חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – נתונים מהצד הטכנולוגי

לאחרונה העלנו למאגר שתי סדרות העוסקות בטכנולוגיות הרשת. הסדרה הראשונה עוסקת בתשתית הפיזית \ אלקטרונית של האינטרנט בישראל בעוד השנייה מביאה נתונים על מפתחי הרשת בארץ ועל הדרך בה הם מעצבים אתרים.

רשתות בישראל וחיבורים בין לאומיים

הסדרה סקירת תשתית האינטרנט מביאה את עיקרי דוח "מגמות במזרח התיכון" של חברת Renesys. במסגרת הדוח מובאים נתונים על מצב תשתיות הרשת בתוך ישראל והחיבורים הבין לאומיים ממנה ואליה. 

מהדוח עולה כי בשנת 2011 נרשמו 201 מספרי רשתות אוטונומיות (Autonomous System Number), עלייה ב-14 מספרים מאז שנת 2010. רשתות אלו, כשמן, הן רשתות עצמאיות המופעלות לרוב על ידי ספקי אינטרנט או ארגונים מאוד (מאוד) גדולים ומקשרות בין הנקודות בתוך הרשת לרשת האינטרנט העולמית. רשתות אלו חשובות להבנת הטיפולוגיה של הרשת היות והן מוגדרת בעזרת צומת ניתוב המכוון את התקשורת ממנו ואליו.

בישראל יש ל-26 מהרשתות האוטונומיות חיבור ישיר לרשת הבין לאומית, זאת בהשוואה ל-17 בלבנון או 12 בטורקיה. מספר זה גבוהה יחסית – ראשית, בעוד בטורקיה יש יותר רשתות מאשר בישראל (כ-281) היחס בין מספר הרשתות האוטונומיות לחיבורים בין לאומיים עומד על כ-0.042 בעוד בישראל היחס כפול ועומד על 0.084. פער זה מרשים עוד יותר כאשר לוקחים בחשבון כי הקשרים הבין לאומיים של הרשת הישראלית מסתמכים על סיבים תת ימיים המגיעים עד קפריסין (זאת בניגוד למדינות אחרות המסוגלות להתחבר למדינות השכנות).

לקריאה נוספת והסברים על רשתות אוטונומיות מומלץ לקרוא את הכתבה ניתוב ספקי אינטרנט באתר NetChief.

מפתחים אבל לא בודקים

הסדרה תוצאות סקר מפתחי ווב מביאה את תוצאות סקר שערכנו בקרב משתתפי אירוע HTML5FEST. מדובר בסקר קצר העוסק בידע והרגלי התכנות של משתתפי הכנס. על הסקר השיבו 140 נשאלים, מתוכם 97 הגדירו עצמם כמפתחים, 5 הגדירו את עצמם כמעצבים ו-31 כשילוב של השניים.

מהסקר עולה כי 64% מהנשאלים משתמשים בעיצוב מגיב (responsive design) בכדי להתאים את האתרים שלהם למכשירים ניידים, לעומת כ-34% מהנשאלים שבנו אתר ייעודי למכשירים ניידים. במידה ואנחנו כבר מדברים על הנגשה של אתרים אז גם בני אדם צריכים הנגשה של אתרים. מעל מחצית מהנשאלים (כ-54%) מעריכים את הידע שלהם בנושאי נגישות ברמה בינונית בעוד 23% דירגו אותו ברמה גבוהה. כעת ניתן רק לתהות האם ניתן לסמוך על הערכה עצמית והאם ידע מתורגם לעיצוב בפועל.

עוד ממצא מעניין מהסקר הוא כי 69% מהמפתחים \ מעצבים אינם משתמשים בבדיקות קבלה (Acceptance testing) וכ-55% מהמפתחים העידו כי אין להם זמן לערוך בדיקות יחידה (Unit Testing) .