חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – שאילתות חיפוש והסרת נתונים בגוגל

בשבוע האחרון העלנו שתי סדרות חדשות למאגר STS שהגיעו מחברת גוגל. שתי הסדרות מאפשרות להביט על תהליכים שהתרחשו באינטרנט הישראלי בשנה האחרונה. סדרה אחת מציגה נתונים ומגמות בשאילתות החיפוש בעוד השנייה מציגה בדיוק את ההיפך – פריטים שחברת גוגל התבקשה להשמיט ממנוע החיפוש בעקבות טענות להפרת זכויות יוצרים.

המילים הנפוצות ביותר בגוגל

הסדרה מילות החיפוש הנפוצות בגוגל לשנת 2012 מציגה את דוח צייטגייסט של גוגל לשנת 2012. הדוח מרכז מידע על החיפושים הנפוצים לשנת 2012 במדינות העולם השונות. פרסומי זייטסגייסט השנתיים נשענים על נתונים המגיעים ממעל טריליון שאילתות חיפוש בגוגל.  בניגוד לסדרת הנתונים היקפי חיפוש מילים ונושאים בגוגל הנתונים בדוח השנתי מגיעים ממספר מקורות ביניהם Google Trends אך גם מכלי הערכה פנימיים שאינם פומביים. הרשימות עוברות סינון מתוצאות שמקורן בספאם וחיפושים חוזרים ולטענת החברה משקפות בצורה הנאמנה ביותר את החיפושים בשנה האחרונה. לבסוף בניגוד ל-Google Trends המאפשר לבחון את היקפי השאילתות מישראל אך לא להבחין בשפת החיפוש, דוח Zeitgeist מתייחס לשאילתות בעברית בלבד.  

לדוגמה, החיפושים שהציגו את הגידול הגדול ביותר בכמות השאילתות לעומת שנת 2011  כללו את הביטויים גולן טלקום, הפרויקט של רביבו, שביתה ואינסטגרם והשירותים שישראלים חיפשו הכי הרבה בשנה החולפת היו יד 2אגדרכבת ישראל144 ומורפיקס.

 רוב הבקשות להסרת תוצאות מגוגל עוסקות בחמישה אתרים

הסדרה בקשות להסרת תוצאות שמות מתחם ישראלים מגוגל מביאה נתונים מתוך דוח השקיפות השוטף שמפרסמת גוגל. הדוח, המציג מידע הנוגע לרשת הפתוחה ולאיומים עליה, מציג בין השאר נתונים על בקשות להסרת תוצאות חיפוש המגיעות ממשלות וחברות עסקיות. ככלל גוגל נענתה ל-97% מהבקשות שהוגשו לה בשנה האחרונה.

מהדוח עולה כי בשנה האחרונה הוגשו בקשות הנוגעות ל-101 שמות מתחם ישראלים (המסתיימים בכתובת .il) וכי סך הכל הוגשו 6,233 בקשות כאלו. עוד עולה מבחינת הנתונים כי כחמישה אתרים בלבד אחראים ל-5437 מהבקשות (כ-87% מהבקשות) להסרת תוצות חיפוש