חזרה לעמוד הקודם

סקירת נתונים מהעולם – דוח Ofcom

Ofcom, רשות התקשורת באנגליה, הינה מנגנון עצמאי ומפורד מהממשלה המנהל את הרגולציה על התקשורת באנגליה. כחלק מתפקידה הרשות מבצעת מחקרים אודות השימוש באמצעי תקשורת שונים וביניהם רשת האינטרנט. לקראת סוף שנת 2012 פרסמה הרשות דוח מקיף אודות השימוש בתקשורת דיגיטאלית במדינות אנגליה, צרפת, גרמניה, איטליה, ארה"ב, יפן, אוסטרליה, ספרד וסין. הנה כמה ממצאים מעניינים מתוך הדו"ח.

גולשים מהנייד

מהמחקר עולה כי המכשיר העיקרי ממנו מתבצעת הגלישה באינטרנט הינו עדיין המחשב האישי (נייח או נייד). באנגליה, 88% מזמן הגלישה באינטרנט מתבצע ממחשב נייח או נייד (לא כולל טאבלט). עם זאת, נראה כי העולם צועד לעבר ניידות. 75% ממשתמשי האינטרנט באנגליה דיווחו כי יש ברשותם מחשב נייד, 58% דיווחו כי יש בבעלותם טלפון "חכם" ו-19% דיווחו כי בבעלותם מכשיר טאבלט.דוגמה לגרף מתוך הדוח המציג את התפלגות המכשירים השונים המשמשים לגשת לרשת האינטרנט בקרב צרכני המדינות השונות

בנוסף, 38% ממשתמשי האינטרנט באנגליה גולשים באמצעות מכשיר סלולארי. נתון זה גבוה יחסית למדינות אחרות בעולם המערבי דוגמת ארה"ב (34%) או גרמניה (32%) אך נמוך משמעותית מסין, שם 76% מהגולשים משתמשים במכשיר סלולארי בכדי לגלוש באינטרנט.

האימייל לא מת

בנוסף ניתן למצוא בדוח סקירות של מגמות שונות המושפעות מהתקשורת הדיגיטאלית וביניהן דרך התקשורת המועדפת על הנשאלים עם חברים וקרובי משפחה. נראה שנכון ל-2012 רוב משתמשי האינטרנט עדיין מעדיפים תקשורת פנים לפנים. יוצאי דופן בהעדפה זאת הם משתמשי האינטרנט מיפן המעדיפים באופן גורף את השימוש בדואר אלקטרוני ולאחריו שיחות ממכשיר סלולארי.

עם זאת, כאשר נשאלו על דרך ההתקשרות בה הם משתמשים לפחות פעם ביום לקשר עם חברים ומשפחה נמצא כי הדואר האלקטרוני הוא הדרך הנפוצה ביותר ולאחר מכן הודעות טקסט, רשתות חברתיות ושיחות קוליות (פרט לאיטליה שם הודעות SMS הן השכיחות ביותר). מעניין שההובלה של שרותי הדואר האלקטרוני נשמרת גם כאשר מרחיבים את השאלה לפעם בשבוע, אך הפעם במקום השני נמצאת תקשורת פנים לפנים (פרט לאיטליה שם היא מקום ראשון).

מידע נוסף

הדו"ח מכיל נתונים רבים נוספים הכוללים את שווקי התקשורת במדינות שהוזכרו, סיקרה של העדפות הצרכנים, צריכת התוכן בזמן המשחקים האולימפיים ופרק מיוחד הסוקר לעומק את מצב התקשורת בסין. למידע נוסף ראו את עמוד The Communications Market Report 2012 באתר Ofcom.