חזרה לעמוד הקודם

סדרות חדשות – כל מה שרציתם לדעת אודות דואר זבל בישראל

לאחרונה העלנו מספר סדרות העוסקות באחד הצדדים הפחות נעימים של האינטרנט – הודעות \ דואר זבל. לפי הערכות בכל בכל יום נשלחות ברחבי העולם 94 מיליארד הודעות זבל ועלות הנזק שהן יוצרות נאמד בכ-20 מיליארד דולר. למרות ההתקדמות בחקיקה בישראל ובעולם דואר הזבל ממשיך להיות תופעה נפוצה. הסדרות המצורפות מטה סוקרות צדדים שונים של ההטרדה המקוונת ושל דרכי ההתמודדות האפשריות.

התמודדות באופן משפטי בישראל

דואר זבל, מעבר להיותו מטרד הינו גם עבירה על החוק. התיקון לחוק התקשורת מ-2008 שזכה לכינוי "חוק הספאם" קבע כי למפרסם אסור לשלוח פרסומת ללא קבלת הסכמה מפורשת ובכתב של הלקוח כאשר הקנס המקסימלי על כל עבירהו עומד על 1,000 שקל (ללא צורך להוכיח נזק כלשהו). נושא זה הינו אחד מהנושאים בהם איגוד האינטרנט הישראלי עוסק בהם ובעמוד חוק דואר זבל באתר האיגוד תוכלו למצוא הבהרות בנוגע לחוק כמו גם מידע נוסף על התופעה בישראל.

בסדרה מאגר פסיקות בנושא דואר זבל תוכלו למצוא פסיקות משפטיות מרכזיות הנוגעות לחוק הספאם. המידע נועד לסייע למקבלי דואר זבל המבקשים לדעת מה עליהם לעשות על מנת למגר את התופעה ולשולחי דואר פרסומי לפעול על פי חוק ולהימנע ממשלוח פרסומים שיחשבו כדואר זבל. המאגר כולל עשרות פסקי דין, בהם גם פסיקות שהגיעו לסיומן בימים האחרונים.

מהמאגר עולה כי עד היום התובעים פוצו ביותר ממיליון וחצי שקלים (1,623,500 ש"ח) מחברות שהפיצו דואר זבל בניגוד לחוק. מתוך 100 הפסיקות במאגר: 61 פסיקות עסקו בדואר אלקטרוני 18 פסיקות עסקו במסרונים ו-5 פסיקות נוגעות למשלוח פרסומת באמצעות פקס.

לתפוס את המפיצים בצורה אוטומטית

הסדרה סורקי אתרים ושרתים שולחי דוא"ל זבל מביאה נתונים מתוך פרויקט Honey Pot שהינו מערכת מבוזרת לאיסוף מידע מזהה אודות שולחי דואר זבל (spammers) ורובוטים שהם מפעילים לאיסוף מידע. פרויקט זה מאפשר לאתרים לארח קוד המייצר כתובות מייל דינאמיות המכילות מידע על הזמן וכתובת ה-IP של מנגנוני איסוף אוטומטיים בהם משתמשים שולחי דואר זבל.

לפי המידע שנאסף בפרויקט ישראל מדורגת במקום ה-23 במיקום שרתי דואר זבל עולמיים ומהווה בית ל-1.2% מהשרתים השולחים דואר זבל בעולם. ישראל גם מדורגת במקום ה-20 בייצור תגובות הזבל בקבוצות דיון.

בנוסף, בשלושים הימים שקדמו לכתיבת הסדרה דורגה ישראל במקום ה-19 מבחינת המדינות מהן מגיעים רובוטים הסורקים אתרים אחרי כתובות דוא"ל (0.9% מהסריקות).
מהנתונים באתר עולה כי 1.18% מהמבקרים באתרים המשתתפים בפרוייקט  היו תוכנות הסורקות אחר כתובות מייל. כתובת שהוספה למאגרים של שולחי הספאם קיבלה בממוצע 1053 הודעות והשיא לקבלת דואר זבל לכתובת בודדת עומד על 471,073 הודעות. עד היום נאסף מידע אודות 156,483 תוכנות הסורקות אחר כתובות דואר (כ-2,812 פעלים כרגע) ו-96,815,407 שרתים שולחי ספאם (184,903 פעילים) המתארחים על גבי 155,126 שרותי אירוח (2,919 פעילים). 

לא רק בתיבת הדואר, גם בקבוצות הדיון

הסדרה הודעות זבל בקבוצות דיון מביאה נתונים מתוך אתר StopForumSpam.com. כפי שאתם יכולים לנחש משמו האתר המוקדש לעצירת הודעות זבל בקבוצות דיון מקוונות. האתר מנהל מנגנון מעקב ודיווח אחר כתובות דואר ו-IP של מפיצי ספאם באתרי פורומים ובלוגים המוזן בצורה ידנית, בעזרת API ועל ידי מלכודות דבש מקוונות (בדומה לסידרה הקודמת).

באתר מאגר נתונים על כותבי הודעת ספאם בקבוצות דיון דרכו ניתן לחפש ולסנן לפי פרמטרים שונים. ממאגר זה עולה כי מתוך 43,601,139 חשבונות המפיצים ספאם. 85,551 חשבונות של מפיצי ספאם ממוקמים בישראל (אלו מהווים 0.22% מכלל החשבונות מפיצי הספאם). בנוסף במאגר 85,296 מקרי הפצת הודעות זבל בפורומים שמקורם בישראל מהשנה האחרונה. 

מכירים עוד מאגרים העוסקים בהפצת דואר זבל? מצאתם עוד נתונים בתוך המאגרים הללו? ספרו לנו בתגובות

תמונת הכותרת הינה עיבוד ליצירה של fueg0 ונעשה בה שימוש תחת רישיון Attribution-NonCommercial 2.0 Generic או (CC BY-NC 2.0)