוודיה נמצאת במקום הראשון בכמות הציוצים עם 36,205 ציוצים, ורק לאחריה אירלנד עם 20,035 ציוצים וישראל עם 15,760 ציוצים.

במחקר גם נערך ניתוח של אופי החשבון ממנו עולה כי החשבון הרשמי של ישראל מצייץ בממוצע 11 פעמם ביום ולכשני שליש מהציוצים מוצמדת התגית #Israel . כמו כן, נראה כי החשבון הרשמי של ישראל מאוד חברותי ובשליש מהציוצים מאזכרים משתמשים אחרים בטוויטר.