חזרה לעמוד הקודם

האינטרנט הרג את הספר המודפס(?)

לקראת סוף השנה האזרחית פרסם מכון המחקר Pew Internet סקר העוסק בהרגלי הקריאה של הציבור האמריקאי תוך התמקדות בתכנים דיגיטאליים וקוראים אלקטרוניים. אז האם אנחנו מתקדמים לעבר עולם ללא נייר? תלוי את מי שואלים ואיפה הם גרים.

האינטרנט הרג את הספר?

השיר Video killed the radio star של להקת ה-Buggles נחשב בעיני חובבי מוסיקה רבים ליצירה בעלת כוח נבואי. כבר בשם השיר נמצאת נבואת הזעם כלפי האומנים שלא ישכילו להתאים עצמם לעידן החדש. זה היה גם השיר הראשון ששודר כקליפ וידאו בערוץ MTV שהפך מאז לערוץ המזוהה ביותר עם תרבות המוסיקה של שנות ה-90 ותרבות הקליפים המוסיקלים. 

כבר מספר שנים תוהים כותבי הספרים והעיתונים אם גם עולמם עומד להשתנות ובדומה לתרבות המוסיקה לדרוש מהם להציג את עצמם במדיומים נוספים. במקביל, קשה שלא להקטין בחשיבות השינוי שמביא המדיום הדיגיטאלי לתרבות הקריאה, שינוי שיש שיטענו שעומד בקנה אחד עם השינוי שהביאה המצאת מכונת הדפוס. לא חסרים כותבים שהכתירו את האינטרנט כמכונת הדפוס החדשה, שכעת נמצאת בידיהם של מיליארדי משתמשים המייצרים תוכן מקורי ואינם סרים להרגלים הישנים והמוציאים לאור.

השינויים המתרחשים בעולם הספרות משפיעים גם על ציבור הקוראיםיש הטוענים כי האינטרנט משנה את הרגלי הקריאה שלנו וכי הקוראים מתרגלים לקפוץ בין טקסטים ולצרוך טקסטים הולכים ומתקצרים (למשל רף ה-140 תווים שמנהיגה רשת טוויטר). השינוי שעובר על עולם הספרות אינו רק בייצור הטקסטים, המתפרסמים על גבי פלטפורמות אינטרנטיות, אלא משנה גם את הפלטפורמה דרכה קוראים את הטקסטים הללו.

מכון המחקר Pew Internet בחר לעסוק בשאלת הרגלי הקריאה במסגרת סקר רחב מאוד שנערך בשנה האחרונה. יכולת קריאה, הרגלי הקריאה ובעלות על ספרים נחשבים כבר שנים רבות למדד המנבא משתנים חברתיים רבים וביניהם אי שוויון חברתי. השינויים בהרגלי הקריאה שמביא עמו העידן הדיגיטאלי דורשים מחקר מעמיק בנושא המתייחס למציאות המשתנה והשפעתה על מדדים אלו. המחקר של Pew Internet הוא צעד חשוב בכיוון.

מי ואיך קוראים ספרים בעידן דיגיטאלי?

ממצאי המחקר מעלים כי ספרים לא איבדו את הרלוונטיות שלהם, ולראיה הנתון כי 78% מהאמריקאים קראו ספר בשנה שקדמה לסקר. נוסף על כך ניתן להגיד כי הספר המודפס עוד לא מת אך ניתן לראות מגמות שינוי וכי אוכלוסיית המשתמשים בספרים דיגיטאליים נמצאת בעלייה. רק בשנה האחרונה אחוז האמריקאים שקראו ספר דיגיטאלי עלה מ-16% ל-23% ובמקביל אחוז אלה שקראו ספר מודפס ירד מ-72% ל-67% מהאוכלוסייה בשנה האחרונה.

הסקרים של מכון Pew גם בחנו ישירות את הבעלות על מכשירים אלקטרוניים המקדמים קריאה דיגיטאלית. הבעלות על מחשבי טאבלט או קוראי דיגיטאליים (דוגמת Kindle או Nook) עלו מ-18% בסוף 2011 ל-33% בסוף 2012. לא ניתן להתעלם גם מחלקם של מחשבי הטבלט בשינוי זה שתפוצתם באוכלוסייה הבוגרת גדלה בשנה האחרונה מ-10% ל-25%.

כפי שאפשר לצפות התפוצה של המכשירים הללו אינה אחידה בכל המקומות ונפוצה יותר בערים ובפרברים מאשר באזורים כפריים. בעוד בעירי ובפרברי ארה"ב אחוז הבעלות על טבלטים עמד על 21% ו-20% בהתאמה רק ל-14% מתושבי הפרברים היה מכשיר דומה. גם כאשר בוחנים את הקוראים האלקטרונים רואים נתונים דומים – 19% מתושבי הערים והפרברים החזיקו בקורא אלקטרוני (E-reader) ביחס ל-14% מתושבי הכפרים. נתון מעניין עלה כאשר התבקשו הנסקרים שקראו בשנה האחרונה ספר דיגיטאלי וספר מודפס לבחור בצורת הקריאה המועדפת עליהם: בעוד תושבי הערים העדיפו על פי רוב את הספרים הדיגיטליים תושבי הכפרים הראו העדפה לקריאת הספר המודפס.

מגמות אלו אף יותר קיצוניות בעולם העיתונות. ניתן לראות בביטול הגרסה המודפסת של מגזין Newsweek כסמן למגמת המעבר אל הדפוס הדיגיטאל. בדיקת מגמות הקריאה בעיתונים, מעלה כי 58% מהנשאלים העידו כי הם קוראים עיתונים ומתוכם כ-55% עושים זאת ממכשיר נייד (handheld device). גם כתבי-העת (magazines) מציגים תהליך דומה, גם אם איטי יותר, כאשר 36% מהקוראים תושבי הערים ו-33% מהקוראים בפרברים קוראים את כתבי העת ממכשיר נייד.

ניתן לצפות כי מגמות אלו ימשיכו להתפתח עם הירידה בכמות החומר המודפס ועליית הנגישות של מכשירים אלקטרוניים ניידים. בנוסף, סביר כי הנסיגה של עיתונים וכתבי-עת מוכרים מגרסאות מודפסות רק תאיץ מגמה זאת ותשכנע גם את אלו שאינם מעדיפים את הקריאה על גבי מכשיר דיגיטאלי לאמץ פלפטפורמות אלו בכדי להמשיך לצרוך את התוכן האהוב עליהם.

את המחקר המלא ניתן למצוא בקישור הבא – Pew Internet: Reading Habits in Different Communities