חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – נגישות מידע

בחודש האחרון העלנו למאגר STS שתי סדרות חדשות העוסקות בהנגשה של מידע, גם אם בקונטקסט שונה. הסדרה הראשונה שנסקור כאן עוסקת בהנגשת אתרי המפלגות לקוראים בעלי מוגבלויות בעוד השנייה מדרגת רשויות מקומיות על הנגשת המידע שלהן לציבור הרחב.

לא כל כך נגישים ונגישים פחות

הסדרה סקר נגישות אתרי המפלגות לכנסת ה-19 מציגה סקר שערכה עמותת נגישות ישראל בשיתוף איגוד האינטרנט הישראלי. הסקר בדק את נגישות אתרי האינטרנט של המפלגות המתמודדות לכנסת ה -19 לקוראים בעלי מוגבלויות.
בדיקת נגישות מבקשת לבדוק האם קוראים עם מוגבלויות שונות (לקויי ראייה, עיוורים, לקויי שמיעה וחרשים, מוגבלות מוטורית ונפשית) יוכלו לקרוא את הטקסט ולנווט בין חלקי האתר בצורה קלה (לקריאה נוספת על נושא הנגישות ראו את הכתבה נגישות באינטרנט – משתמשים ואתרים).

מהסקר עולה כי המפלגה לה האתר הנגיש ביותר הינה מפלגת הירוקים שקיבלה ציון סופי של 39% ולאחריה מפלגת הבית היהודי (עם 35%), ומפלגת העבודה (עם 32%). עמוד הבית הנגיש ביותר נמצא באתר מפלגת ש"ס (עם ציון של 47%), המצע הנגיש ביותר היה של מפלגת הירוקים (עם 40%) ועמוד יצירת הקשר הנגיש ביותר נמצא באתר מפלגת הבית היהודי (עם 37%).

כפי שניתן לראות, גם המפלגות שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר לא הצליחו לאסוף מעל למחצית מהניקוד בסקר. בחירות הבאות כדאי למפלגות השונות להשקיע בנגישות, היות וכיום אתרים אלו מתעלמים מכ-15% מתושבי מדינת ישראל שאינם יכולים לגלוש באתרים אלו.  מי יודע, אולי זה אפילו יעלה את אחוזי ההצבעה.

הנגשת מידע בעיריות – אנחנו עדיין לא שם

הסדרה זמינות מידע ברשויות המקומיות מביאה  את מדד השקיפות ברשויות המקומיות של עמותת שבי"ל. המדד מתייחס לאתרי האינטרנט של 15 רשויות מקומיות ובוחן האם אתרים אלו ממלאים אחר הוראת החוק בדבר פרסום מידע של הרשויות  כמו גם פרסום מידע נוסף התורם לשקיפות ומנהל תקין. 

את הציון הגבוהה ביותר במדד השקיפות קיבלו עיריית תל אביב, עיריית ירושלים ועיריית חולון. בסקירת הפרמטרים המחויבים לפי חוק חופש המידע בלבד קיבלו העיריות תוצאות גבוהות יותר שנעו בין 81% לעיריית תל אביב ל-38% לעיריית רחובות וכשני שליש מהן פרסמו את דו"ח חופש המידע לשנת 2011 באתר האינטרנט שלהן.

עוד עולה מהמחקר כי שני שליש מהרשויות מציגות כתובת דוא"ל לפניות כלליות או מפעילות טופס פנייה מקוון. נראה שבתחום פניות הציבור חברי המועצות מתקדמים יותר מהאתרים הרשמים, בכ-80% מהעיריות יש לחברי המועצה נוכחות באתרי רשתות חברתיות ובשתיים מהן יש לחברי המועצה נוכחות בפורמים אינטרנטיים.

בכל הנוגע לשימוש בטכנולוגיות נוספות ראויה לציון במיוחד האפשרות לקבל עדכונים על פרסום המכרזים בעזרת RSS בכשני שליש מהעיריות בסקר והשימוש של 13 מהן במערכות GIS למידע בדבר ייעודי קרקע.