חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – אירוח אתרים מובילים וסטטיסטיקות מויקיפדיה

הפעם אנחנו סוקרים שתי סדרות המביאות מדידות הניתנות להשוואה בין לאומית. בזמן שהראשונה מביאה נתונים אודות השימוש בויקיפדיה העברית אותם ניתן להשוות לשאר אתרי ויקיפדיה ברחבי העולם הסדרה השנייה עוסקת מראש בהשוואה רחבה של אירוח אתרים במדינות ברחבי העולם.

ויקיפדיה – עורכים ללא הפסקה

הסדרה סטטיסטיקת מוקיפדיה העברית מביאה סטטיסטיקות של אתר ויקיפדיה בעברית. כחלק מהיותה מיזם פתוח (בקוד וברוח) היא מנהלת עמודים פומביים עם סטטיסטיקות אודות השימוש בה ואנחנו כמובן משתפים אותם במסגרת מאגר STS.

מהנתונים עולה כי נכון לסוף דצמבר 2012 היו בויקיפדיה העברית כ-144 אלף ערכים רשמיים (הכוונה לערכים שאינם מבודדים ומכילים לינק פנימי אחד לפחות), מספר מרשים לכל הדעות. ערכים אלו מתוחזקים על ידי 11,222 משתמשים שביצעו לפחות 10 עריכות מאז הגיעו לאתר ויקיפדיה. מתוך המשתמשים (ובניקוי בוטים) כ-1916 ביצעו לפחות עריכה אחת בחודש דצמבר ו-110 מהם ביצעו למעלה מ-100 עריכות. סך הכל התבצעו בחודש דצמבר כ-86 אלף עריכות לערכים קיימים ובכל יום לאורך החודש נוצרו בממוצע כ-34 ערכים חדשים.

הסטטיסטיקות מציעות גם מבט על צריכת התוכן באתר כאשר בממוצע בכל שעה נצפו בויקיפדיה העברית כ-73,505 עמודים וכל ערך נצפה בממוצע כ-0.51 פעמים בשעה. כמו כן ניתן למצוא באתר גם "רייטינג" של העמודים הנערכים ביותר. מנתונים אלו עולה כי בחודש דצמבר הערכים הנערכים ביותר היו "הבחירות לכנסת התשע עשרה" עם 35 עריכות ולאחריו "אמנון ליפקין-שחק" עם 30 עריכות, "התנועה" עם 27 עריכות, "נפתלי בנט" עם 20 עריכות ו-"חנוכה" עם 20 עריכות.

איפה מתארחים הסלבס של האתרים?

הסדרה מיקום שרתי מיליון האתרים הפופולאריים בעולם מביאה דוח של חברת Pingdom אודות מיקום שרתי האירוח של מיליון האתרים המובילים בעולם (לפי דירוג Alexa). עורכי המחקר הפעילו קוד הסורק את האתרים (בסך הכל נסרקו בהצלחה 945,472 אתרים) ומשווה את כותבת ה-IP של שרתיהם למאגר המשייך כתובות IP למדינות (דוגמה למאגר כזה אפשר למצוא בסדרת הנתונים שיוך גאוגרפי של כתובות IP).

באופן צפוי משהו, ארה"ב מובילה כמארחת האתרים המובילים עם 431,214 אתרים (המהווים כאשר 43% מתוך מיליון האתרים המובלים) ולאחיה גרמניה עם 82,152 אתרים וסין עם 49,730 אתרים. ישראל נמצאת במקום ה-40 עם 1,729 אתרים המתארחים בארץ (כ-0.002%), מקום מכובד בין דרום אפריקה ופורטוגל.